| Sweetdya a întrebat:

E prima luna in care iau anticonceptionale Logest, le-am luat corect primele 19 zile, ultimele 2 pastile din blister nu le-am mai luat pentru ca am avut dureri mari de cap si am crezut ca pastilele sunt de vina. Mentionez ca am avut 2 contacte sexuale, primul la 3 zile dupa ce am inceput blisterul si al doilea la 1 sapt distanta de primul. Sunt in a 5 zi de cand am renuntat la contraceptive si nu a aparut mentruatia. Sunt insarcinata? Multumesc!

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Doar daca prima pastila de pe blister a fost administrata in primele 24 de ore ale primei zile de MENSTRUATIE, NUMAI in acel caz s-a instalat protectia contraceptiva totala/100% din prima zi, adica din momentul folosirii primei pastile AC. In caz contrar daca prima pastila AC s-a administrat in cea de-a 2-a ori 3-a zi a MENSTRUATIEI, in acel caz protectia contraceptiva sigura se instaleaza doar dupa ce este folosita cea de-a 8-a pastila AC. Din explicatia oferita reiese ca cele 2 acte sexuale au avut loc in perioada administrarii primelor 8 pastile AC.
In urma hotararii de a NU mai folosi si ultimele 2 pastile AC, exista posibilitatea de a apare o probabila dereglare hormonala care sa amane pornirea menstruatiei cu 1-2 zile. Insa in cazul tau se pare ca probabilitatea de a fi insarcinata este destul de mare. Ai putea sa mergi la un laborator de analize medicale pentru a ti se face un test de sarcina beta-hCG, sau sa iti faci un test de sarcina pe baza urinei fiindca au trecut 15 zile de la data intretinerii ultimului act sexual, insa va fi luat in seama numai rezultatul care ar fi POZITIV, in caz contrar testul se repeta dupa 2-3 zile, asta bineinteles ca doar in cazul in care menstruatia nu porneste nici in zilele urmatoare. Multa sanatate!