| MessiStar a întrebat:

fetele cand se masturbeaza simt acelasi lucru ca si baietii?
Si de ce fetele mai mici de vreo 12-14 ani, nu se masturbeaza?

Răspuns Câştigător
| vocea a răspuns:

Fetele simt mai multa placere cand se masturbeaza decat un baiat. Depinde de femeie daca este adolcescenta atunci simte mai multa placere, daca este in varsta atunci ii place mai mult sa o atincga un baiat.

Fetele de 12-14 ani se masturbeaza, unele, dar evident nu avem de unde sa stiim cate fiindca este imopsibil, este un act intim.

Răspuns Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca exista o anumita legatura intre activitatea hormonala si senzatia care provoaca dorinta de masturbare. Este cunoscut faptul ca activitatea hormonala se intensifica dupa pubertate, ceea ce poate fi o posibila explicatie a varstei de la care incepe sa se practice autosatisfacerea in cazul ambelor sexe. Pe baza rezultatelor unui studiu condus de doi specialisti australieni s-a constatat c masturbarea previne depresia, reduce tensiunea arteriala si intareste sistemul imunitar. Intr-un studiu se spune :
,, Anthony Santella si Chenoa Cooper, care sunt doi profesori ai Universităţii din Sydney, au demontat miturile potrivit cărora masturbarea provoacă nebunie si/sau alte boli foarte grave, argumentând că, de fapt, această activitate sexuală ar avea beneficii suprinzătoare asupra sănătăţii organismului uman. Deşi se feresc să recunoască, 95% din bărbaţi şi 85% din femei practică stimularea sexuală, conform studiilor specialiştilor.
Potrivit declaraţiilor făcute de cei doi, masturbarea previne stările depresive şi permite creierului să secrete endorfine, aşa-numiţii „hormoni ai fericirii", proces care întăreşte şi sistemul imunitar. Mai mult, prin stimulare sexuală oamenii ajung mai repede la orgasm, şi, astfel, îşi reglează metabolismul, combat insomniile şi reduc stresul. În cazul femeilor, prin masturbarea vaginului se previne infecţiile colului uterin şi cele ale tractului urinar. Astfel, prin intermediul orgasmului femeile îşi curăţă cervixul de bacterii. Reiese ca atat fetele cat si baietii simt aceleasi efecte de satisfactie si placere in timpul si dupa masturbare. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Fetele simt ce simt fetele. Nu au cum să simtă ca un băiat - au alte organe!
Cine ți-a zis că nu o fac? Sunt destule chiar mai tinere care descoperă secretul producerii plăcerii prin atingerea organelor genitale.

| HazelEyes77 a răspuns:

Eu zic ca da...e vorba de aceeasi placere resimtita/ orgasm indiferent daca e fata sau baiat. Fetele mai mici de 12-14 ani nici nu cred ca ar trebui sa le stea mintea la asa ceva-sunt prea mici pentru tot aceea ce inseamna sexualitate.