| anonim_4396 a întrebat:

Ma numesc Maria, am 21 de ani si locuiesc de 2 ani in Elvetia.
Vreau sa va rog, din start, sa imi raspundeti doar daca aveti un sfat bun, o parere. Nu vreau rautati, ok?
Sa incepem.
M-am mutat aici impreuna cu tatal si fratele meu, datorita casatoriei dintre tatal meu si o femeie de aici. Am inceput facultatea de medicina aici, totul este ok.
Problema e urmatoarea:
Anul trecut am inceput sa lucrez, ca si chelner, pentru un grec, milionar in Euro, care e mai in varsta decat mine cu 37 de ani. S-a indragostit de mine foarte tare si voia neaparat sa se culce cu mine, dar eu l-am refuzat. Mi-a dat foarte multi bani, fara ca si colegele mele de munca sa stie. Imi dadea chiar si 1500 de euro (in franci) intr-o seara, doar ca sa "am bani de buzunar". Eu am strans foarte multi bani si m-am mutat singura cu iubitul meu din Ro, cu care am o relatie de aproximativ 3 ani. Seful meu a aflat ca l-am adus aici pe prietenul meu si m-a concediat.
Pana acum 2-3 luni am stat acasa fara sa muncesc. Fiindca am ramas fara bani, prietenul meu s-a intors in Ro, iar eu m-am mutat in casa tatalui meu. Am reluat legatura cu acest grec si m-a primit sa muncesc pe weekend. Mi-a dat cate 400 Euro pe seara, apoi tot a mai crescut, pana pe la 600 Euro pe seara, maxim. Toate bune si frumoase pana zilele trecute. Mi-a zis ca vrea sa fiu iubita lui, ca vrea sa ma intretina, sa mergem in vacante etc. I-am zis, razand, ca daca imi semneaza un cec de 10000 de Euro, voi iesi cu el. Atentie! VOI IESI, nu ma voi culca sau ceva de genul. Eu glumeam, el mi-a zis ca nu e nicio problema. Acum 2 zile m-a adus acasa si a incercat sa ma sarute in masina, dar l-am refuzat politicos.
Nu stiu cum sa procedez. Am nevoie de bani, normal; mie nu-mi place de el, eu am 21 de ani, iar el are 58. Arata foarte bine, dar totusi! E mai in varsta decat tata cu 10 ani straight face. Nu stiu ce sa fac. Un sfat?

48 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Stii cum, inteligenta, demnitatea de femeie si atitudinea nu se dau pe bani. toti avem nevoie, dar cei care sunt mai slabi de inger cedeaza tentatiilor. esti dincolo, doar atat spun. viata ti-a oferit o sansa. eu am ramas acasa. nu ti-e destul? lupta-te in viata asta, agita.te, esti la inceput de drum. el are de 3 ori varsta ta, ce-i poti cere? vezi-ti de ale tale si cand trebuie sa strangi din dinti, strange. pentru tine o faci. viata-i oricum cur.va, nu-i calca pe urme!

| morningstar a răspuns:

Gasesti atatea joburi de fille au-pair in orie canton al Elvetiei si pe multe siteuri pe Internet. De ce nu incerci sa gaseste ceva?

| foxsilver a răspuns:

Ciudat in povestea asta, este faptul ca, dupa ce ai ramas fara bani, prietenul tau a plecat in Romania. De-aici se intelege faptul ca el nu muncea, iar tu il intretineai, de unde trag concluzia ca el cam profita de tine.
Banuiesc ca nu stia ca patronul tau este indragostit de tine.
Acum, dragostea e mare, nu zic nu, dar banii se vor duce(daca nu stii ce sa faci cu ei), prietenul tau din tara va sta cu tine cat timp tu ai bani, si pe urma ce o sa faci?
Cred ca e timpul sa judeci cu mintea, si sa te iubesti mai mult; cred ca e momentul sa te intrebi ce vrei de la viata.
Eu sa fiu in locul tau, as face uitata povestea cu iubitul din Romania, dar si cu milionarul respectiv.
Stiu cum se traieste in Elvetia(am fost acolo), se castiga foarte bine, si se mananca foarte ieftin, asa ca, mai bine iti cauti un job in alta parte.In felul asta vei da dovada de demnitate, si nu vei lasa pe nimeni sa profite de tine, caci amandoi barbati asta fac de fapt.

