| AndreeaDees a întrebat:

Bună TPU.
Ma numesc Andreea și am 17 ani.
Am o mica nelămurire.
Eu am un ciclu regulat de aprox 28-30 zile.
Luna trecuta mi-a venit pe 11, iar acum mi-a întârziat 5 zile. Ținând cont ca luna asta are 31 zile iar luna trecuta 30.
Am făcut sex neprotejat acum o luna dar o singura data și foarte puțin.
Am făcut mai multe teste dar toate au ieșit negative.
Ultimul test l-am făcut ieri, însă urina folosita pt test era de o ora.
Am mai citit pe internet ca îmi poate întârzia și din cauza pastilelor.
Am fost răcită acum o sapt-doua și am luat și paracetamol și ibuprofen destul.
Sau. e posibil sa fi și răcit deși nu prea cred pt ca nu m-a durut dau usturat nimic.
Ce poate fi?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul tau menstrual poate fi considerat ca fiind regulat cu o periodicitate de 28-30 de zile, rezulta ca menstruatia ar trebui sa fi inceput in 9 - 11 octombrie deci nici vorba de 5 zile de intarziere. Daca sexul amintit a fost intretinut in urma cu o luna rezulta ca s-a produs in perioada menstruala, moment in care teoretic probabilitatea de a se putea forma o sarcina este extrem de mica de maxim 5% daca ejacularea spermei a avut loc in vagin. In cazul in care nu a ajuns sprema in vagin formarea unei sarcini devine imposibila. Rezultatele testelor de sarcina efectuate sunt incorecte, gresite deci au fost facute INUTIL deoarece au fost efectuate inainte de a se acumula concentratia minim detectabila de hormon hCG in urina. Fiindca "intarzierea" este de maxim 1-2 zile probabil este vorba de o dereglare hormonala si urmeaza ca in zilele urmatoare sa inceapa si menstruatia. Pentru a obtine un rezultat corect si valabil, testul de sarcina se poate face incepand cu 17-18 octombrie in cazul in care nu incepe pana atunci eliminarea de menstra. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Noi nu sunte m medici, mergi la medic, el te consultă are fișa ta in cabinet, noi ce vrei sa ti face m? Faci o programare la ginecologie si afli ce ai.

| Violleta2022 a răspuns:

Testul care l-ai facut este normal sa arate negativ pentru ca a fost facut cu mult inainte de cele 7 zile dupa inatrziere, cand ar fi trebuit sa fie facut corect.
Mai fa un test abia dupa 7-10 zile de intarziere.