| Emanuela23 a întrebat:

Buna TPU.
De o saptamana ma dor foarte tare sanii si mi s-au intarit.Cand ii ating, nu mai pot de durere, am stari de somnolenta incontinuu, ma doare spatele si obosesc cand merg.CM am avut la inceputul lunii.(Daca ar fi sa imi vina, nu as avea aceste simptome, pentru ca nu mai m-au durut pana acum). Ultimul act sexual l-am avut pe 14, am facut test de sarcina si a iesit negativ.(m-am gandit ca semnele unei sarcinii nu apar asa repede).
Voi credeti ca este vorba despre asta?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Durerea aparuta si manifestata la nivelul sanilor de cele mai multe ori se datoreaza pur si simplu schimbarilor hormonale frecvente care se produc in organismul fetelor/minorelor, mai ales in perioada pubertatii cat si a adolescentei. Dar durerile pot fi si urmarea modificarilor structurale interne a tesutului mamar. De asemenea sanii pot sa devina durerosi la atingere si din cauza modificarilor hormonale deosebite care se produc in aceasta perioada de dinainte de menstruatie in care organismul se pregteste pentru schimbarile majore care se produc in uter. Durerile amintite in nici un caz NU ar putea sa fie provocate de o sarcina ipotetica, fiindca daca ar exista o sarcina instalata in acest moment in uter, chiar si in acea situatie aceasta NU poate sa provoace absolut nici cea mai mica modificare sau influentare a organismului. Testul a fost efectuat mult prea repede si din acest motiv rezultatul NEGATIV obtinut in acest moment este in proportie de 80-90% FALS NEGATIV, adica un rezultat invalid, incorect si gresit. Testul trebuie repetat din 3 in 3 zile pana in cea de a 22 zi fata de ultimul act sexual neprotejat, adica pana in 4-5 August, bineinteles daca intre timp nu porneste menstruatia. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| gabriielaaa a răspuns:

Se mai întâmplă asfel de simptome inainte sa-ți vină CM altele au dureri foarte mari sau nimic sau ce ai tu. Cred ca esti adolescentă deci perioada de ciclu poate fii între 24 de zile si 45 in unele cazuri. Asa ca nu-ți fa griji. Sănătate.

| UtilizatorNeidentificat30 a răspuns:

Da, sau semne ca ti vine

| Emanuela23 explică (pentru UtilizatorNeidentificat30):

De obicei nu am simptome d-sstea cand se aproprie...
Doar ma doare capul si burta...
Nici eu nu mai inteleg.