| Addah a răspuns:

Da, banii sunt buni si nu strica, asta este o ocazie unica in viata s.a. Dar la un moment dat banii se duc, vei ramane cu amintirile, poate vei regreata. Plus ca esti intr-o relatie de 3 ani. Sfat: gandeste-te bine, ca dupa nu mai e cale de intoarcere. Dar stiai si tu asta. happy

| JeSuisMaria a răspuns (pentru Addah):

Relatia mea cu baiatul din Ro va continua in orice caz.

| Addah a răspuns (pentru JeSuisMaria):

El cunoaste situatia?

| RubyDonnahue a răspuns:

Maria, acest om iti poate oferi o stare financiara excelenta si nu ar fi rau sa fii iubita unui "mos" pe langa starea materiala pe care ti-o poate oferi, ai multe de invatat de la acest om. Eu am fost si inca sunt indragostita de un om cu 42 de ani mai mare decat mine care din pacate a murit inainte de a ii spune ce simt pentru el. Si el era un miliardar, dar nici nu m-au interesat banii sai plus ca si eu am o stare materiala excelenta (bogata mai pe inteles) si faptul ca tatalui tau nu i-ar placea chiar nu conteaza. Este viata ta, ai 21 de ani, esti capabila sa decizi ce este mai bine pentru tine. Decizia este a ta, dar eu totusi cred ca ar trebui sa ii dai o sansa!

| JeSuisMaria a răspuns (pentru RubyDonnahue):

Aici e un pic diferit, eu nu sunt indragostita de el. Doar ma incanta ideea ca pot castiga foarte multi bani; ma incanta in aceeasi masura in care ma sperie ideea de a iesi cu un om de varsta lui. Iti dai seama ca am o stare materiala foarte buna, locuiesc in Elvetia, totusi. Ideea e ca el ar putea sa mi-o imbunatateasca foarte tare intr-un timp foarte scurt.

| RubyDonnahue a răspuns (pentru JeSuisMaria):

Cum spuneam, mai bine da-i o sansa si vezi cum e, ca s-ar putea ca atunci cand il cunosti sa uiti cati ani are!

| neutrino a răspuns:

Poate ca tu te distrezi cu o astfel de intrebare, dar eu incerc sa raspund pentru ca stiu ca o astfel de practica exista si in realitate, nu numai in Elvetia, ci peste tot. Atunci cand un barbat este trecut binisor de prima tinerete si are si bani, el isi plateste placerile sexuale. Femeia accepta sau nu!

| h3r a răspuns:

Ce mai putem zice?
Deja te-ai vândut!

| JeSuisMaria a răspuns (pentru h3r):

Am scris, dar vad ca nu s-a postat. Chestia cu cecul era o gluma. I-am zis ca am glumit, dar el a luat-o in serios. Deci nu m-am vandut! Tocmai de asta am vrut sa va vad parerile.

| prizeFTW a răspuns (pentru h3r):

Taci mă

| h3r a răspuns (pentru JeSuisMaria):

Contează că te gândești la asta.

„Nu stiu ce sa fac."
Ai grijă.

| h3r a răspuns (pentru prizeFTW):

Tu ce problemă ai? Spune-i lui Dumnezeu.

| prizeFTW a răspuns (pentru h3r):

Diabla ce te roade? Dacă ai fi în locul ei ai sări imeidiat din haine în patul moşului.

| h3r a răspuns (pentru prizeFTW):

Ăștia ca tine strică peisajul.
Vorbește pentru tine, pentru neamul tău, pentru mama și restul femeilor din viața ta.

| prizeFTW a răspuns (pentru h3r):

Vezi cum vorbeşti că eu nu m-am luat de tine sau rudele tale... Şi vezi-ţi de treabă dacă ai critici ţine-le pentru tine. Dacă erai în locul ei până acum erai căsărită cu ăla.

| h3r a răspuns (pentru prizeFTW):

Eu zic că tu să stai pe cucul tău, tu ești ăla cu critici de prost gust, de frustrat.
Pentru noile tale cunoștințe, mai sunt și femei la locul lor, chiar de-s puține în lumea paparudelor.
Dacă tu nu ai avut parte de una cuminte, înseamnă că n-ai căutat-o și nici n-ai meritat-o.

