| MoiiiX a întrebat:

E pacat sa te masturbezi? Dar sa faci sex protejat? Mutumesc anticipat!

28 răspunsuri:
| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

GOD Hates Contraception - Genesis 38 verses 9-10

http://www.youtube.com/watch?v=w06qLcbaZaw

| Neinteresantul a răspuns:

E pacat sa iei o viata, sa inseli persoana iubita, sa-i invinuiesti pe altii cand de fapt e vina ta, sa blestemi, sa-ti bati joc de cineva, sa iei ce altii au muncit mult sa obtina.

In rest, poti sa faci ce vrei cu corpul tau si cu al altora, atat timp cat si acele persoane sunt de acord.

| TOTO54 a răspuns (pentru Neinteresantul):

Imi place cum ai inceput...E PACAT SA IEI O VIATA! BINE AI ZIS! DEOARECE Dumnezeu spune 39 Să ştiţi, dar, că Eu sunt Dumnezeu şi că nu este alt dumnezeu afară de Mine; Eu dau viaţă şi Eu omor, Eu rănesc şi Eu tămăduiesc, şi nimeni nu poate scoate pe cineva din mâna Mea.....TOATI OAMENI SUNT FACUTI DE DUMNEZEU, Deci in concluzie: Corpul tau nu este al tau tocmai de aia nu ai voie sa faci ce vrei cu el! Asta daca crezi in Cuvantul Domnului.2 Sa inseli persoana iubita(Sa inseli nevasta spune biblia), sa blestemi, bataia de joc (ok), sa furi (ok).In rest sa faci ce vrei cu corpul tau si cu al altora: Ai cate imi vine in cap, si as fi CRESTIN in continuare daca as face ce face lumea asta? Daca corpul ar fi al meu as putea sa fac ce vrea cu el, dar din pacate nimic nu imi apartine ca sa pot face ce vreau cu el, nici macar cu o bucata de paine nu asa face ce vreau! Daca te intalnesti cu un om flamand pe strada si ai o paine, nu iti spune constiinta oare ca trebuie sa il imparti? Greu cu impartitul!

| Brâncuşi a răspuns:

Nu e pacat de asta ne-a dat Dumnezeu viata...Acum depinde doar nu faci cand e slujbastraight face...Pai daca faci protejat este si mai binewinking Dar neprotejat daca vrei un copil e problema ta.

| 1Mihai1 a răspuns:

E pacat sa te masturbezi? - DA!
Dar sa faci sex protejat? - Doar cu soţia/soţul.
O zi bună!

| Cosmin86 a răspuns (pentru 1Mihai1):

Hai mai, maturizeaza-te

| 1Mihai1 a răspuns (pentru Cosmin86):

Eşti cam încrezut!

| Cosmin86 a răspuns (pentru 1Mihai1):

Nu, doar ca nu mai traiesc in evul mediu, stiinta a progresat destul cat sa nu mai cred in asemenea prostii.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru Cosmin86):

Dacă tu nu crezi, nici eu nu trebuie să cred?

| SakonSIUkon a răspuns (pentru Cosmin86):

Stiinta ti-a dat viata ateule? Sau cumva natura aparuta singura.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru SakonSIUkon):

Mersi!

| Cosmin86 a răspuns (pentru SakonSIUkon):

Da, noi toti am aparut in urma proceselor chimice.
Si stiinta chiar da viata :
http://www.hotnews.ro/......cterie.htm

Deci a cam picat faza ca viata vine doar de la divinitate. Sa nu mai zic, daca toti proveneam din adam si eva, in niciun caz nu eram atatea rase, am fi fost toti la fel ( din albi se nasc doar albi, cum au aparut negrii sau asiaticii sau indienii, etc?). De asemenea, in biblie nu sunt mentionati dinozaurii, cam ciudat ca au "omis" asa ceva, daca tot incepe cu inceputul lumii.

Sa nu mai zic de aberatia ca pamantul are 6000 de ani vechime, si un cretin stie ca are mai mult, demonstrat stiintific (bine, bibla nu prea stie sa "demonstreze" nimic ), doar fanatism si credinta oarba.

| Cosmin86 a răspuns (pentru 1Mihai1):

Citeste raspunsurile mele de mai sus, nu conteaza ce cred eu sau ce crezi tu, conteaza DOAR ce e demonstrat stiintific, nu credinta oarba si fanatism, DOVADA e singurul lucru care conteaza pentru un om rational.

| boylivgume a răspuns:

Este pacat sa te masturbezi si este pacat sa faci sex protejat, deoarece sexul nu trebuie sa fie o placere, o faci ca sa ai copii, in caz ca esti ortodox-crestin!winking

| Jugaru_Abel_1995 a răspuns (pentru boylivgume):

Bărbatul să-şi împlinească faţă de nevastă datoria de soţ; şi tot aşa să facă şi nevasta faţă de bărbat. Nevasta nu este stăpână pe trupul ei, ci bărbatul. Tot astfel, nici bărbatul nu este stăpân peste trupul lui, ci nevasta. Să nu vă lipsiţi unul pe altul de datoria de soţi, decât doar prin bună învoială, pentru un timp, ca să vă îndeletniciţi cu postul şi cu rugăciunea; apoi să vă împreunaţi iarăşi, ca să nu vă ispitească Satana, din pricina nestăpânirii voastre. (1 Corinteni 7:3-5)...in caz că citiți Biblia

| Jugaru_Abel_1995 a răspuns (pentru boylivgume):

