| anonim_4396 a întrebat:

De aproape 2 ani (chiar 3 imediat) imi tot apare pe chilot o substanta mai vascoasa alb-galbuie. Cam odata pe zi imi apare acea substanta pe chilot (noroc cu protej-slip-urile). Ce credeti ca este? Secretie vaginala? Daca da e normal sa imi vina de atatia ani? (din 2010 imi tot curge). Mentionez ca nu am menstruatie si fac 13 ani peste 2 saptamani.

Dau FUNDA pentru cine ma lamureste. kiss

Răspuns Câştigător
| Lora1 a răspuns:

Pai si mie mi s-a intamplat la fel! Nu fii ingrijorata e un semn ca in curand iti va veni mestruati pentru pirima data! Si la mine a durat mult acest lichid galbel dar ai sa vezi ca iti va veni in curand!

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Corpul tau se pregateste pentru a,, intampina,, menstruatia care va veni curand

| wolder a răspuns:

Secretia apare inaintea menstruatiei.

Secretia vaginala normala

O scurgere vaginala (leucoree) in anumite cantitati este normala la femeile sanatoase, aceasta fiind modalitatea vaginului de a se curata singur si de a mentine o stare de echilibru. Asadar, cand vaginul este sanatos se mentine "in forma" tocmai prin aceste secretii, perfect normale.

Acest lichid secretat are un usor miros (nicidecum neplacut), o consistenta laptoasa, o culoare alb-tulbure sau transparenta, iar in momentul in care se usuca pe lenjerie capata o nuanta galbuie. Cantitatea secretata variaza in functie de ciclul menstrual si de la femeie la femeie.

Daca pana acum te regasesti in aceste randuri, nu ai de ce sa-ti faci griji.

Factori care pot schimba consistenta si aspectul secretiilor

ciclul menstrual;
stresul emotional;
sarcina;
produsele OTC (medicamente foarte cautate, care nu necesita prescriptie - analgezice/calmante, medicamente pentru dureri de stomac, arsuri gastrice) sau medicamentele hormonale;
excitarea sexuala;
alaptarea;
ovulatia;
regimul alimentar.

Alti factori care pot influenta negativ pH-ul vaginului si pot cauza infectii sunt: gelurile pentru igiena intima, sapunul, antibioticele, sarcina, diabetul sau existenta unei alte infectii.

Secretia vaginala anormala

Daca observi secretii vaginale abundente insotite de miros neplacut, cu o consistenta neobisnuita (grunjoasa, branzoasa sau apoasa) si culoare gri-albicioasa sau alb-verzuie trebuie sa te prezinti cat mai repede la un consult specialist. Toate acestea sunt semne ale unei infectii sau poate o afectiune mai grava.

Alte simptome care insotesc acest tip de secretie:

cresterea semnificativa a cantitatii de secretie;
senzatia de mancarime sau usturime;
usturime, durere la urinare;
prezenta sangelui, in afara perioadei menstruale.

Cauzele secretiilor vaginale anormale:

Vaginita;
Vaginoza bacteriana;
Cancer de col uterin;
Infectia cu Chlamydia;
Negi genitali;
Gonoree;
Menopauza;
Sarcina;
Menstruatia;
Starea de sanatate a femeii;
Infectii cu ciuperci levuriforme.

Secretiile vaginale sunt normale, daca se incadreaza in anumite limite si este foarte probabil sa te confrunti cel putin o data in viata cu acest tip de infectii. Cea mai frecvent intalnita este cunoscuta sub denumirea de vaginoza bacteriana (afectiune vaginala comuna determinata de inmultirea excesiva a bacteriilor saprofite din vagin). Alte infectii vaginale destul de des intalnite sunt: candidoza si tricomoniaza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai ejaculari premature?