| EduardPaul94 a întrebat:

Buna tpu..sa va spun povestea mea..in urma cu ceva vreme cam prin octombrie asa.m-am indragostit de o fata..problema e ca eu cu ea am vorbit foarte putin.ea nu prea e vorbareata..si chiar si asa eu pe zi ce trece tineam tot mai mult la ea.o vedeam in fiecare zi la scoala, cand intra dupa amiaza dar nu puteam vorbi cu ea pentru ca era cu colegele si as fi facut-o sa se simta aiurea fiind mai timida de felul ei..acum doua saptamani i-am explicat cam care ar fi sentimentele mele fata de ea.dar nimic,chiar m-a rugat sa nu o mai sun si credeti-ma chestia asta m-a afectat foarte tare,nu stiu ce sa mai fac,nu mai am chef de nimic si tot ce fac parca fac asa de nevoie fara chef,ma simt tot mai trist si ma gandesc mult la ea, de alte fete nu ma intereseaza pentru ca pe altele nu le simt la suflet, nu mi-o pot soate din gand ..as vrea foarte mult sa fiu cu ea. daca aveti ceva sfaturi pentru mine, le primesc cu placere dar nu ma judecati aiurea, cat despre varsta pentru ca sigur o sa vreti sa stiti am 18 ani.o seara placuta in continuare

Răspuns Câştigător
| Dilavia a răspuns:

Multumesc si tie o seara placuta! fata are tot 18 ani? ai noroc ca iti raspund eu caci sunt fata si stiu cum se comporta fetele cu baieti in primul rand poate s-a simtit jignita de ceva si de aia nu a vrut so mai suni ori cand i-ai zis ce sentimente ai pentru ea, tea refuzat pentru ca ar putea avea un iubit nu neaparat din scoala! ori,pentru ca este timida,cum sunt si eu de fel, te-a refuzat poate pentru ca te place si s-a speriat! mai se intampla, sau nu te place si vrea sa scape de tine cat mai usor dar fara sa te raneasca (am o prietena care face asa cu baieti!) singurul lucru pe care il poti face este sa mai astepti putin apoi sa iti iei inima in dinti si sa vb cu ea incearca sa afli ce ii place ce fel de muzica asculta sau ce hobiuri are! sau daca ii place animalele! incearca sa le accepti, incearca sa iti placa si tie ce ii place ei fi mai intai prieten cu ea si dai o porecla draguta dupa numele ei o sa ii placa sa o alinti, fetelor le plac asta! lasa florile lanticurile ciocolata da ne plac astea dar nu e exact ceea ce ne dorim de la voi nu va dati seama? vrem sa ne iubiti si sa fiti alaturi de noi nu vrem cuvinte siropoase vrem sa faceti fapte! dovedestei ca o iubesti! noi fetele ne dorim sa mergeti pana la capatul pamantului pentru noi, nu, nu te gandi ca suna absurd si ca vrem prea mult vrem sa ne aratati cum ne iubiti prin fapte astea ne atrag! credeti ca noua ne plac niste simple "te iubesc " acest cuvant nu il spui in vant si cand il spui trebuie sa-se vada ca spuneti adevarul! in loc de prostiile astea cu cuvinte dulci, ciocolata si alte prosti arata-i cat de mult o iubesti si cea mai importanta intrebarea pe care o adoram toate fetele si care vrem sa ni-se raspunda cu sinceritate este intrebarea"DECE MA IUBESTI?" ea vrea sa stie dc ai aceste sentimente pentru ea si cat de puternice sunt! iti zic fi prieten cu ea si dai o porecla frumoasa, apoi fa lucruri frumoase pentru ea du-o in oras la un suc! distreaza-te cu ea si vorbeste deschis o sa se apropie cat mai mult de tine! bafta sper ca te-am ajutat am incercat sa te ajut cum stiu eu! spun ca iubitamiu Alex a avut grija de mine si a stiut sa imi arete ca ma iubeste (apropo nu te gandi la prosti acolo unde am scris 'arata-i ca o iubesti prin fapte' nu la sex ma refeream si la altfel de fapte! aa si acolo ca 'iubitamiu a stiut sa imi arate ca ma iubeste' nici acolo sa nu te gandesti la prosti!

| EduardPaul94 explică (pentru Dilavia):

Ea e clasa a 10-a, cred ca are 16-17 ani

| Dilavia a răspuns (pentru EduardPaul94):

A ok! mersi de funda sarbatori fericite si la multi ani! aaa da si scuze ca am scris asa mult! poate te-am plictisit!laughing

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

La cei 18 ani ai tai ar fi trebuit sa intelegi ca atunci cand o fata te refuza, inseamna ca nu te place. Ghinion.

| NuMaContrazice a răspuns:

Pai daca zici ca e mai timida si sti ca nu are prieten si nu e indragostita de alt baiat, ai putea vorbi cu o prietena/colega de-a ei sa iti bage niste vorbe bune si sa-i spuna ca esti esti un baiat ok si ca meriti o sansa, sau daca nu mai incearca tu sa o cuceresti, nu renunta asa usor pentru ca, crede-ma, o sa-ti para rau dupa un timp.Niste gesturi frumoase cred ca te-ar ajuta (du-i niste flori, bomboane sau vezi, dar ai grija sa fie singura caci altfel se va simti rusinata daca zici ca e timida). BAFTA!

| Larisssaa a răspuns:

Nu întodeauna când te refuză înseamnă că nu te place. Dacă e timidă poate că îi e frică să stea cu tine. Adică dacă e mai mică decât tine şi tu ai 18 ani se gândeşte că tu ai alte gânduri cu ea, nu iubire. Încearcă să îi areţi că tu nu ai alte gânduri cu ea şi că îi oferi dragostea ta. Poate aşa va înţelege.
Succes!