Bărbatul să-şi împlinească faţă de nevastă datoria de soţ; şi tot aşa să facă şi nevasta faţă de bărbat. Nevasta nu este stăpână pe trupul ei, ci bărbatul. Tot astfel, nici bărbatul nu este stăpân peste trupul lui, ci nevasta. Să nu vă lipsiţi unul pe altul de datoria de soţi, decât doar prin bună învoială, pentru un timp, ca să vă îndeletniciţi cu postul şi cu rugăciunea; apoi să vă împreunaţi iarăşi, ca să nu vă ispitească Satana, din pricina nestăpânirii voastre. (1 Corinteni 7:3-5)...in caz că citiți Biblia :/

| Pimpux a răspuns:

Ai pus`o. ai dat la laba, ai belit-o

| DoctorLove a răspuns:

Religios vorbind, da, este pacat sa te masturbezi, se numeste pacatul onaniei si poate devenii un viciu la fel ca alcoolul si fumatul(cauta pe net). A face sex este iar un pacat, doarece sex ar trebui sa faci doar cu sotia/sotul cu care te-ai cununat in fata lui Dumnezeu.
De altfel nu actul in sine este atat de grav, ci faptul ca in ziua de azi peste tot vedem pornografie si alte lucruri care il indeparteaza pe om de Dumnezeu. (Asta este parerea mea)

| Beatriceeee a răspuns:

Da! De altfel si sa faci dragoste inainte de slujba de legare in fata lui Dumnezeu este pacat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Beatriceeee):

Stii ca nu mai suntem in evul mediu, nu? Pacat ca multi oameni REFUZA sa evolueze

| Beatriceeee a răspuns (pentru Cosmin86):

Dar vai te-ai gasit tu ala mai "evoluat" sa imi dea mie replica. Persoana in cauza intreba daca este pacat, iar eu din educatia pe care am primit-o, dar nu numai, stiu ca este pacat. Acum fiecare face ce vrea si ce crede de cuvinta. Daca am dat acest raspuns sincer, nu inseamna ca ma cred in evul mediu sau ca eu sunt cea mai mare credincioasa. Imi pare rau ca exista astfel de persoane cu asemenea conceptii.Dar totusi te felicit! datorita tie tara aceasta o sa evolueze.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Beatriceeee):

Datorita persoanelor ca mine s-a creat viata artificiala si multe altele. Uita-te si tu la beneficiile stiintei :
- multe probleme medicale se rezolva FARA moarte pacientului sau urlete ( gandeste-te in evul mediu sau in antichitate cat de dureros era cand iti pierdeai dintii )
- pe vremuri peste 80 % din mame mureau la nastere
- cresterea duratei de viata

Multe altele. Spre ex. un brat rupt poate fi prins la loc, in multe cazuri ( chiar si cand a fost adus la spital intr-o punga ), cu "rugaciuni" nu rezolvi asa ceva.

Deci chiar ai dreptate, din cauza oamenilor practici si dornici de cunoastere omenirea a evoluat, NU din cauza celor care stau toata ziua si se roaga aiurea, fara sa contribuie cu NIMIC.

P.S. : ceva interesant pentru tine :
http://www.hotnews.ro/......cterie.htm

| Beatriceeee a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu ai inteles nimic din raspunsul meu. In viata nu toata lumea trebuie sa aiba aceeasi parere ca a ta si sa fie de acord cu tine, trebuie sa accepti asta. Te-ai dus cu totul prea departe..la evolutiile pamantului odata cu trecerea timpului ..nu stiu ce legatura avea dar ma rog. SINCER MA PLICITSESTI GROAZNIC, TE CREZI PREA INTELIGENT DAR NU PREA ESTI. ABEREZI FOARTE MULT. INCETEAZA SA IMI MAI SPUI CEVA CA NU POTI SA MA CONVINGI CU NIMIC!

Din pacate multe specimene din astea avem in tara, care vorbesc 64645 pagini cu nu stiu cate informatii dar in realitate nu zic nimic. Nu impresionezi pe nimeni dragule.sa ai o zi superbahappy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Beatriceeee):

Nu incerc sa impresionez pe nimeni, incerc doar sa evidentiez niste lucruri.

Si poate ca nu sunt prea inteligent, dar sunt mai inteligent decat tine happy

Si nu trebuie sa te conving cu nimic, e dreptul tau sa IGNORI dovezi stiintifice si sa traiesti in evul mediu.

| Beatriceeee a răspuns (pentru Cosmin86):

Aceeasi parere, esti dus cu pluta rau.Bafta!

| axesmq a răspuns:

Nu e pacat sa te masturbezi dupa parerea mea
bine eu nu ma masturbez
dar sa faci sex protejat este pacat daca si tu si iubita ta vrea sa aveti un copchil

| boylivgume a răspuns (pentru axesmq):

Cum sa nu fie pacat frate, macar daca nu stii nimic despre ortodoxism, nu mai raspune (fara suparare)!

| best78 a răspuns:

Nu e pacat sa faci nici una si mai ales nici cealalta.Prima explorezi cea ce ai si poate nu stiai iar cea de adoua te salveaza de la multe.Tot inainte.