| GGGGGGGGGGGGGG a întrebat:

Bună, TPU,să știți ca sunt în o situație atit de rea,ca doar cuu voi imi pot împărtăși problemele,am mevoie de sfaturi serioase, vreau si am nevoie sa va atasati serios de asta,daca nu va convine ceva nici nu mai raspundeti,mai pe scurt,am niste colegi in clasa care se bat joc mereu de mine prin a face glume pe seama mea,asta e felul lor de a trai sa se pricaleasca de oameni, eu pur si simplu nu le zic nimic, absolut nimic,cand imi ziceau ceva,taceam, ma faceam ca sunt indiferenta, dar ei s-au pus 3 pe capul meu si faceau glume,nu am suportat,am inceput a plinge (macar ca eu foarte rar pling,eu mai mult tin in mine)si i-am spus dirigintei,ea a vorbit cu ei,ei au spus ca nu mi-au facut nimic,cu toate ca nu-i adevărat, si au venit in clasa si deja se apucau de faptul ca i-am pîrît dirigintei, mie imi place de un baiat cu o clasa mai mare decat mine,da el tot este pricalist la ale sale,si de aceea eu nici nu indrazneam să-i zic,dar cand il vedeam aveam o reactie de neimaginat,mai le acurt cand il vad,parca nu mai sunt eu,nu ma pot controla,si asta au observat unii colegi si azi o fata a zis ca mie imi place de el,si a auzit unii din colegii ăia care se pricalesc de mine, si acum daca ajumge la urechile celui pe care-l plac o sa am mari probleme,lui nu-i place de mine,si cred ca nu va fi bucuros sa auda,si voi avea probleme mari cu el,si plus ca mi-am pierdut orice speranta de a mai vorbi macar ca prieteni cu el,si baietii ăia mai au un motiv de care sa se pricaleasca de mine, pur si simplu nu mai suport, deja 2 săptămâni lupt cu acest cosmar,am incercat sa fiu indiferenta, dar aceata indiferenta im face mai mult rau,ajutati-ma macar voi cu vrr-un sfat, va rog mult,nu mai am la cine ma adresa, prieteni nu am, ma simt atit de singura si neajutorata????????????

Răspuns Câştigător
| GoldenZenith a răspuns:

Nu îți schimba școala. Nu îți garantează nimic că nu vei da de specimene de genul din nou.
O chestie foarte interesanta pe care am realizat-o acum ceva vreme e că nimic din exterior nu îți poate tulbura interiorul, decât dacă permiți tu asta.
Colegii tai nesuferiți fac așa pentru că probabil te au văzut mai slabă și sensibilă. Nu ii mai baga in seamă și vezi ți de studiul tău. În legătură cu băiatul acela pe care îl placi, poți spune că nu este adevărat și cu asta basta. Nu este o tragedie daca afla că ți s au aprins călcâiele după el.
Nu te mai lăsa batjocorita in fata unora care sunt jalnici și nu au ce face. Asta vor să vadă de la tine, că plângi și că suferi. Tu, ca o bleagă, le dai satisfacție. Fii indiferenta și ai să vezi că se vor plictisi atunci când tentativele lor de a te supăra nu mai dau rezultate.
Eventual, daca ei nu încetează, spune le alor tai ca la o ședința cu părinții la școală, să vorbească ei cu părinții respectivilor colegi.
P.s nu mai spune tuturor pațachinelor pe cine placi.

2 răspunsuri:
| Gianina11 a răspuns:

Eu îți dau un sfat cel mai bine este să îți schimbi școala, liceul.

| Gianina11 a răspuns:

Schimba locul în care înveți