| Tana13 a întrebat:

Buna, TPU
Pe data de 2 iulie am avut contact sexual neprotejat, menstruatia anterioara avand loc de pe 8 pana pe 11 iunie.
Menstruatia din iulie a inceput pe 11 si s-a terminat pe 14, urmata pe 15 de un alt act sexual neprotejat. Ultimul act a avut loc pe 6 august iar menstruatia mi-a venit pe 13 si a tinut pana pe 16.
Acum pe 15 septembrie ar fi trebuit sa imi vina, dar încă nu s-a intamplat nimic, iar din ce am numărat eu ciclul meu este de 33 de zile.
Intrebarea ar fi daca aceasta intarziere ar fi datorata sarcinii
Multumesc anticipat

9 răspunsuri:
| EVOLUTION_5448 a răspuns:

E posibil sa apara probleme. Sunt sanse sa intarzaie ciclul si 2 luni (dar nu e normal si trebuie sa mergi la ginecolog). Poti lua un test de sarcina, dar trebuie sa stii ca daca o faci fara prezervativ sansele sa ramai sunt destul de mari

| Tana13 explică (pentru EVOLUTION_5448):

Pe mine ma intriga faptul ca luna asta nu am avut niciun contact sexual, iar mie tot nu mi-a venit.
Plus ca cele 2 menstruatii au fost normale din punct de vedere al culorii, cantitatii si duratei

| Bondarel99 a răspuns:

Întrebarea nu e dacă ești însărcinată. Întrebarea e de ce ai avut contact neprotejat.
Contact neprotejat=risc crescut de sarcina. Nu o spun eu, e biologie, e matematica. Se numește inconstienta și atât. Data viitoare fii mai atenta.
Și apoi aveți pretenții sa se legalizeze avortul.

| Tana13 explică (pentru Bondarel99):

Eu am stat linistita pentru ca mi-a venit menstruatia luna trecuta dupa ultimul act sexual, dar acum nu inteleg de ce intarzie.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Tana13):

Asa cum am spus, cand faci sex neprotejat te supui riscului de a ramane insarcinata.
Daca zici ca ultimul a fost pe 2 iulie, riscul e extrem de mic acum, dar poti face un test. E posibil sa fie si probleme hormonale, nu grave.

| Tana13 explică (pentru Bondarel99):

Ultimul act a fost pe 6 august

| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Actul sexual care a avut loc in data de 2 IULIE a fost intretinut cu 9 (noua) zile inainte de pornirea menstruatiei din data de 11 IULIE adica in timpul PERIOADEI INFERTILITATII ABSOLUTE a ciclului menstrual (08.06 - 10.07 = 33 zile) perioada in care este 100% IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina, deoarece PERIOADA FERTILA a ciclului respectiv a fost intre 22 si 28 IUNIE cu ovulatia in data de 27. Fiindca sexul a avut loc dupa trecerea a 5 zile fata de data in care a fost eliberat OVULUL in UTER, formarea sarcinii a devenit ABSOLUT IMPOSIBILA chiar si in cazul in care SPERMA ar fi ajuns IN VAGINUL tau. Exact din acest motiv a si pornit MENSTRUATIA in data de 11 IULIE.
2.) In urmatorul ciclu menstrual situat intre 11.07 - 12.08 = 33 zile PERIOADA FERTILA s-a situat in intervalul cuprins intre 26 -31 IULIE cu OVULATIA in data de 30 IULIE. Pe baza acestei determinari reiese ca sexul neprotejat a fost intretinut in data de 15 IULIE, adica in cea de-a 5-a zi a ciclului menstrual sau altfel spus a fost intretinut cu 15 zile inainte de data eliberarii OVULULUI in UTER, astfel ca un spermatozoid care ar fi ajuns in pizdutza ta in urma acelui sex era IMPOSIBIL sa poata supravietui 15 zile ca sa fecundeze ovulul. Iar cel de al 2-lea sex neprotejat cel din data de 6 August a fost intretinut cu 6 (sase) zile inainte de pornirea menstruatiei din data de 13 AUGUST adica din nou in timpul PERIOADEI INFERTILITATII ABSOLUTE a ciclului menstrual, perioada in care este 100% IMPOSIBILA formarea sarcinii deoarece PERIOADA FERTILA a ciclului respectiv a fost intre 26 si 31 IUNIE cu ovulatia in data de 30.08 iar sexul a avut loc dupa 7 zile de la OVULATIE, adica cand OVULUL nici NU MAI EXISTA. Exact din acest motiv a pornit MENSTRUATIA din 13 August care se pare ca s-a desfasurat absolut NORMAL din moment ce a tinut 4 zile.
3.) Fiindca cele 2 cicluri anterioare au avut lungimea de 33 de zile, in mod normal si d.p.d.v. teoretic menstruatia ar fi trebuit sa inceapa in data de 15 SEPTEMBRIE, bineinteles ca doar in cazul in care ciclul tau menstrual esre de tip REGULAT, adica si celelalte 4-6 ciclu de dinainte de lina IUNIE au avut tot la fel in jur de 32-34 de zile.
Fiindca reiese ca NU ai mai intretinut acte sexuale si dupa data de 13 August, se poate aprecia/considera ca formarea unei sarcini este complet IMPOSIBILA si de asemenea ca NICI NU POATE exista o sarcina formata inainte de data de 13 AUGUST. Astfel reiese ca poate fi vorba doar de o dereglare a ciclului care provoaca intarzierea MENSTRUATIEI, care pana la 7-8 zile se poate aprecia ca fiind ''NORMALA''. Doar daca nu porneste menstruatia pana in data de 21-22 Septembrie, in acel caz trebuie efectuat un test de sarcina. Multa sanatate!

| graviduta a răspuns:

Tana mai mult ca sigur s-ar putea sa fii gravida cid ai facut ulștima data sex si deciteb ori si-a dat drumul in tine scuze ca te intreb asta si eu am patit tot asa ca tine si nu mi-a venit ciclul dupa care eram in luna a 3a de sarcina si mi-a venit ciclul normal si m-a tinut 3 zile asa ca ai grije da-mi un raspuns sau intra pe fbul meu luiza_puisor si vorbim mai mult

| Tana13 explică (pentru graviduta):

Ultima data a fost pe 6 august, o singura, nu si-a dat drumul in mine. Dupa care a venit menstruatia pe 13, iar de atunci nu am mai intretinut relatii sexuale de niciun fel