| Sweetdya a întrebat:

E prima luna in care iau anticonceptionale Logest, le-am luat corect primele 19 zile, ultimele 2 pastile din blister nu le-am mai luat pentru ca am avut dureri puternice de cap si am crezut ca pastilele sunt de vina. Mentionez ca am avut 2 contacte sexuale, primul la 3 zile dupa ce am inceput blisterul si al doilea la 1 sapt distanta de primul. Sunt in a 5 zi de cand am renuntat la contraceptive si nu a aparut mentruatia. Oare sunt insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care prima pastila AC a fost administrata in primele 24 de ore a primei zile de menstruatie si daca pe urma toate celelalte 18 pastile folosite ti le-ai administrat ZILNIC corect conform prospectului, fara sa fi uitat sa folosesti vreuna si le-ai inghitit mereu cam la aceeasi ora, intr-o asemenea situatie in proportie de peste 99% este IMPOSIBIL sa fi ramas insarcinata. Reiese ca in acest caz se poate aprecia ca poate fi vorba doar de o dereglare hormonala care a provocat intarzierea momentului de pornire a menstruatiei. Fiindca existenta sarcinii se poate exclude, trebuie sa fii convinsa ca sangerarea va porni in mod negresit probabil ca incepand chiar de astazi sau maine. De asemenea trebuie sa stii ca in cazuri foarte rare este posibil ca inca de la folosirea primului blister de pastile AC, sangerarea menstruala sa fie extrem de scurta si extrem de slaba, adica cele in care totul sa se rezume doar la sangerari in care se elimina doar cateva picaturi de sange pe parcursul a numai 1-2 zile. Multa sanatate!