| Ion_Catalina_1999 a întrebat:

acum o luna jumatate am favut sex cu prietenul meu...si mi a venit menstruatia cu o saptamana inainte fata de termenul obisnuit dupa contactul sexul, iar luna aceasta trebuia sa mi vina astazi...deci intarzie, sunt sanse sa fiu insarcinata? Sau este doar o dereglare din cauza contactului sexual?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece datele prezentate au un caracter general fara date punctuale certe, raspunsul ce poate fi dat intro astfel de situatie poate fi cel mult o parere cu totul subiectiva. Probabil/se pare ca ciclul tau menstrual este unul de tip neregulat si din acest motiv lungimea lor ca numar de zile poate sa fie foarte diferit de la un ciclu la altul. Sexul NU deregleaza niciodata ciclul menstrual, deoarece coordonarea acestuia (a c.m.) are la baza o activitate de natura strict hormonala. Deoarece ulterior intretinerii actului sexual a avut loc o menstruatie se poate considera ca teoretic nu poate exista o sarcina, deoarece menstruatia reprezinta garantia ca in c.m. anterior nu s-a format si implantat o sarcina in endometru. Multa sanatate.

5 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Asteapta, ca poate este o dereglare din cauza contactului sexual pe care l-ai avut cu prietenul tau. Daca intarzie prea mult, mergi la un medic ginecolog si vezi ce iti spune acesta.

| Ion_Catalina_1999 explică:

Dar, sunt sanse ca menstruatia respectiva( a durat 5 zile)...sa nu fie neaparat menstruatie...ci sa fie datorita ruperii himenului? Tin sa mentionez ca dupa contactul sexual la doua zile am sangerat si apoi peste doua saptamani mi a venit menstruatia.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ion_Catalina_1999):

O menstruatie care dureaza 5 zile si este similara cu cele produse anterior ca si cantitate de menstra eliminata, culoare, flux zilnic, etc. in nici un caz nu poate fi o menstruatie falsa peste o sarcina instalata in endometru. De asemenea daca ulterior ultimei menstruatii nu ai mai intretinut raportiri sexuale rezulta ca nici in acest ciclu menstrual nu s-a format o sarcina si in consecinta ori este vorba de o dereglare hormonala destul de frecventa la varsta voastra, in cazul in care ai un c.m. regulat, sau este vorba de un c.m. mai lung in cazul in care ciclul tau este de tip neregulat.

| Ion_Catalina_1999 explică:

Dar.exista sanse ca acea menstruatie ( a durat 5 zile) sa nu fie menstruatie si sa fie datorita ruperii himenului? tin sa mentionez ca dupa contactul sexual la doua zile am sangerat intr o seara si apoi dupa doua saptamani mi a venit menstruatia.

| Ion_Catalina_1999 explică:

Multumesc foarte mult...nu am mai intretinut raporturi sexuale dupa aceea si la cel intretinut oricum ne am protejat...pana in prezent nu am tinut cont de durata menstruatie, intr adevar aveam o menstruatie neregulata si anterior