| anonim_4396 a întrebat:

Plac foarte mult un baiat si cred ca si el ma place. Am jucat odata adevar si provocare si el a primit sa spuna daca este adevarat ca ma considera frumoasa iar el a spus da. Apoi am vorbit ce am mai vorbit si tot batea apropuri ca isi cauta prietena dar niciuna nu se ridica la pretentiile lui si tot asa. Problema este ca eu sunt foarte timida in preajma lui, vorbim de 2 luni numai pe facebook sau prin mesaje... Ne mai si sunam dar nu vorbeam mai mult de 1 minut, ne-am vazut de 2 ori intamplator dar nu ne am spus mai mult de "buna". Diseara m-a invitat la suc si nu stiu ce sa fac fiindca sunt sigura ca o sa ma pierd crying nu stiu ce sa fac, cum sa scap de timiditatea asta. Nu vreau nici sa-l las sa treaca asa pe langa mine dar ma descurajeaza faptul ca o sa fim doar noi 2 si ca eu sunt timida, ca nu o sa stiu sa vorbesc cu el si ca o sa ma pierd x_x. Va rog ajutati-ma crying voi ce ati face in locul meu? cum sa nu mai fiu asa timida? x_x DAU FUNDA!

11 răspunsuri:
| LeontinAndrei a răspuns:

Timiditatea este un lucru obisnuit atunci cand iti place mult de o persoana. Nu iti face griji. Exista un exercitiu de respiratie si imaginatie pe care l-am folosit si eu si pe care il recomand tuturor celor care au astfel de probleme cu timiditatea.

Exercitiu este foarte simplu si merge 100% fara nici un fel de problema.
Accepta-i oferta de a iesi la un suc, iar deseara cand te duci acolo, incearca sa te relaxezi si sa respiri de cateva ori Incet si Adanc (este foarte important sa respiri si incet si adanc), iar cat timp respiri asa imagineaza-ti ca esti deja cu el, ca esti plina de incredere, ca esti relaxata si ca va distrati de minune. Este important sa-ti imaginezi totul prin ochii tai (Tu esti acolo si de distrezi, Tu esti acolo si esti increzatoare si relaxata, etc).
Vei observa cum te relaxezi si vei fi mai increzatoare. Totul va fi bine si va veti distra.

Be smart and have fun.winking

| neutrino a răspuns:

Daca-ti place de el, mergi la intalnire, cu timiditatea ta cu tot. Nu incerca sa joci alt rol pentru ca vei da gres. Multa bafta!

| grab a răspuns:

Te duci la intalnire, normal, ca doar si tie iti place de el, altfel nu ne scriai asa timorata.

Insa, pentru a nu te duce degeaga incearca sa castigi ceva din acest "suc". Fii atenta la ce zice si alimenteaza discutia cu zambet si MULT MULT privit in ochi. O sa va simtiti minunat, important e sa fie un loc linistit si placut amandurora.
Succes, sa ne zici cum a iesit! happy

| BLeur a răspuns:

Bună.

Fi tu însuţi. Ce aş face în locul tău? M-aş duce, aş sta cu el la vorbă etc. Găseşti tu, du-te că o să fie frumos, nu ai de ce să nu te duci. Lasă timiditatea acasă, o poţi face. happy

| Hαppiηеss a răspuns:

Nu trebuie sa te dai peste cap sa il impresionezi s'ar putea sa o dai in bara, nu trebuie decat sa fi naturala sa fi tu insati considera ca il cunosti de foarte mult timp si ca nu e nimic nou asa o sa iti blochezi emotiile, gaseste un subiect comun pe care sa il discutati si o sa fie binee! Bafta!

| OlariuRox a răspuns:

Nu te mai gandi ca dai gresi, gandeste-te ca esti fata desteapta si ca nu te vei face de ras.

| Andreeaaaaaaaaa a răspuns:

Fi tu insati, spune ce gandesti, iti vei da seama ce fel de tip e, daca o sa spui ce vrea el sa auda o sa fie o relatie falsa. Funda?

| loveyouidiot a răspuns:

Incearca a fii tu inati. Daca observi ca incepi sa te pierzi si a ramaneti fara subiect, doar spune-i ce ai pe suflet : ca tu esti foarte timida in preajma lui fiindca il consideri simpatic si ca incerci sa treci peste emotii, dar iti e detul de greu. Si vezi ce parere are despre asta... o sa mearga de la sine. Mult succes!

| TheOneGirl a răspuns:

Du-te la intalnire, ar fi pacat sa-l pierzi!

| Ghita_Ioana_Ruxandra_1990 a răspuns:

Fii tu insati! Nu e sfarsitul lumii daca apare o pauza stanjenitoare in cuvinte. Dar daca totusi se intampla, spune si tu ceva gen ce zi frumoasa. Nu te va considera o idioata, ci va intra in jocul tau.

| WakeMeUp a răspuns:

Orice ai face pana te acomodezi cu el nu poti scapa de timiditate. du-te a facut el primul pas tot ce trebuie sa faci este sa te lasi dusa de val bafta!