| anonim_4396 a întrebat:

Faci un pacat daca te masturbezi?

Sunt crestin-ortodox.

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Preotii care fura si nu inmormanteaza corpuri neinsufletite daca nu au banii fac pacate mai grave asa ca sexul indiferent ca e platit sau nu sau laba e un pacat care se iarta pentru ca nu e asa grav

| doctorandus a răspuns:

Dezastru psihologic esti tu, ca bati campii cu brio, vezi http://ro.wikibooks.org/......Masturbare

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu. Conform studiilor medicale recente. Specialistii recomanda masturbare care se considera a fi benefica organismului si sistemului nervos precum si a celui hormonal.

| mihai69 a răspuns:

Din punct de vedere religios, da.
Din orice alt punct de vedere, e (un) păcat să nu o faci!

| Emilian65 a răspuns:

Nu este un pacat asa de mare daca te masturbezi, dar bine ar fi pentru corpul sa nu te masturbezi.

| Seba2013 a răspuns:

Bravo, nu te lua dupa acel doctorandus, este prost informat, si sutine orbeste pseudostiinta, fara a verifica.
Partea cu religie i-am combatato, tutusi vad ca persista.
Uite aici pe ce stiinte se bazeaza el:http://www.descopera.org/experimentul-rosenhan/

| Hakuouki a răspuns:

Razi tu razi Harap-Alb, dar chiar este considerat pacat.

| LoveSleep a răspuns (pentru Hakuouki):

Crezi? Eu nu cred. E o tâmpenie absolut penibilă. Cred în Dumnezeu și merg la biserică dar nu cred nici tot ce are legătură cu biserica.
Să fim serioși, legat de problema de mai sus, Cu ce păcătuiesc? Fac cuiva vreun rău? Încalc vreo poruncă? Dacă te masturbezi înseamnă că ești desfrânat sau ce? Astea sun niște tâmpenii.
Păcătuiești cu gândul. Hai fii serios, că doar suntem oameni. Dacă ne-am lua după asta și animalele ar păcătui. E prea de tot oricum ai lua-o.

| Hakuouki a răspuns (pentru LoveSleep):

Nu nu nu...m-ai inteles gresit, mi se pare o prostie, intr-adevar. Doar ca...intr-adevar este considerat pacat, din cate stiu eu. Cred ca este vorba ca din orice nu poate iesii un copil, este considerat pacat.

| LoveSleep a răspuns (pentru Hakuouki):

Da, asta știu și eu, am discutat acest aspect și la religie, da sunt oricum contra.

| Hakuouki a răspuns (pentru LoveSleep):

Si eu...si nu este singurul lucru. Oricum, o seara buna.

| LoveSleep a răspuns (pentru Hakuouki):

La fel și ție.

| Voidwithin a răspuns:

Daca nu-ti place sau simti ca nu ar trebui s-o faci te opresti.

apropo uite ce face popica asta

https://www.youtube.com/watch?v=TDX3OLvmoXs

| emmaemilia a răspuns:

Nu