| king5151 a întrebat:

Am un frate care cand pleaca mereu in alta tara plang, dar nu stiu de ce, nu pot sa ma abtin, cel mai greu este cu cateva zile inainte sa plece. Ce pot sa fac? Mereu este asa si nu pot sa ma abtin, si acum daca ma gandesc ca nu o sa ne mai intalnim amandoi o perioada mai lunga sau sa ne mai certam unul cu altul am o stare de melancolie.

Răspuns Câştigător
| Kamiyashiro a răspuns:

O reactie fireasca emotionala comuna oamenilor si animalelor si spre deosebire de animalele care plang poti folosi acea emotie sa faci ceva artistic cum ar fi un poem de despartire si unul de regasire acnd revine, sau sa inveti un cantec care sa il "plangi" si unul de bucurie cand revine. Adica sa exprimi acel plans, nu sa il reprimi.
Nu este ceva daunator, ba dimpotriva, unii zic ca este mega esential de sanatos. uite un link:
https://www.csid.ro/......-16761673/
Adevarul despre durere este asta: sa ai ce nu vrei este durere, sa ai ce nu vrei este durere. Tot ce poti face este sa privesti corect problema. Adica in cazul tau plansul trebuie sa il vezi vindecator, benefic, ceva ce este de dorit adica sa plangi cu toata inima si sa te bucuri ca ai amotii atat de puternice.
Plansul indica emotii extrem de puternice care se asteapta exprimate. Nu mai ai cu cine sa exprimi acele sentimente de bucurie si ele devin plans deoarece sunt foare concentrate, ca o esenta de bucurie care vine toata odata. E normal ca durerea sa devina placere si placerea sa devina durere cand ating pragurile de intensitate maxima. Deci calea nu e reprimarea, sau ceva de care trebuie sa scpai, ci calea este recunoasterea emotiilor puternice si exprimarea lor chiar si in absenta fratelui dupa ce pleaca. De exemplu inventati-va un cantec care sa il canti impreuna cu el si care apoi il poti canta singur si iti aduce aminte de fratele tau. Am dat doar un exemplu dar pote fi orice, Poate nu esti o fire artistica. Poti folosi alta forma de exprimare a emotiilor intense de bucurie. Nu uita, plansul nu e decat o forma concentrata de bucurie care vine toata odata atat de intens ca provoaca durere. Si trebuie sa incetinesti procesul, sa il diluezi prin exprmare in scris, in muzica, in ceva...scrie un jurnal lagat de plans, nu stiu, iti spun idei de brainstormig dar doar tu poti gasi calea adecvata de a face ceva si a schimba perceptia ce o ai asupra plansului tau.

| king5151 explică (pentru Kamiyashiro):

Chestia este ca am starea aia sa plang doar inainte sa plece cu cateva zile si dupa vreo 3-4 zile. Dupa revine la normal, imi este dor dar nu mai am starea asta de plans. Cred ca singura solutie ar fi sa fac ce simt pe moment

| Kamiyashiro a răspuns (pentru king5151):

Pentru că vrei să faci totul pentru a ajuta. Știi că vei face tot ce-ți stă în putere pentru a ajuta. Dar uneori nu putem face nimic. Nu se poate face nimic pentru a calma durerea cuiva. Doare să vezi că nu poți face nimic împotriva acestei dureri. Poti doar sa o accepti din plin sa te doara cu bucurie. Sa te bucuri ca plangi cand altii nu simt nimic in aceleasi conditii.

3 răspunsuri:
| xXVranceaXx a răspuns:

Timpul trece... dar suferinţa nu
Pentru tine, creierul asimilează greu plecarea fratelui tău. Mai mult nu am ce spune despre durere.
Durerea este percepută diferit de fiecare persoană. Keep the mood up, man