| RigorMortis a întrebat:

Prezervativele sunt pe mărimi? Si dacă da, care sunt acele mărimi si care sunt măsurile pentru fiecare mărime. Mulțumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

DA, prezervativele se fabrica pe marimi. Si acest lucru este strict necesar fiindca dimensiunea/marimea penisului este extrem de diferita atat ca lungime cat si grosime si pentru ca prezervativul sa stea perfect fixat trebuie sa aiba o anumita dimensiune care sa se potriveasca mai ales ca si largime. Intotdeauna, marimea prezervativului se alege in functie de grosimea penisului si nu de lunginea acestuia, deoarece in general prezervativele sunt fabricate in urmatoare 3 dimensiuni ca si lungime si anume : 178mm; 195mm si 205mm lungime, dar exista si prezervative cu dimensiuni EXTRA care au lungimea maxima de 251mm lungime. In schimb ca si largime prezervativele indiferent de marca/producator sunt fabricate in 4-5-6 tipodimensiuni/marimi/largimi si anume; notarea marimii poate fi prin literele "S", "M", "L", "XL" si "Extra large" (small, medium, large) sau cu numere care reprezinta latimea aplatizata a prezervativului masurat in mm. Cel mai stramt prezervativ (pentru penisuri foarte subtiri) are o largime de 43-45 mm, care creste progresiv cam din 3 in 3 mm (in functie de marca/producator) si ajunge la latimea maxima de 66(67) mm. In cazul prezervativelor fabricate sub brandul Durex, lista completa cu modelele si dimensiunile este urmatoarea : Brand;; Style;; Length (mm);; Width (max/min in mm)
-Durex Close Fit 178 49
-Sensation 178 52
-Ribbed 178 53
-Pleasuremax 195 66/54
-Elite, Extra Safe, Featherlite, Performa, Select Flavors, Tingle 205 63/52
- Avanti Ultima 205 63/52
-Comfort XL 251 63/54

| DsqCnc1 a răspuns:

De fel știu cand iti cumperi un prezervativ nu te întreabă ce mărime ai ar fi culmea laughing) sa stai la o coada la prezervative si sa auzi pe fie care spunand mărimea laughing)

| RigorMortis explică (pentru DsqCnc1):

Sunt fată, oricum nu ma interesez pentru mine personal

| alexsivlad a răspuns:

Salut, citeste aici si te lamuresti. happy

https://cu-prezervativ.ro/prezervativul-potrivit/