| Zarzarica171999 a întrebat:

Bună TPU.
Revin. Pe 27 aprilie am avut un contact sexual neprotejat cu ejaculare înăuntru. După o ora am luat escapelle. După 6 zile am avut menstruatia care mi s-a terminat miercuri. Acum, mă dor sanii, nu foarte tare dar mă dor.
Care este cauza? Gravida nu cred ca as fi, nu am niciun simptom.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este aproape sigur ca sangerarea care a aparut dupa trecerea celor 6 zile fata dedata de administrare a pastilei contraceptive, sa fi reprezentat reactia adversa fireasca de aparare a organismului fata de invadarea sa de catre hormonii sintetici proveniti din acea pastila nenorocita Escapelle. In caz contrar daca pastila de-a 2-a zi ar fi fost administrata cu 6 zile inainte de data de pornire a menstruatiei, atunci folosirea pastiei ar fi fost absolut INUTILA si folosirea ei ar fi reprezentat o carasa IRESPONSABILITATE. Insa daca pastila a fost folosita cu mai mult de 2 saptamani inainte de data calculata de pornire a menstruatiei, in acel caz durerea aparuta in acest moment la nivelul sanilor cel mai probabil reprezinta una din posibilele simptome premenstruale si in acest caz in zilele urmatoare este posibil sa porneasca menstruatia. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Eu zic ca ar trebui sa mergi la medic, el in urma consultului ginecologic o sa i si dea seama exact ce ai si va pune un diagnostic corect si un tratament. Poate ca este vorba de niste dereglări hormonale dar asa pe net este greu sa ne dăm cu părerea făra o consultatie la un cabinet. Ce varsta ai?