| anonim_4396 a întrebat:

BUna TPU, imi intirzie ciclul menstrual. Data tecuta mi-a venit pe 2 noiembrie si la mine ca de obicei vine mai devreme decit data trecuta, iar azi e data de 5 si nu mi-a venit inca si deja imi fac griji.
Am avut luna aceasta 2 contacte sexuale neprotejate insa nu a ejaculat in mine. Insa ma dor foarte tare sini in special gurgui si am intepaturi in burta si destul de dese adic ma doare in prag. Iar azi am avut si dureri de spate. oare de ce imi intirzie? nu cred sa fiu insarcinata deoarece am simtimele acestea inainte de menstruatie ..va rog ajutati-ma

5 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Cum sa te ajutam? Nu mai face sex neprotejat si ai rezolvat problema. De ce sa stai cu grija in fiecare luna? Menstruatia poate sa intarzie si din alte motive, pe langa sarcina: raceala, stres etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vei fi mamica. Sa-i spui Lizuca.

| Kirito21 a răspuns:

Incearca sa nu incurci durerea de burta cu durerea ovarelor daca te doare jos de tot si spatele la fel sunt durerile de ovare specific premenstruale la fel cum si sanii sunt mai sensibili si dor in aceasta perioada. daca ai CM regulat iti vine la o distanta de 28 de zile daca il ai neregulat acest numar de zile poate varia iti poate veni o luna la 25 de zile si urmatoarea luna la 28 de zile incearca sa iti faci o evidenta lunara ca sa iti dai seama daca intr-adevar iti intarzie sau nu. De asemenea poate intarzia si din cauza stresului sau racelii.

| ciocolatacupiperrosu a răspuns:

Probabil ai racit la ovare. Dar daca zici ca ai simptome probabil in urmatoarele zile o sa iti vina. Pe viitor ai grija sa fi bine imbracata mai ales la picioare sa nu le ai inghetate pentru a evita situatii de genul.

| Denisa266 a răspuns:

Pai se poate sa iti intarzie si din cauza stresului, unei raceli nu neaparat din cauza contactelor sexuale, dar sa stii tot timpu ar trebui sa te protejezi