| Lilia2621 a întrebat:

An nevoie de ajutor, un sfat. Sunt in Spania de 3 luni si merg la scoala de 2 luni. Faza e ca inca nu mi-am gasit nici o prietena, nimic. Acest lucru ma face atit de singura. Ei bine sunt cu mama, dar nu putem compara. Aproape in fiecare zi pling, vreau acasa, dar stiu ca degraba nu ma voi duce. La scoala m-au dat intr-o clasa cu elevi veniti din alte tari, unde invatam limba. suntem in jur de 13, si de diferite virste. Am inca doi colegi de virsta mea (16 ani)o fata si un baiat, iar restul sunt mai mici. Plus la orele unde invatam spaniola, mergem intr-o clasa normala doar la ed fiz, muzica, inform. si engleza. Colegele spaniole nu vorbesc aproape deloc cu noi. Cu baiatul asta care la fel are 16 ani de la inceput ma intelegeam perfect, dar in ultimul timp ne urim reciproc. El mereu ma numeste cu cuvinte urite si ma face mereu de ris de fata cu toata clasa cu glumele lui stupide. Ma simt penibil, si umilita, nu destul ca ma simt atit de singura intr-o tara straina fara prieteni, cu oameni straini, dar plus la asta si acest timpit imi strica dispozitia in fiecare zi. Au fost zile cind am plins din cauza lui. Eu tot nu-l plac, dar nu imi permit sa fac glume pe seama lui, mai cu seama fata de colegi.

Vreau sa fac ceva sa inceteze, dar cum? Ce sa fac? M-am gindit sa-i scriu pe net ca daca nu inceteaza ii voi face probleme, adica ii voi spune dirigintei, dar mi-e frica sa nu rida de mine si sa spuna la toata clasa ca sunt un papa lapte si ma pling profei, sau ceva de genul... Mam gindit ca sa iau intr-o zi la scoala bomboane si sa-l servesc, poate asa ne facem prieteni. va rog dati-mi idei si sfaturi. mersi

frundita

1 răspuns:
| InuIo a răspuns:

Si eu urmeaza sa plec in Germania si imi e destul de frica sa nu patesc la fel. Asta e cam complicat. Chestia cu bomboanele ar putea merge dar e riscant pentru ca el ar putea zice ca incepi sa te dai la el si faze din astea[a patit-o o prietena de-a mea si a fost penibil] oricum ai putea incerca si sa vorbesti cu el preferabil singuri si sa ii spui ca nu iti place si daca ati putea sa va intelegeti sau eventual sa va ignorati. Chestia cu diriginta nu ar fi prea bine sa o spui pentru ca atunci chiar ai fi de rasul clasei dar daca chiar nu merge nimic mergi direct la diriginta si spune-i fara sa afle el. Sper ca te-am ajutat si incearca sa rezisti in continuare. Mult noroc.