| Alex1929386543 a întrebat:

Durerile la ovulatie sunt normale? Nimeni din familia mea nu a experimenta asa ceva cu excepția mea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Aproximativ una dintre 5 femei trec prin experienta unei dureri notabile, in fiecare luna in timpul ovulatiei. Se apreciaza ca in jur de jumatate din numarul total al femeilor trec prin durerea cauzata de ovulatie cel putin o data-n viata.
Aceasta durere cunoscuta sub numele de ''durere de ovulatie'' este desemnata, d.p.d.v. clinic, de cuvantul „Mittelschmerz", care inseamna „durere de mijloc".
Fiindca explicatiile sunt mai multe si destul de diferite de la caz la caz este recomandat sa accesezi si sa lecturezi articolul : durerea provocata/cauzata de ovulatie
http://www.7p.ro/Default.aspx?PageID=1637
https://www.suntmamica.ro/preconceptie/cum-arata-in-realitate-un-ovul-6029
Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Ely1234567 a răspuns:

Da sunt și eu am aceste dureri

| BuBBlesykeSs a răspuns:

Da,si eu am dureri big grin