| Pneumunoultramicroscopicovulcaniconicoza a întrebat:

Eu inca nu am avut primul ciclu menstrual dar trebuie sa stiu ceva. Daca introduc un tampon in vagin nu ma dezvirgineaza? Adica si penisul tot in vagin se baga. Si este adevarat ca dupa ce ai prima menstruatie labiilor mari li se vor transforma culorile din culoarea pielii in ceva mai inchis? Dau fundita unuia dintre voi care ma ajuta cu adevarat si nu imi scrie cv de genu " ce preocupari au copii de azi!"
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Necunoscut112 a răspuns:

Himenul este prevăzut cu o gaură, alfel pe unde s-ar scurge sângele menstrual? Dar acea găurică este destul de micuţă, de aceea apare durerea si sangerarea la primul contact sexual. De forţează largirea.

5 răspunsuri:
| capsunicav29 a răspuns:

Exista tampoane pentru virgine, mai mici. La a doua intrebare nu stiu sa iti raspund pentru ce mie nu mi s-a intamplat asta. Oricum nu ar fi o problemă.

| teo530 a răspuns:

Virginitatea e o chestie de psihicul, conștiința ta. Adică nu se poate să știe cineva în afară de tine dacă mai ești sau nu, nu se vede nimic nici la giecolog.

| Tudose_Alexandru_Bogdan_1977 a răspuns:

Exista tampoane mai micute dar si cele care se aplica, acolo exista oricum o gaurica care nu e acoperita de himen si depinde si cat de elastic este himenul tau

| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar daca vei folosi tamponul vaginal, in urma introducerii OB-ului (de marimea mini) in vagin vei ramane in continuare virgina. Virginitatea dispare in momentul in care este intretinut primul contact sexual si in vagin este introdus un prenis real/adevarat. Informatia detinuta privind modificarea de culorit a labiilor mari, dupa inceperea procesului de sangerare menstruala, adica instalarea ciclului menstrual este falsa deci neadevarata. Multa sanatate!

| Violleta2022 a răspuns:

Este indicat sa nu introduci nimic in vagin, mai ales la virgine, tocmai pentru a nu-ti rupe singura himenul si nici a nu te infecta.

Cat priveste culoarea organelor sexuale, da, se va inchide odata cu maturitatea organelor sexuale, atat la fete cat si la baietii, fiind un proces perfect normal si nedureros.
Totul se intampla dupa ceva ani de la menstruatie, nu imediat, dupa prima menstra.

Preocuparile copiilor din ziua de azi, tine de: varsta, educatie si mediul unde cresc!