Nu mai veni cu vorbe aruncate fără chef, că ești tu bărbat cu ***** în pantaloni și judeci orice femeie.

| prizeFTW a răspuns (pentru h3r):

Dragă dacă te interesează actuala nu este o neliniştită ca tine... Văd că te mănâncă rău vrăbiuţa de comentezi! Eu nu am judecat pe nimeni, şi da, am **** tu ce crezi că am? Dacă ai dat de bărbaţi cu păsărele este problema ta. Şi am 14 dacă tot te hlizeşti pe aici şi mă critici.

''''''''''''''''''''''''''
Pentru cultura ta generală : Paparuda (Păpăluga) este o veche divinitate locală din mitologia românească, probabil preromână, a ploii fertilizante, invocată de grupuri de femei pe timp de secetă și redusă cu timpul la o schemă de ritual.

| h3r a răspuns (pentru prizeFTW):

Ești un caz pierdut. Îmi pare rău pentru tine.

Da, știu...și ție pentru mine.
Să ai parte de tot ce-ți dorești, dar asta după ce meriți. Succes.

| prizeFTW a răspuns (pentru h3r):

Merit stai liniştită, cu toţii merităm ce păţim. Şi hai gata că nu vreau să-mi strici seara! happy

| h3r a răspuns (pentru prizeFTW):

Eu îți doresc o femeie curată, cu capul pe umeri și demnă de sine. Iar tu s-o iubești așa cum este. Să înveți să prețuieși ceea ce ai și să faci diferența dintre una ca cele de mai sus...ori mai rău, și una care te-ar iubi și te-ar accepta cu bune și rele.

Nu-ți stric nimic, o să te strici tu pe viitor cu asemenea concepții și sfaturi.

Toate cele bune. Să fie ultimul comentariu.

| Oana92 a răspuns:

Te-ai compromis cand te-ai intors in barul lui. Daca iti doreai sa scapi de el nu te mai intorceai acolo, ci te intorceai acasa, in Romania cu prietenul tau. Macar erati muritori de foame la voi in tara.

Iar cel mai trist e ca incepe sa iti surada ideea. Sincera sa fiu mi-a prierit pofta de mancare cand am incercat sa ma pun in locul tau si sa imi imaginez ca am o relatie cu unul de varsta tatalui meu...

| Dariusuu a răspuns:

Dă-i pace, nu profita de el că poate va ajunge mai rău.
Dintr-o greșeală poți să-ți distrugi viața, ai grijă ce faci Maria.

Numai bine îți doresc.

| Cristiann25 a răspuns:

Ce mai astepti? Trebuie sa-i mananci mosului banii!

| Cristiann25 a răspuns:

Daca vrei sa discutam mai multe trimite id-ul pe privat! Eu te sustin in tot!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu inteleg, ne intrebi pe noi daca ar trebui sa accepti o relatie cu un barbat de 60 de ani, pentru bani? Nu ai nevoie de parerea noastra, nu prea ne putem pune in locul tau. Pentru majoritatea persoanelor e cam dezgustator si fizic si moral, dar tu stii cel mai bine prin ce treci si ce esti dispusa sa faci.

Din pacate jocul asta nu il poti face la infinit, la un moment dat va trebui sa cedezi sau sa iti iei talpasita. E o alegere pe care nimeni nu o poate face in locul tau si e trist ca lumea functioneaza asa, dar asta e.

