| Manuellllaa a întrebat:

Buna TPU.

Mi-a venit menstruatia la sfarsitul lunii pe 24 pana pe 30, acum trebuie sa-mi vina pe 20 si ceva pe la sfarsitul lunii, astazi am mers la baie si cand m-am sters am avut o secretie maronie, m-am sters de 2 ori si am avut iarasi, nu mult, doar foarte putin.Am 18 ani si mentionez ca am intretinut in aceasta perioada relatii sexuale cu iubitul meu, bineinteles protejat[Durex extra safe] iar apoi le si verifica, le umfla sa nu cumva sa avem surprize.Menstruatia ar trebui sa-mi vina peste 1 sapt si ceva, 2. Care ar fi cauza acestul lichid maroniu? [funda]

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă aţi făcut sex protejat cu prezervativ şi aţi verificat prezervativul după actul sexual ( şi nu a fost rupt ), NU ai cum să fi însărcinată!

NU ai dat detalii : când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost astfel de scurgeri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Oricum, la 18 anişori NU prea sunt normale astfel de scurgeri.

Sunt posibile mai multe afecţiuni/situaţii :
* posibil să fi foarte aproape de perioada menstruală ( e posibil ca menstra să vină mai repede ) - la unele fete/femei apare o sângerare redusă/maronie 1-2 zile ( la începutul menstruaţiei ) şi/sau 1-2 zile la sfârşitul menstrei
* o dereglare hormonală
* o rană pe peretele vaginal
* o anexită ( răceală la ovare )
* simptome posibile în perioada ovulaţiei ( apar la unele fete/femei, uneori )
* diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive ) - vezi linkul http://www.contraboli.ro/......-anormale/

Cel mai indicat este un control URGENT la medicul ginecolog şi o ecografie!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune şi multă sănătate.

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sărut mîna Manuela, decît să î si bată ăstia joc de tine pe aici, nu ar fi m ai simplu să mergi la un consult ginecologic avizat? Zic si eu. Sper să nu te superi pe mine, multă sănătate si succes.

| AiLaiX a răspuns:

Asa se mai manifesta menstruatia, nu iti face griji. Acel lichid e un lichid care iti protejeaza uterul si in combinatie cu sangele devine maroniu.

| Manuellllaa explică (pentru AiLaiX):

Incepusem sa-mi fac griji, citeam si unii spuneai ca poate fi sarcina.Insa nu are cum in cazul meu,dupa fiecare act oriunde am fi,folosim indiferent de cauza durex extra safe, apoi dupa act, umfla prezervativul, apoi foloseste servetele umede sau merge la baie [servetelele umede cand nu suntem in intimitatea noastra, cand nu avem unde merge la baie] in cazul in care dorim sa mai continuam.

| lolylolypops a răspuns:

Asta se poate intampla ori din cauza faptului ca ai fost la piscina si apa a fost prea rece! Ori ai fost foarte stresata si poate sa-ti vina menstruatia mai repede, se intampla atunci cand esti stresata sau emotionata sau situatii asemanatoare ca menstruatia sa-ti vina mai devreme! Asa ca eu cred ca asta poate fi"secretia maronie", dar poate fi si o raceala sau...eu stiu?

| iulianIulianus a răspuns:

Ti la bagat prea tare poate

| IntrebareCuRaspuns a răspuns:

Poti avea o infectie destul de grava deoarece mai cunosc pe cineva care a avut asa ceva, poate cum ai stat jos pe cv rece. Trebuie sa mergi la un medic deoare nu trebuie amanat asa ceva fiindca poate ajunge mai grav. Trebuie sa iti faci cateva griji dar sarcina te asigur ca nu e. Te rog sa mergi la un medic si iti va explica el si te va lamuri deoarece noi pe TPU dam doar sfaturi. Bafta.

FUNDA?

| iubareatza a răspuns:

Sincera sa fiu mie cand trebuie sa-mi vina menstruatia apare intai maroniu.iar dupa se transforma in rosu.