| GhostBehindTheDoor a întrebat:

Buna TPU.Nu vreau sa radeti de ceea ce scriu.O sa para stupid.Si in plus:va rog frumos sa cititi tot.Eu nu am cu cine sa ma sfatuiesc si de aceea apelez la voi.Sa nu fiti rautaciosi:
Eu ascult rock si am prieteni rockeri dar si prieteni normali.Adica nu dau la oparte pe oamenii care nu asculta rock.Gusturile nu se discuta.Am 2 cele mai bune prietene:o prietena care asculta si ea rock si colega mea de banca din clasa a-2 a care e total diferita de mine si totusi prietenia noastra este una stabila bazata pe incredere.Trebuie sa mai mentionez ca sunt fata? Varsta nu conteaza pentru ca o sa ziceti ca sunt mica pentru astea si altele.
Intr-o seara s-a tinut un concert rock unde toti rockerii din oras erau acolo, de la cei de varsta mea la cei de 20-30 de ani.Eu eram cu mama mea pentru ca nu m-a lasat sa merg singura, era ora 10 si am inteles-o pana la urma am mers cu ea.Mai bine sa merg cu mama decat sa nu merg deloc.Era in spatele nostru un grup de fete care strigau numele trupei.In grupul acela era si prietena mea cea mai buna.Cand trupa a facut o pauza m-am dus la ea sa o salut dar nu am vorbit prea mult, am intrebat-o doar ce face si daca se distreaza.M-am dus la locul langa mama.Pe langa mine a trecut un tip pe care il stiu dar el nu ma stie.Baiatul respectiv este un prieten de-al prietenei mele.El sigur nu m-a vazut, dar eu cand l-am vazut m-am simtit si ciudat si m-am simtit ca si cum l-as placea.EEEEE pai de atunci eu il plac pe baiatul asta.Am intrebat-o pe prietena mea a 2-a zi cine este,cum il cheama, mi-a dat si facebookul lui ca sa ii vad pozele.Prietena mea mi-a zis ca este cu 2 ani mai mare ca noi.Mi-a mai zis ca e genul de baiat sensibil, care are multi prieteni si care nu te lasa la greu.Din cate am inteles eu din ceea ce mi-a zis si ea mi se pare un tip dragut.Nu i-am adaugat facebookul pentru ca imi e prea rusine sa vorbesc cu el pentru ca eu nu cred ca sunt draguta pentru el sau cine stie, daca ma va vedea pe facebook ii va placea dar cand ma va vedea in realitate va fi dezamagit.Prietena mea nu ma poate ajuta cu nimic pentru ca ea nu iese afara cu el, ei ies in grup mare.Am uitat sa mentionez ca toti rockerii se intalnesc intr-un loc in orasul nostru si acolo vorbesc si se simt bine, isi fac prieteni noi.Mie imi este frica sa merg pe acolo.Prietena mea m-a dus o data dar am plecat dupa 10 minute pentru ca nu era nimeni acolo,incepea ploaia, nu era un moment potrivit.Dar as merge a 2-a oara doar pentru a-l cunoaste personal pe el si poate si el va simti ceva pentru mine.Pfff si eu mai am o problema:n-as fi vrut deloc sa mai plac vreun baiat pana la varsta potrivita pentru ca parintii mei nu sunt de acord cu asta, ei sunt mai de moda veche.Si plus ca ultimul meu prieten era prea dragastos, totusi eu eram mai mica decat el si nu trebuia sa ma sufoce asa de tare.Dar eu vreau sa rezolv asta cu parintii mei ca mi-as face un prieten nou daca ei ar sti si nu m-as mai ascunde fata de ei.Plus ca nu prea au incredere in mine.Nici eu nu mai am incredere in mine,simt ca sunt prea slaba,prea moale,nu cred in puterea mea,ma cred cea mai groaznica fata din lume, ma cred oribila.Lumea spune altceva dar eu asta cred.Eu mereu ii zic prietenei mele sa lase baietii ca nu e bine,e mai bine singura si plus ca nu e cazul sa aiba un prieten(ca si parintii ei sunt la fel, mai de moda veche)si uite ca acum eu plac pe un baiat si nu mai stiu ce sa fac.Nici nu cred ca ma cunoaste.Sau poate nici nu vrea sa nu ma cunoasca.Nu stiu.Ce sa fac? Sa ma duc in locul acela pentru a mi-l face bun prieten si el sa inceapa poate sa ma placa? Sau sa merg in acel loc doar pentru a-mi face prieteni/prietene(amici) si sa uit de el? Sa vobesc cu parintii mei pe tema asta cu dragostea si altele? Am vorbit o data cu mama si a zis ca imi pot face un prieten la 16 ani.Sa o mint? Adica nu mai pot sa o mint.Cu ultimul prieten am mintit-o si ma doare pentru ca ea,chiar daca e mai altfel decat celelalte mame, o iubesc si vreau ca relatia noastra sa ramana buna.Si in plus nu vreau sa o dezamagesc.De cand au vazut ca eu ascult rock ei sunt dezamagiti.Eu am fost crescuta altfel,am fost crescuta in decenta(sa zicem asa).Am fost plimbata peste tot in tara,am vazut locuri frumose, ei m-au dat la pian de mica si mai nou am vrut sa fac si chitara pentru ca am simtit ca trebuie sa invat sa cant si la chitara.Ma simt oribil, ma simt cea mai idioata persoana de pe lume cand ma gandesc acum la tot ceea ce am facut anul acesta.Va rog sa imi dati macar un sfat.V-as fi recunoscatoare
Multumesc anticipat. Oricum dau funda.
P.S:daca vreti sa ma intrebati ceva intebati-ma pe privat sau dati-mi id-urile voastre.Ms din nou.Scuzati ca am scris mult dar nu mai pot am o piatra uriasa pe inima.

