| anonim_4396 a întrebat:

deja de 3 saptamini simt niste dureri foarte asemanatoare cu cele menstruale cu toate ca menstruatia trebuie sa imi vina pe 10, adica peste 2 zile. Sunt foarte nelinistita in privinta cu asta, nu mi sa mai intimplat asa ceva vreodata. Exact cu o zi inainte sa se inciapa aceste dureri am fost cu prietenul meu, nu am avut contact sexual, eu fiind virgina, doar ca sa atins putin cu penisul de vaginul meu, a fost ceva spontan, din cauza excitatiei pentru ca nici unul din noi nu ne gindim pina cind la sex. De atunci ma simt prost in fiecare zi, ametesc, simt ca am temperatura corpului mai ridicata decit de obicei, ne temem sa nu fie sansa de a aparea sarcina, am luat un test dar ma gindesc ca e devreme sa il fac si trebuie sa mai astept pina ce imi vine menstruatia sau nu. Sunt foarte confuza, mi-e frica... voi ce credeti ca poate fi? Exista oare riscul de a ramine insarcinata pentru ca stiu ca e posibil ca cind sa atins de mine sa se transmis spermatozoizi, desi riscul e foarte mic, dar altfel dc am asa dureri atita timp... Mentionez ca eu am 15, prietenul meu 16.

Vreau sa aud parerile voastre, sper sa ma ajutati. va multumesc mult :**

Răspuns Câştigător
| Artemisia a răspuns:

Stai chill..nu e nimic grav, se poate sa te doara asa pentru ca trebuie sa iti vina ciclul, daca ai fii ramas insarcinata nu te-ar durea nimic si nu ar avea cum sa ramai asa repede. Insa nu iti recomand sa faci asa ceva la varsta ta. Lasa timpul sa treaca. Nimeni nu te grabeste, pastreaza-te pentru acel The One.

5 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Cum sa fie sarcina,daca nu a ejaculat in vagin? Doar tu ai afirmat ca esti virgina si el "sa atins putin cu penisul de vaginul tau".
"Ca cand sa atins"(daca doar sa atins) de tine,nu cred ca a ejaculat sperma ce contine spermatozoizii si nici lichidul preejeculator.
Vezi daca faceti ceva la care nu va pricepeti si nu ati studiat nimic inainte? Sa cunoasteti tot ce tine de sex(cat trebuie sa tina un ciclu menstrual considerat normal,de ce se produce menstruatia,cand se elimina ovulele,cat traiesc acestea si spermatozoizii,cand se poate produce o sarcina,care sunt riscurile nefolosirii si care sunt bolile venerice si urmarile lor, cand nu se folosesc prezervativele, ce este o sarcina, ci implica o sarcina nedorita si un chiuretaj, etc).
La 15 ani, nu esti atat de dezvolta fizic, dar mai ales psihic, ca sa-ti incepi viata sexuala.Acum sunt atatea modalitati de a invata multe despre acest lucru(chiar si de pe Google).
Multi ne intrebati,"oare am ramas insarcinata",dar noi nu suntem nici medici,nici prezicatori.
Acele dureri, poate sa fie de la o raceala, o infectie, poate trebuie sa-ti vina menstruatia mai repede de data pe care o stii tu, poate...

| niceGirl7889 a răspuns (pentru pietrean):

Crede-ma, cunosc bine aceste lucruri si tot ce tine de anatomia corpului uman, doar ca am cazut intr-un moment de disperare si acum imi dau seama ca nu am gindit eu bine, sper sa aveti dreptate si sa nu fie un mare pericol, oricum. multumesc)

| Blamely a răspuns:

Nu are nimic, e normal.

| DenisaDeea26 a răspuns:

Nu poţi fii însărcinată dacă nu ai mestruaţie. Eu aşa ştiu...

| niceGirl7889 a răspuns (pentru DenisaDeea26):

Cine a zis ca nu am menstruatie?