| Bombonikmic a întrebat:

Bună TPU, pe data de 5 decembrie am intrat in perioada fertila pana pe 10 si in fiecare seara partenerul meu a ejaculat in mine in speranta ca voi ramane insarcinata, am facut un test de sarcina pe 24 si pe 30 ambele au iesit negative, menstruatia nu mi-a venit nici pana acum, am avut dureri usoare de sani, nu foarte mari. Tin sa mentionez ca mai am si probleme cu menstruatia, 2-3 nu-mi vine apoi imi vine o luna, imi doresc un copil, dar am si problema asta care nu prea imi da posibilitatea. Si facand un copil mi se va regla menstruatia. Intrebarea mea este, e posibil sa fiu insarcinata? Sa mai fac un test sau sa o las balta?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Acceseaza si citeste raspunsul oferit.
https://www.tpu.ro/......ertila-si/
In situatia in care nici in urma actelor sexuale practicate in toate zilele indicate de testerul de fertilitate NU se va forma o sarcina, in acel caz in mod absolut sigur unul dintre voi are probleme de fertilitate. In acest caz va trebui sa apelati la specialisti care sa testeze capacitatea reproductiva a fiecaruia dintre voi. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ne spui cand a fost ultima menstruatie, deci e greu de zis cand poti face un test concludent. Daca pe 5 erai in perioada fertila, atunci probabil ai avut menstra in noiembrie si testul de pe 30, daca a fost facut din prima urina de dimineata, e concludent.
NU facand un copil iti vei regla menstruatia, ai inteles gresit. Trebuie sa mergi la medic, sa faci investigatii (ecografie transvaginala, analize hormonale, analize ginecologice, posibil consult endocrinologic), sa afli si sa tratezi cauza menstruatiilor neregulate. Abia apoi te poti apuca sa ramai insarcinata, asa incat sa nu existe riscuri nici pentru tine, nici pentru bebelus. Asadar, fa-ti programare la un ginecolog, preferabil unul specialist in probleme de fertilitate, discuta cu el, fa investigatiile necesare, mergi al el de cate ori e nevoie pana ai un diagnostic cert si abia apoi renunta la protectie si apucati-va de lucru la un bebelus

| Bombonikmic explică (pentru Brigaela):

De 7 ani ma chinui cu menstruatia, 6 medici ginecologi am schimbat, nimeni nu mi-a dat nici un raspuns. doar anticonceptionale si atat, pe 24 noiembrie am avut ultima menstruatie

| Brigaela a răspuns (pentru Bombonikmic):

Daca vrei sa ai un copil, mergi la un medic specialist in probleme de fertilitate. Oricum, 6 medici in 7 ani este mult, mai bine cauti cu atentie un medic si ramai in supravegherea lui macar 2-3 ani.

| darrio2007 a răspuns:

Daca faci un copil dar partenerul nu iti este si sot, cum te vei simti?

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui sa te duci la un medic sa afli exact.