Răspuns Câştigător
| RosuCosmin a răspuns:

Deci eu cred ca ar trebui sa te duci in locul acela si sa te imprieteneesti cum multi rokeri iar dupa ce te-ai integrat printre ei...nu stiu cum sa spun sa incepi sa lucrezi in echipa cu baiatul acela sau sa ii spui prietenei tale rokerite (daca asa se spune) sa...iti faca lipealalaughing.
Dar trebuie sa dai si tu de inteles ca il placi.
Si despre parinti tai si desprea prietena ta normala...ar trebui sa ti lucrul asta secred vreun an asa de cand sunteti impreuna.
Si daca esti draguta sa nu iti faci grijihappy.
Sa-mi dai funda acum, nu la anul cand totul o sa fie binewinking.

9 răspunsuri:
| DyNo a răspuns:

Eu zic sa-i adaugi facebook-ul baiatului si sa va dati intalnire in realitate, ai incredere in tine! Sunt sigur ca esti foarte buna pentru el, chiar daca este mai mare! Nu uita, esti frumoasa si are toate motivele sa te placa.
Bafta!

| neutrino a răspuns:

Initial chiar am crezut povestea ta, pana am ajuns la sfarsit si am realizat ca nu esti decat un copil prost care se ascunde in spatele rock-ului pentru a cere id-uri de la baieti. Puteai gasi o cale mai simpla.

| GhostBehindTheDoor explică (pentru neutrino):

Pe bune? Tu chiar asta crezi? Nu ma ascund in spatele rock-ului.Parintii mei asculta rock de o viata, rock gen Scorpions sau Bon Jovi.Am crescut cu muzica rock.Nu vreau id-urile baietilor. Daca asta vroiam nu mai scriam atat de mult.Dar tu crezi ce vrei.Nu ma supara ca asta crezi tu.Eu am vrut doar un sfat pentru ca nu prea stiu ce sa fac.Repet,nu m-a suparat ca asta crezi tu, fiecare cu parerea lui dar, mi-ar fi fost de folos un sfat.Am rugat sa nu fiti rautaciosi.Si tot ceea ce am scris eu mai sus a fost din suflet, adica totul este real.

