| anonim_4396 a întrebat:

iubitul meu vrea sa facem dragoste sa-i arat ca-l iubesc eu nu stiu ce sa-i zic, spuneti-mi ce sa-i zic va rog

Răspuns Câştigător
| Bogdan_9316 a răspuns:

Dacă încearcă să mă convingă să fac sex?

„Nu ar fi mai bine să accept?", te-ai putea întreba. „La urma urmei, nu toţi fac asta?"

Stai puţin şi gândeşte-te!

Adevăr: Nu toţi tinerii au relaţii sexuale.

Din statistici reiese că un număr alarmant întreţin relaţii sexuale. De exemplu, un studiu efectuat în Statele Unite a dezvăluit că, până la terminarea liceului, doi din trei tineri îşi încep viaţa sexuală. Dar asta înseamnă că unu din trei, un număr deloc neglijabil, nu şi-au început viaţa sexuală.

Ce se poate spune despre cei din prima categorie? Cercetările au scos la iveală că mulţi dintre aceşti tineri au avut de suportat una sau mai multe dintre următoarele consecinţe:

Remuşcări. Majoritatea tinerilor care au avut relaţii sexuale preconjugale au declarat că, mai târziu, au regretat acest lucru.

Dacă ai avea relaţii sexuale preconjugale ar fi ca şi cum ai folosi un tablou frumos pe post de preş

Neîncredere. După ce doi tineri fac sex, fiecare se întreabă în sinea lui: „Cu cine a mai făcut sex?".

Dezamăgire. În adâncul sufletului, multe fete îşi doresc să fie ocrotite, nu folosite. Şi mulţi băieţi recunosc că nu mai sunt atât de atraşi de o fată care a cedat avansurilor lor.

Concluzia: Corpul tău este mult prea preţios ca să-l pui la dispoziţia oricui. Demonstrează că ai tăria să respecţi porunca lui Dumnezeu de a te abţine de la relaţiile preconjugale. Iar dacă într-o zi te vei căsători, vei putea avea relaţii sexuale şi te vei bucura pe deplin de ele, fiind scutit de îngrijorările, regretele şi sentimentele de nesiguranţă atât de răspândite în rândul celor care au relaţii preconjugale (Proverbele 7:22, 23; 1 Corinteni 7:3).

12 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Tu ce spu, esti pregatita de asta? Merita sa o faic cu el? de cat timp dureaza relatia asta?
Pentru mine, citindu-ti intrebarea, mi se pare evident ca profita de tine. e un cliseu des intalnit asta cu " pentru a-mi demonstra ca ma iubesti...". El ce ti-a demonstrat /iti demonstreaza tie in schimb?

| mona a răspuns:

A ceda la pat nu este o davada de ai arata ca il iubesti, tipul vrea sex de la tine si incearca sa te corupa cu dovezile lui

| PisSsy a răspuns:

Cati ani ai? Daca nu te simti pregatita adica daca nu tocmai iti doresti pasul acesta. spune-i ca nu vrei inca si fi atenta la reactiile lui, poate are un interes! Succes griji-te!

| Pharpas a răspuns (pentru PisSsy):

Am 14 ani

| PisSsy a răspuns (pentru Pharpas):

Pff, parerea mea sa nu accepti, ca e mai mult probabil sa-ti para rau mai incolo :-| deci Asteapta ca ai timpwinking

| GabiDumitrescu a răspuns:

Am eu impresia, sau ai doar 13 ani?

| Pharpas a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu,am 14

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Pharpas):

Pe-aproape. Cumva iubitul asta are peste 18?

| Pharpas a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Are 20

| h3r a răspuns:

Spune-i ca o sa faci dragoste cu el la Pastele Cailor.
Dar te rog, spune-i!

| Roland_Szekely_1987_VBCh a răspuns:

Eu zic mai poti astepi mult cu dragoste foarte mult timp.

| LexyCupcake a răspuns:

Pai daca tu vrei sa faci pasul acesta e ok, acum depinde de varsta ta, dar daca nu vrei poti sa-i spui ca nu esti pregatita, si daca te iubeste cu adevarat va intelege big grin