| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU. Mie imi vine menstruatia cam la 35-42 zile, dar mi-a intarziat 12 zile. Am dureri de spate, jos si dureri in partea de jos in parti. Cand ma doare in partea dreapta, cand ma doare in cea stanga. Care ar putea fi problema? Sarcina este exclusa 100%. Am facut doar protejat si niciodata nu si-a dat drumul in prezervativ.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Niciodata nu si a dat drumul in prezervativ? Adica si a dat drumul in tine? Bravo felicitari esti insarcinată.

| Violleta2022 a răspuns:

Acesta este un ciclu menstrual de TIP NEREGULAT si nu se poate vorbi de intarzieri, fiindca la acest tip de ciclu menstrual, nu exista.
Fa sex protejat de fiecare data, fiindca la tine oricum nu se poate calcula sau aproxima nici un fel de ovulatie, perioada fertila sau urmatorul ciclu menstrual.

| Floridori a răspuns:

Daca ciclurile tale menstruale au o durata diferita de fiecare data, nu se poate vorbi de intarzieri deoarece sunt de tip neregulat/dereglat si atunci sangerarea menstruala incepe cand este programata hormonal sa inceapa, fara a fi posibil sa se estimeze o data la care ar putea sa inceapa urmatorul ciclu.

Pentru ca exista un dezechilibru hormonal, ideal ar fi sa mergi la endocrinolog si apoi si la un control ginecologic.

Durerile pe care le resimti pot fi simptome ale sindromului premenstrual, insemnand ca este posibil ca menstruatia sa inceapa curand.Insa pot fi si simptome ale unor afectiuni ale sistemului reproducator (posibil ovare polichistice) care sunt asociate problemelor de ordin hormonal.De aceea ar fi ideal sa mergi si la endocrinolog si la ginecolog.

Numai bine!

| doareu876345 a răspuns (pentru Floridori):

Ciclul intotdeauna mi-a venit intre 35 si 42 de zile, doar o singura data mi-a intarziat, acum cateva luni cand am avut o anexita. dar acum imi este si putin rau si imi vine sa vars

| Floridori a răspuns (pentru doareu876345):

Tocmai pentru ca exista aceste diferente de la 35 la 42 de zile, este clar ca este un ciclu neregulat, deci nu se poate vorbi de intarzieri pentru ca din cauza dezechilibrului hormonal, urmatorul ciclu menstrual incepe atunci cand este programat, fara a se putea aprecia o data.
Ciclul menstrual regulat are caracteristica de a avea acelasi numar fix de zile de fiecare data, ceea ce nu este cazul tau.
Simptomele pe care le ai, repet, pot fi cauzate de sindromul premenstrual, dar pot fi si din cauza dezechilibrului hormonal si a problemelor asociate.