| Hamed134 a întrebat:

ieri am făcut sex cu iubita mea și a spus că pot să las in ea fiindcă e in perioada nefertilă.
Sunt șanse să rămână însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care iubita ta are ciclul menstrual bine reglat, adica ciclul ei este de tip REGULAT, inseamna ca ea isi poate calcula foarte precis data OVULATIEI ceea ce ii permite sa determine si cele 2 perioade nefertile cat si cele 4-6 zile ale PERIOADEI FERTILE. Metoda contraceptiva denumita a CALENDARULUI MENSTRUAL, poate fi folosita fara teama si cu o rata de succes chiar foarte mare de catre femeile care au ciclul menstrual foarte bine reglat, adica lungimea ciclului menstrual are de fiecare data/in mod constant acelasi numar de zile. Daca ea te-a asigurat ca este in perioada NEFERTILA poti fi linistit fiindca formarea sarcinii in astfel de cazuri este aproape imposibila in perioada de dinainte de ovulatie si 100% imposibila in perioada luteala, adica cea de dupa producerea ovulatiei. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Acel moment când gândești cu ce nu trebuie

| Emilian65 a răspuns:

Nu.

| peperonies a răspuns:

Da.