| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU luna trecuta pe 20 mi-a venit pentru prima data ciclu (am 13 ani ) si luna astaa mi-a intarziat cu 3 zile adica aseara mi-a venit, dar ca si data trecuta mai mult de o jumatate de zi nu m-a tinut si vreau sa zic ca nu este rosu rosu este cu putina secretie... si cu mari ramificati, dar nu stiu, voi ce parare aveti fetelor sad imi puteti da un sfat ce se intampla? nimeni nu stie nici mama ptc nu mi se pare ca este ciclu si nici tampon nu mi-am pus... e cantitate prea mica.

Răspuns Câştigător
| AIRIUS a răspuns:

Buna!
Pai cam asa vine pentru prima data, asa am patit si eu numai ca la mine a fost mult mai rau, in sensul ca mi a venit ciclul la varsta de 11 ani[eram foarte dezvoltata]si dupa ce mi a venit prima luna, 5 luni dupa nu am mai avut ciclu.
Automat m am speriat foarte tare,m am dus cu mama mea la dr,si mi a zis sa stau linistita,pentru ca,dupa prima luna de ciclu,apar transformari in corp,si abia dupa o anumita perioada,se regleaza!
Asa a si fost,stiu ca imi daduse ceva medicamente, insa nu as putea sa ti spun ce, pentru ca sunt vreo 13 ani de atunci.
Dar a fost in regula dupa aceea perioada,sfatul meu este sa vb cu mama ta,este singura in masura sa te ajute,nu uita ca ea,a trecut prin ce treci tu!
Si te va duce cel mai probabil la un dr,nu te speria,nimic nu e dureros si nici nu te va controla, atata timp cat, esti virgina!
Numai bine!

3 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

Buna!
Este normal ca la inceput sa iti vina asa, esti in primele luni si se poate ca pe viitor sa nu iti vina cateva luni si apoi sa vin iarasi!
pune-ti tampon pentru igiena!
si nu te speria ca nu este nimic rau, e normal daca acum ti-a venit sa faca "figuri" de astea, stai linistita!

| emchristina a răspuns:

E normal la inceput. La mine a fost mai rau. Imi venea de cate doua ori pe luna. Si a trebuit cam un an ca sa se regleze ca lumea timp in care am luat si medicamente. Nu te ingrijora o sa-si revina.

| bombonica22 a răspuns:

Am uitat sa mentionez ca astazi am avut dureri ingrozitoare abdominale si la burta in timpul scolii.