| 25lei a întrebat:

La inceputul anului am fost cu un baiat, X, care a fost prima mea dragoste.Il iubeam foarte mult, si si el pe mine. Problema a fost ca ne certam din vina lui si eu il iertam,si iar, si iar, si la un moment dat el stia ca orice facea, eu il iertam.Intr'un sfarsit mi-am dat seama si nu am mai putut sa il iert si m-am despartit de el si nu am mai vorbit 2 luni.El acum ii cu o fata pe care nu o prea place. Eu acum am prieten, Y, de 2 luni si ma iubeste foarte mult si ar face multe pentru mine...dar mie nu imi prea place de el.Ieri m-a sunat X si a spus ca ii e dor de mine, si se gandeste la mine si ca ii pare rau ca m-a lasat sa plec si ca m-a suparat si ca si-a dat seama ca iti dai seama de ce ai doar dupa ce il pierzi.Am tot vorbit la telefon si i'am spus ca m-a luat de proasta si mergea cu altele de brat pe la scoala si multe, plus ca a zis ca fata cu care ii o iubeste de 10 ori mai mult decat mine si dupa a zis ca nu ii adevarat ca o mintit doar pentru ca eu i-am zis ca nu ma despart de actualul pentru el. El mi-a spus, ca stie ca nu imi place de el, si ca numai vreau sa fiu cu el ca imi e frica sa nu ma indragostesc inapoi de el si chestii.Am ramas foarte uimita deoarece chiar asa era.Ma cunoaste foarte bine. Deci ce sa fac? Sa imi ascult inima si sa imi calc orgoliul si sa ma despart de Y pentru X ca sa fiu fericita sperand ca o sa ne mearga bine.Sau sa imi ascult creierul si sa incerc sa fiu fericita cu baiatul cu, care sunt acum, stiind ca nu ma va rani niciodata? Va rog frumos sa ma ajutati ca numai stiu ce sa fac. (Am 16 ani si 8 luni). Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Ana_4223 a răspuns:

Tu zici ca cu Y vei fi fericita si nu te va rani niciodata, dar niciodata nu poti fi fericita langa un baiat pe care nu.l iubesti, si mai ales in cazul tau daca stai cu gandul la x, Deci mai acorda-i o sansa.Si in plus nu ai de unde sa stii ca Y nu te va rani niciodata, poate nici din partea lui X nu te-ai fi asteptat vreodata sa se intample asta, dar uite totusi s-a intamplat.Eu nu va inteleg tu il iubesti pe X el te iubeste pe tine, ce mai astepti..Impacati-va,ca invers ce poti sa faci sa fii cu Y si sa te gandesti la X, si X cand este cu fata aceea sa se gandeasca la tine..Si in primul rand gandeste-te si la Y ca intr-un fel sau altul iti bati joc de el, te saruti cu el dar te gandesti in acel momnet la X, mai ales ca e baiat bun dac ai zis ca nu te va rani niciodata, oricum nu fi asa sigura de lucrul acesta nu spune nicioddata niciodata.Deci solutia:IMPACA-TE CU FOSTUL URGENT URGENT! succes! sper ca te.am ajutat

4 răspunsuri:
| adinaciosescu a răspuns:

Parerea mea este sa nu dai pasarea din mana pe cea de pe gard...mai ales ca a zburat de mai multe ori.Dar pana la urma cine suntem noi sa dam sfaturi? Tu trebuie sa stii ce e prioritar pentru. tine.Langa acel care te simti fericita si implinita ar trebui sa fi.Dar tinand cont de varsta ta frageda...traieste clipa.Cu acesti ani nu te vei mai intalni niciodata.

| DeidaraXR1 a răspuns:

Pai e riscul ca tipul X sa ti-o dea in fata iarasi. Daca e un nesimtit sigur o va face din nou. Iti zic asta pentru ca sunt baiat, am 20 de ani si am trecut si eu prin asta. Probabil ti-ar fi mai comfortabil sa auzi asta de la o fata dar aici este vorba de parerea unui baiat fata de "recuplarea" cu o fata. Am vazut acum ceva timp pe facebook, o fosta colega(prietena de-a mea) a postat o poza cu stagiile barbatilor si femeilor dupa despartire. Femeile sunt foarte deprimate la inceput si dupa se inveselsc, baietii, in schimb, sunt invers si este adevarat. Incearca sa il amani un pic sa vezi daca insista. Am insistat si eu insa din pacate mi s-a spus NU in fata de fiecare data. Daca va insista si va tine legatura cu tine sa zicem in jur de o luna o luna jumate cred ca s-ar merita. Oricum nu iti pot fi cartea ta si sa iti zic exact ce sa faci. Ia initiativa si incearca sa realizezi ce faci deoarece s-ar putea sa iti devina folositoare candvawinking.

| Nelamuritul a răspuns:

Zic sa te impaci iar cu el dar la prima "greseala " pa.

| razvy_5861 a răspuns:

Pai dupa mine e dificil... Eu zic ca ar mai merita o sansa. Chiar daca vei gandi cu creierul parerea mea este ca ai sa regreti pe viitor si vorba lui "X" nu iti dai seama de ce ai avut decat dupa ce il pierzi si nu cred ca vei mai avea sansa sa il recuperezi. Dragostea e... Mai rea ca diareea rolling on the floor)