| Lilac a întrebat:

Cand aveam 4 ani parintii mei au divortat. Nu am mai avut vreo legatura cu tatal meu, insa ii simteam lipsa mereu. Ne-am reintalnit, dupa 4 ani si eram cea mai fericita din lume, aveam o presimtire ca mama si tata se vor impaca. Insa ma inselam, ca de fiecare data cand ma gandesc la un vis. Ei s-au despartit pentru ca tatal meu era alcoolic, insa eu tot il iubeam. Dupa 2 ani mama mea si-a gasit un alt iubit sau sot, luati-o cum vreti. Prima oara am crezut ca este un om deosebit, cu care ma pot intelege, care ii poate tine locul tatalui meu biologic. Si iar m-am inselat. Sau nu. Nu stiu ce sa mai cred, sincer. Acest tata nou este atat de rece, si uneori cand bea, este bun, exact opusul tatalui meu. Ce as putea sa fac in privinta asta? Sa ii spun mamei ceea cred despre tatal meu vitreg, sau sa o las balta? Sunt prea confuza.

Răspuns Câştigător
| LadyGA a răspuns:

Buna! cel mai bine e sa vorbesti cu mama ta, ea trebuie sa te asculte. vorbeste cu ea despre ceea ce te framanta. ai nevoie numai de o vorba buna din partea ei si te vei simti mai bine. comunicarea e cea mai importanta in relatii(de familie, prietenie, etc.). bafta!

6 răspunsuri:
| SellyDemmzy a răspuns:

Spune-i adevarul. Nu poti trai cu un om rece langa tine...

Ca sa se poarte frumos cu tine inseamna ca ar trebui sa ii dati sa beti?

| IceCream11 a răspuns:

Ar trebui sa porti o discutie cu mama ta,cand tatal tau(nou) nu este prin preajma. Spune-i ceea ce simti,elibereaza-te,ca la psiholog!
Daca mama ta nu te intelege, atunci inseamna ca este orbita de dragoste si atunci ar trebui sa discuti problema cu un psiholog adevarat!
Sper ca te-am ajutat, o zi buna!happy

| janynefeaver a răspuns:

In primul rand trebuie sa discuti cu mama ta deschis si sa-i spui ceea ce gandesti.
In al doilea rand, un barbat alcoolic nu este un tata bun.

| Tudyss a răspuns:

Spune-i tot ce ai pe suflet, ea fiind mama ta te va intelege.Nu tine nimic in tine, descarcate.bafta!

| anniebox16 a răspuns:

Buna, parerea mea e ca ar trebui sa vorbesti deschis cu mama ta si sa-ti exprimi opinialove struck nu ai nimic de pierdut:* Bafta!:*

| Milkyleaves a răspuns:

Buna.Mi-as dori ca impreuna sa gasim solutii la intrebarile care te framanta.Ce-ai spune daca mi-ai povesti detaliat ceea ce ai pe suflet?E-mailul meu este:fogelline.oasis@yahoo.com.Te astept cu tot dragul :-).Doamne ajuta!