| Emi_Litman_1973 a întrebat:

Eu am un tata vitreg deoarece parintii mei au divortat.....Acest tata mereu imi da palme peste fund...ce pot face? Am incercat sa ii spun ca nu imi place dar nu ma asculta.Va rog raspundeti-mi repede.

9 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Spune-i mamei,ea e singura care il poate determina sa inceteze.
Si,fereste-te din calea lui,comportamentul lui nu este deloc in regula si nu stim ce poate avea in minte.
Spune-i mamei tale exact cum ne spui si noua "tata mereu imi da palme peste fund...ce pot face? Am incercat sa ii spun ca nu imi place dar nu ma asculta"!
Daca mama ta nu ia nici o masura,apeleaza asa cum iti spune @trixiiie,la telefonul copilului,nu e nevoie sa-ti dai numele, doar suni si le spui exact care e problema ta, iar ei te vor sfatui si te vor ajuta.
Uite, citeste aici, vei intelege exact:

http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente

Si,sa ai grija de tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i mamatei asa; mama? tine-ti futalaul in frau fiindca daca ma mai hartuieste ti-l bag in puscarie de ajunge tarfa tuturor deacolo.sa-si tina labele acasa, fiindca sun ori la politie ori la protectia minorului si va stric povestea de amor de nu-i adevarat. daca iti place ce face si te crezi tare? te va viola si iti va placea probabil.asa vei ajunge tu sotia lui si soacra mamei tale.

| trixiiie a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu fi rău, mă! A postat aici că are nevoie de ajutor, înseamnă că nu vrea să facă nimic cu omul ăla, ce naiba!?

| anonim_4396 a răspuns (pentru trixiiie):

Trixiie? in toate cazurile intalnite de mine cu tati de-al doile si fiice, au fost abuzuri ori cel putin ganduri de incest, adulter etc.cred ca are nevoie de ajutor. daca nu se pot stapani, nejudecatii astia, sa nu se mai casatoreasca, n u sa creasca pentru ca apoi sa batjocoreasca, pana si ideea de omenie si respect.in loc sa o aajute, sa o sfatuiasca, el o plesneste la fund? neeenorocitul.

| Skilline2012 a răspuns:

Du-te si zi-i: hai sa ne babardim. Dupa pleaca.

| trixiiie a răspuns:

Măi, uite care îi treaba: o iei pe mama ta și vorbiți.Nu vreau să te dezamăgesc, dar există posibilitatea ca femeia să nu înțeleagă, fiind „orbită" de el sau alte prostii de genul.
Dacă ai probleme mari, intră pe site ul ăsta și sună la ei, www.telefonulcopilului.ro/, e în legătură cu protecția copilului.

| Sxx a răspuns:

Ai încercat să vorbești despre asta cu mama ta? Adică sunt multe cazuri, care apar pe la TV.

Cred că problema s-ar remedia înainte de a se întâmpla ceva mai rău. ( ceea ce cred că nu-ți dorești )

Îi spui mamei tale direct, fără frică sau alt ceva, trebuie să înțeleagă... doar ești copilul ei.

În general se întâmplă multe cazuri d'astea în România, de asta ar fi ok să nu mai întârzii cu întrebările, și să-i spui mamei tale...

Poate cu ocazia asta vede și ea cu cine "trăiește".

Pup.winking

| Emi_Litman_1973 explică (pentru Sxx):

Buna! Multumesc de raspunsul tau dar tata mi-a si zis a nu ar fi in stare sa ma violeze si il cunosc de 6 ani.

| msKat a răspuns:

Spune-i mamei tale. sa nu profite de tine doamne fereste.