Totusi, daca ai o situatie materiala stabila, eu zic sa nu o faci. Sunt sigur ca realizezi ca asta te va transforma in dama de companie, vei fi platita si plimbata, pentru sex. Locuiesti in Elvetia, duci un trai decent, el are aproape 60 de ani si nu te simti atrasa de respectiv in nici un fel. Cred ca decizia pe care trebuie sa o iei e destul de evidenta (dar asta e doar parerea mea, desigur).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La 21 de ani nu prea stii ce vrei. sfat:
-fii atenta la ceea ce vrei cu adevarat nu ce vrea mintea imatura;
-in ce-l priveste pe milionar oricat de indragostit ar vrea el sa para, in final va proceda cu alte tinerele asa cum procedeaza cu tine;
-ce te face sa crezi ca nu are cateva chiar in timp ce incearca sa obtina ceva de la tine?
- iar daca te-ai intors la acel bar, e evident ca iti place situatia sa ai un anumit statut(toti avem nevoie de iubire, atentie etc) vezi ce vrei in final.

| SunnyDay88 a răspuns:

Putini sunt aia sa nu aiba nevoie de bani, cu toate astea cei mai multi prefera dragostea si munca grea decat prostitutia(fara suparare).

| prizeFTW a răspuns:

Milionar în Euro... 600 euro pe zi. PFF Ce noroc ai! Nu da cu piciorul! Altele în România "mari vedete" se dezbracă la Capatos pe câteva sute de euro... Nu da cu piciorul! O asemenea şansă nu bate la uşa oricui! Gândeşte-te, va muri mâine, pai-mâine, nu va fi vina ta, dar averea a ta va rămâne. De ce să trăieşti în sărăcie când poţi dormi în lux?

| JeSuisMaria a răspuns (pentru prizeFTW):

Faza e ca doar nu ma marit cu el...ca sa imi ramana mie averea. Are 2 baieti si 3 fete. E divortat. El vrea sa ies cu el si sa imi ofere ce imi doresc. Normal ca te gandesti, pentru ca toata lumea vrea bani pe pamantul asta! Dar faptul ca e mult mai mare decat mine ma strange in spate. Si daca ar afla tatal meu, cred ca nu i-ar pica prea bine. De unde vin banii astia?

| iubesc a răspuns (pentru JeSuisMaria):

Si iubitul tau?

| iubesc a răspuns (pentru iubesc):

Daca il iubeai cat de cat pe actualul nu te-ai fi gandit la o posibila relatie cu un mos.

| ReViNeMaScAtii a răspuns:

Mai aburestel ceva timp ca iesi cu el si cand da ortu popi sparge seifulaughing

| Alexaaxc a răspuns:

Depinde ce iti doresti tu si ce te caracterizeaza. Ok, sa presupunem ca ai vrea sa iesi cu milionarul respectiv. Fara sa aduc vreo jignire tu te gandesti ca poate avea o gramada ca tine si ca asa cum s-a indragostit peste ceva imp o gaseste pe alta ca doar isi permite la banii lui sa creada ca poate suci mintile la bucati tinerele. Si asta pentru niste sute de euro care oricum vin si se duc, ca astia-s banii.
Poti sa iti cauti alt loc de munca sau sa ii spui ca intentionezi sa iti dai demisia daca el nu iti respecta anumite limite, cum ar fi sa renunte la ritualul de imperechere. Ai un iubit de ceva ani-daca tu chiar esti promiscua si vrei sa dai cu piciorul la ce ai cladit cu omul asta e treaba ta. Poti deja sa incepi sa iti cauti alt loc d emunca, nu etsi singura pe lumea asta deci te pot ajuta rudele, prietenii etc. Spune-i ca daca te respecta iti va respecta si relatia cu respectivul baiat si aici vei vedea daca a trecut testul "ma iubeste sau doar i se ridicase antena dupa pasa?".
Asta as face eu in locul tau. Tu cantaresteti optiunile si gandeste-te daca peste ani vei regreta decizia asta sau nu. Ca banii lui nu vor putea sa iti rascumpere regretele si anii tineretii pierduti langa o persoana mai in varsta.

| Thextruexme a răspuns:

Ma bucur ca te-ai gandit inainte, erau destule care sareau din prima, dar daca iti este mai usor iti fac un mic calcul happy ori ce bani iti da el iti da ca sa te vada in pat deci rezulta ca iti da bani sa faci sex cu el, rezulta ca ai iesi o prostituata. Concluzie castiga banii asa cum poti si ramai cu un prieten care te iubeste si cu demnitate.

| Idealista a răspuns:

Salut!
Banii vor fi mereu o necesitate,dar stim cu totii ca ei nu aduc fericirea.
El azi e indragostit de tine,iar mine isi gaseste o alta tinara.
Ma bucur ca cu toate ca esti ispitita te gindesti bine inainte sa iei acesta decizie si ne ceri sfatul, chiar apreciez asta si cred ca oricine ar fi ispitit de un asa profit, insa eu cred ca demnitatea si fericirea sunt mai presus de toate si iti zic sa refuzi sa fii iubita lui si daca doresti poti sa ramai la acest serviciu, dar sa pastrezi distanta.
In fine, tu asculta-i pe toti ce-ti spun si ce te sfatuesc, insa decizia o iei tu.
Bafta!

| Seretaneva a răspuns:

Incearca sa il ignori dar daca te intreaba ceva raspunde-i politicos, si da-i de inteles ca nu esti o oarecare fata de pe drum, incearca sa va imprieteniti doar ca prieteni sau arata-i neajunsurile tale lui ca sa nu te mai placa! Succes!happy

| tarceabia a răspuns:

Nu fi proasta poate candva vei avea nevoie de un umar pe care sa plangi, ma refer la el si nu va fi alaturi de tine. ramai cu iubitul tau

| Ayris a răspuns:

Parerea mea sincera e ca trebuie sa profiti de sansa asta. Omul acela nu numai ca are bani, dar are si cunostinte, te poate lansa intr-un job bun. Oamenii cu bani isi permit si o educatie fina, pot cunoaste artisiti, scriitori, politicieni... oameni din spuma societatii. Da-i o sansa. Vezi ce fel de om e. La 58 sau la 20 tot om esti, si ai dreptul sa iubesti. Omul asta stie ca nu mai arata ca la 20 de ani, in schimb incearca sa compemseze oferindu-ti ceva ce un baiat de 25 cu siguranta nu va putea. Nu omori pe nimeni, nu furi, nu iesi la produs. Daca omul ala considera ca vrea sa iti fasca anumite cadouri e decizia lui. DAR fii sincera cu el de la inceput. Spune-i ca nu e tocmai Fat-Frumos pe care il visai..ca omul sa nu-si faca iluzii(desi cred ca stie si el asta...tu totusi spune-i ca sa nu fie nici o discutie)

| Radu_Florin_1998 a răspuns:

Pfff al iei..si dai jumate jumate averea! Stai cu el acolo 2-3 ani, ca sa-ti ea si el acolo un q7 laughing Si multe, Si dupa aia baga divort! SI ai iei si banii si faci si ce vrei tu dupa aia happy Fii desteapta, profita de alti happywinking

| AnneCrissy a răspuns:

Mai bine ramai saraca zic. laughing

| WTFSpRyTe a răspuns:

Buna.
Eu zic sa nu fi prietena unui mos doar pentru banii lui! Depinde de tine ce o sa faci.
Iti zic bafta!

| alexander401 a răspuns:

Daca n-ai sa-i cedezi domnului milionar are sa te apecieze mai mult decat daca ai face-o!
Ei (milionarii) sunt obisnuiti sa li se ofere totul contra cost, deci vei fi "altceva".
Ori relatia ta cu iubitul tau nu va mai exista, nu te mai minti singura!
Daca ai deja o situatie materiala buna, la ce-ti doresti mai mult si mai mult?
Milionarul are mult peste situatia materiala a oamenilor de rand si tot nu e fericit...
La asta sa te gandesti!
Primesti bani, dar inlocuiesti cu dispret dragostea iubitului, a tatalui, a celor din jur...
Pastreaza-l ca prieten daca e un om de calitate dar refuza-i favorurile.
E doar parerea mea happy

| JeSuisMaria a răspuns:

Chestia cu cecul a ramas in aer. Nu m-am vandut, cum zici. laughing Tocmai de asta voiam sa vad ce spuneti. I-am spus ca era o gluma proasta, el a luat-o in serios.

| JeSuisMaria a răspuns:

Dar nu va certati, va rog!

| Lucian_Lungu_1989 a răspuns:

Sunama pe mine stii eu ce sa faci 0760480789