| Nathalie18 a întrebat:

Mi-a intarziat ciclul 4 zile. Nu am mai avut raport sexual de 6 luni. E prima data cand mi se intampla asa ceva. Mi-a venit la timp lunile trecute dar luna aceasta nu. As putea fi totusi insarcinata? Care ar putea fi problema intarzierii ciclului?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru informarea ta corecta, precisa si excta, trebuie sa intelegi ca uneori chiar si in cazul celui mai bine pus la punct si perfect functional organism feminin, in anumite cazuri sau situatii, se pot produce anumite dereglari hormonale. Acestea pot fi de la dereglari minore la altele destul de grave/severe, care se pot produce pe parcursul oricarui ciclu menstrual. Asa ca dereglarile pot sa apara si in cazul ciclului menstrual de tip REGULAT asa cum se pare ca este si ciclul tau menstrual si intarzierea aparuta sa reprezinte doar o mica abatere in + de cateva zile. Insa pot sa existe si situatii in care uneori intarzierile sa ajunga chiar si la 7-10 zile intarziere. Si in cazul tau, cel mai probabil s-a produs o asemenea dereglare a activitatii hormonale si intr-o asemenea situatie ciclul menstrual se poate elonga cu un numar de zile imposibil de anticipat, care de regula poate fi de circa 3-5-7zile de prelungire/intarziere. Numai in cazul ciclului NEREGULAT, in care NU se poate stabili cu precizie ZIUA OVULATIEI, doar atunci nu se poate determina ziua precisa, de pornire a menstruatiei. Este stiut faptul ca atat data producerii ovulatiei cat si data de pornire a menstruatiei reprezinta 2 procese direct legate intre ele, adica sunt interdependente, momentul producerii lor este stabilit si dirijate numai/doar strict HORMONAL prin activitatea hormonala. Din acest motiv intarzierea NU apare ca urmare a unor factori externi cum ar fi surmenajul, raceala, stresul sau boala comuna, fiindca acestea NU influenteaza, NU schimba si nici NU modifica activtatea glandelor endocrine. Fiindca nu ai mai intretinut sex de 6 luni in cazul tau nu poate fi vorba de asa ceva, asa ca este posibil sa fi vorba cel mai probabil, pur si simplu de o simpla dereglare a activitatii hormonale. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| HazelEyes77 a răspuns:

Nu ai cum sa fii gravida daca ai avut menstruatie in lunile precedente si n ai mai avut contact sexual de 6 luni. Cred ca e vorba de o dereglare hormonala.

| 90210 a răspuns:

Hormonii. Sunt zero sanse sa fii gravida.