| neutrino a răspuns (pentru GhostBehindTheDoor):

Daca ai ajuns sa ceri id-uri la TPU.

| GhostBehindTheDoor explică (pentru neutrino):

Nu am cerut id-ul.Am zis daca cineva vrea sa ma mai intrebe ceva sa imi lase id-ul daca nu vrea sa imi scrie aici.

| Azµre a răspuns:

Interesant Roman.
Vezi că îți las un privat.

| Crucified a răspuns:

Nu-i aşa că tipul avea freză emo?

| EJxJtK a răspuns:

Cred ca prima data ar trebui sa le zici parintilor ca iti place de respectivul baiat, sau sa ii spui mamei tale, iar dupa cere-i sfatul despre ce vei face in continuare.Sincera sa fiu,nu prea imi place muzica rock,si nu imi dau seama despre ce fel de loc vorbesti,daca este o sala si va adunati toti acolo, iti va fi mult mai usor sa vorbesti cu el, pentru ca asa ar crede ca vrei doar sa fiti prieteni, daca sunt mai multe camere, si vei vb cu el singuri, atunci va stii ca ai venit fix la el.Dar cel mai bine ar fi sa faci ce stabilesti tu cu mama ta. happy

| GhostBehindTheDoor explică (pentru EJxJtK):

Nu este un loc gen o carciuma sau alte prostii.Este un loc pe faleza,in aer liber, langa o cladire, langa niste scari, unde cei care asculta rock isi fac prietenihappy.Nu este ceva foarte important pentru mine ca nu am fost decat o data acolo, dar pentru altii este.

| Sandu_Ioana_1999 a răspuns:

Uite,sunt mai mica decat tine, dar inteleg ce simti.Este greu sa alegi intre astea, ar trebui sa-ti faci parintii sa te inteleaga.Si eu plac pe cineva, mama stie si ma ajuta, e de acord cu mine.Si mama ta a trecut prin asta, ar trebui sa inteleaga.Inteleg,parintii tai te iubesc, dar tu il iubesti pe acel baiat.Pentru a te mai ajuta trimite-mi un mesaj privat.Situatia ta e dificila.Nu trebuie sa iti uiti iubirea, oricum nu poti, dar, deocamdata nu spune nimic.Parintii tai vor fi precum doi politisti la inchisoare iar tu prizoniera. Daca nu vrei sa mergi in acel loc,nu te du,in cazul in care e periculos,nici sa nu te gandesti, intreaba-ti prietena mai multe despre el, unde locuieste si asa. Apropo, cred ca despre asta ar trebui sa vorbesti cu colega ta cea diferita, sunt sigura ca te va intelege. Sper ca sfaturile mele te vor ajuta! :*

| Tabacu_Leonardo_1980 a răspuns:

Eu zic sa gasesti un motiv sa vorbesti cu el si sa gasiti ceva in comun! Nu ma pricep prea mult dar zic sa gasesti un subiect in care sa il intrebi daca i-ar placea de fata (ii spui un nume de fata de la el din clasa, etc) spui mai multe nume de fete si te adaugi si pe tine!

| Buganu_Motan_1992 a răspuns:

Ai postat asta prin 2012 cred ca nu m-am uitat la data oricum sa fii mandra de parintii tai din ce scrii tu au avut mare grija de tine si daca ai timp vreau sa stiu ce ai facut pana la urma tongue sunt curios eu ti-as fi recomandat facebook-ul pentru ca daca grupul de prieteni e mare e mai greu sa interactionezi cu el plus ca poate ai concurenta si concurenta e najpa mai ales cand esti tipa cea noua happy multa bft