| DDCC a întrebat:

Bună TPU!
Observ că între cupluri au loc des, uneori chiar foarte, certuri adică este chestia cu "Dacă vrei să o duci bine, cât poți lasă de la tine".
Sunt normale aceste certuri? Întreb asta fiindcă uneori se prea exagerează, se ajunge poate la bătăi, injurii și văd că în astfel de cazuri numai iubire nu-i. Sau poate doar eu văd asta.
Pe de altă parte, dacă între cupluri n-a avut loc niciodată o ceartă, prima (abatere, să zicem) ar putea fi fatală, adică unul dintre parteneri ar putea apela la divorț fiindcă n-ar fi obișnuit (el/ea) cu astea.
Sau, spre exemplu mulți băieți (și eu sunt băiat deci fără confuzie) atrag ușor unele fete sub pretexte de genul "Vai, ce frumoasă ești" ș.a.m.d (bănuiesc că știți voi multe altele deci nu le mai enumer) iar apoi după cei "îi cade fata în brațe (să zicem așa, metaforic sau cum vreți voi)" iar pe parcurs, în schimbul "vorbelor dulci" fata se poate alege cu bătăi, certuri și realizează cine i-a sucit mințile de fapt, însă poate prea târziu.
Cred că pare o întrebare mai kilometrică (sau aproape) însă aș avea nevoie de niște păreri.
Le mulțumesc anticipat tuturor celor care îmi răspund la întrebare.

Răspuns Câştigător
| IloveME a răspuns:

Sunt de acord cu tine,violenta nu exista intr-o iubire! atunci cand iubesti ii doresti tot binele din lume si mai putin i-ai face tu rau!
Niciodata nu ai de unde sti de la inceput ce se poate intampla intr-o relatie,trebuie sa fi tare si daca ai parte de astfel de probleme sa stii sa pui punct inainte sa fie prea tarziu!
Vorbesti ceva de prima ceara,poate fi fatala! aici nu-ti dau dreptate! daca acele doua persoane se iubesc nu se dau batuti asa dintr-o data ci lupta pentru fericire si pentru cealalta persoana! nici o relatie nu poate fi perfecta,in fiecare exista certuri,contadictii dar niciodata nu trebuie sa existe violenta!
Mi se pare foarte tiganesc sa bati o peroana lipsita de aparare,sa profiti doar ca tu ai mai multa forta si persoana de langa tine sa accepte sa fie cu tine doar de frica sa nu ii faci ceva mai rau decat bataie! dar oare persoanele astea stiu ce-i fericire? mereu is suparate,plang,stau toata ziua in casa la curatenie, la cratita si celalalt ce face? poate iese cu altele in oras! imi pare rau pentru cele care au dat de astfel de relatii, dar asta e, ai gresit si trebuie sa stii sa te opresti, sa stii ca ju-ti convine si in primul rand sa stii pune punct!
O noapte usoara iti doresc!

9 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Atat timp cat nu se recurge la violenta sunt certuri normale, in orice cuplu se intampla asta iar in cuplurile unde violenta e prezenta atunci chiar nu mi se pare normal, nu se poate trai langa o astfel de persoana

| DDCC explică (pentru mona):

Păi și spre exemplu, când dragostea e oarbă? Când partenerul îngăduie prea mult și realizează prea târziu.
Când după o ceartă cruntă cei doi se împacă, și tot așa.

| mona a răspuns (pentru DDCC):

Da,ai dreptate, am intalnit multe cazuri...azi se certau, se bateau si maine se impacau iar dupa cateva zile o luau de la capat

| motherfuckerstyle a răspuns:

Certurile sunt normale intr-un cuplu, daca totul ar fi perfect partenerii s-ar plictisi.Atunci cand cearta duce la violenta sau injurii in acel cuplu nu mai exista dragoste.
Cunosc fete care nu ar accepta ca un baiat sa le atinga, dar si fete batute din motive stupide si totusi il iubesc pe gunoiul respectiv.
Un sfat:daca te certi cu prietena/prietenul, sotul/sotia sa nu va prinda a doua zi certati.

| DDCC explică (pentru motherfuckerstyle):

E ceva regulă/tradiție să nu te (în general) adică să nu mă prindă a doua zi așa?
Ai scris ultima propoziție la modul general?
"Un sfat:daca te certi cu prietena/prietenul, sotul/sotia sa nu va prinda a doua zi certati.".
Fiindcă nu mai trebuia și prietenul/soțul.hee hee
Mersi de răspuns.

| motherfuckerstyle a răspuns (pentru DDCC):

Nu,nu am scris la modul general, m-am gandit la o situatie in care acesta regula/traditie ii ajuta foarte mult pe respectivii in relatie, prin acesta metoda niciunul nu lasa de la el si se ajuta reciproc.

| h3r a răspuns:

Certurile într-o relație sunt precum sarea și piperul... sau am mai putea spune o combinație de ciocolată cu piper.
Dar atunci când zici certuri te referi la ceva cât de cât normal, fără înjurii sau violență, atunci când se exagerează și se recurge la asemenea treburi, deja nu se mai numesc certuri sau cuplu, ci bătaie de joc, lipsă de respect și de iubire (asta în cazul fetelor, rar vezi o femeie zdravănă să-și lovească bărbatul).
Cum ai menționat și tu, de cele mai multe ori femeia(generalizăm) suportă, din diverse motive, fie din naivitate și credibilitate și iubire oarbă, fie de teamă, asta în cazul în care vine vorba de mariaj. Dar să ne limităm la ce ne-ai spus tu.
În ziua de azi fetele sunt ușor prostite, ele fiind naive și lipsite de experiență... chiar dacă în gândul lor ele sunt deja știute, învățate, experimentate, responsabile și mature.
Unde minte nu-i, vai de...și te las pe tine să explici.

Am încercat să mă rezum, nu ți-am răspuns, ci doar am discutat.
Sunt multe de spus.

| Oana92 a răspuns:

Certurile sunt normale intr-un cuplu, mai ales faca are "istorie" sau daca partenerii locuiesc impreuna. Este imposibil sa stai cu cineva mult timp si sa nu apara diferente de opinii, obiceiuri deranjante sau pur si simplu o zi proasta. Daca se ajunge la batai deja acolo e o problema mare si din punctul meu de vedere fara rezovare.
Nu cred ca exista cupluri functionale in care sa nu apara discutii in contradictoriu, in cuplurile in care nu apar eu consider ca unul dintre parteneri este incredibil de indiferent la tot ce se intampla.

| stark47 a răspuns:

Faptul ca te certi cu ineva nu conteaza,nu conteaza nici motivul,ceea ce conteaza e CUM treci peste acest conflict,cum rezolvi situatia! daca incepi sa tipi sa trantesti sa dai palme, se ruineaza tot, nu? insa daca vorbesti calm, cu logica si rationament, cam orice problema se poate rezolva!