| RescueMe a întrebat:

Salutare TPU, cred ca am o mica, mare problema. Sunt foarte indiferent, nepasator cateodata si trist ( nu plang, doar ca idee sunt trist ) nu mai am nici un sentiment. Daca acum ar veni mama/tata si mi-ar spune ca el/ea ar muri eu as fi ceva de genul "ah, ok nu mai am un parinte asta e".
Nu simt nici un sentiment de fericire.
Acum 7 luni am cunoscut o fata, m-am indragostit foarte tare de ea si tot vorbeam in fiecare zi pe Facebook, iar dupa 5 luni am reusit sa fiu impreuna cu ea ( in timpul acela in care vorbeam cu ea o iubeam foarte mult si eram foarte trist ca nu puteam fi cu ea si acum dupa ce am reusit sa fiu cu ea nu mai simt nici un sentiment de iubire, parca nici nu imi mai pasa de ea, intr-un fel "ma fortez sa imi pese" si ea e genul de fata cu care as vrea sa raman toata viata si nu stiu ce s-a intamplat de mi-au disparut toate sentimentele dintr-o data).
Ma simt fara chef de viata, n-am nici un pic de motivatie, toata ziua doar stau in casa, mai ies pe afara dar mai rar si sincer nu socializez foarte mult, doar cat vorbesc cu prietena mea prin mesaje si cateodata la telefon, am 19 ani si mi se pare ciudat sa fiu asa la varsta asta, cand o sa am 40 de ani voi fi la fel?
Nu cred ca s-a intamplat nici o "tragedie" in viata mea sa ma faca sa ma simt asa "distrus".
Sunt asa de ceva ani, dar acum e si mai si sincer nici n-am vorbit cu nimeni despre chestia asta si de asta m-am gandit sa pun intrebarea asta aici, ma gandesc sa merg si la un psiholog cat de curand.
Ma simt ca si cum n-as avea nici un scop in viata si sunt aici doar cat sa respir aer si sa-i incurc pe alti.

Răspuns Câştigător
| CosminCD a răspuns:

Salut! Pur si simplu tu ai o decadere in viata ta. In situatia ta totul este sa-ti schimbi atitudinea - e timpul sa iesi pe afara, sa iti organizezi timpul diferit, sa planuiesti sa citesti, sa te plimbi, sa iesi cu colegii/prietenii, sa creezi ceva fain, sa te uiti la un film motivational...cu alte cuvinte, sa-ti pui in aplicare darurile si talentele tale. Doar tu stii ce e in inima ta. O discutie cu un psiholog poate sa te ajute si sa-ti ofere o noua viziune. Insa totul tine de tine. Mingea e la tine. Fiecare dintre noi avem un scop in viata, tine de noi sa ni-l formam si sa-l atingem. Un om e o valoare inestimabila. El nu poate fi facut in fabrica sau nici macar in laboratoarele de stiinta. Capul sus si sper ca atitudinea pozitiva, motivatia si bucuria vietii sa fie elementele ce te vor defini.
P.S.: te astept pe canalul meu de YT de dezvoltare personala www.youtube.com/c/icuraj

Succes!

Răspuns Apreciat de Editori
| Beyou799 a răspuns:

Orice om isi pune in viata intrebarea 'ce scop am eu in viata?", dar sa stii ca situatia cu prietena ta e posibil sa fi fost o iluzie a inimii, faptul ca iti propuneai sa fii cu ea ca o placeai te-a facut sa ai impresia ca o si iubesti, iar cand ai obtinut asta, nu te mai intereseaza. Dar gandeste-te ca asa ii faci si ei mult rau, poate ea chiar te iubeste si ar putea fi cu un baiat care o iubeste, cred ca merita si ea asta cum si tu meriti. Cat despre monotinia prin care treci, poate fi de vina si mediul in care ai crescut de esti asa nepasator, simti ca viata nu are rost si parca fortat o traiesti acolo fara sa simti vreo satisfactie. Ei bine, trebuie sa iesi din rutina zilnica, fa chestii distractive poate pe care nu le-ai mai facut. Descopera hobby-uri sau foloseste-le daca le ai deja. E foarte frumos din partea ta ca te straduiesti sa ai sentimente pentru ea, dar daca totul a fost doar subconstientul sau iluzia sufletului, nu poti ajunge sa o iubesti asa din nou...si ceea ce ai simtit fata de ea nu este iubire, iubirea adevarata nu dispare atat de repede si usor, ar trebui sa-i spui ce simti cu adevarat, cu cat trece timpul, cu atat inrautatesti si pentru ea si pentru tine lucrurile cand ai putea sa intalnesti o fata pe care sa o iubesti toata viata si ea un baiat asemenea. Chiar daca e genul tau de fata, daca nu sunt sentimente, nu va functiona, e precum mancarea ta preferata careia ii lipseste ingredientul de baza, care mentine relatia solida si echilibrata. Nu poti continua asa pentru ca risti sa pierzi oportunitatea de a fi cu o fata p care o iubesti, si eq cu un baiat care o va iubi. Acum va suferi cel mai probabil sa-i dai vestea, dar mai tarziu, cu cat trece timpul va suferi si mai tare si probabil iti va spune lucruri care sa te faca sa te simti si mai rau, asa macar iti va aprecia toata viata sinceritatea. Ii poti spune ca ai nevoie de o pauza sa fii sigur pe sentimentele tale, iar daca nu merge, mai bine rezolvi din timp, si ramaneti prieten si fii cat poti de delicat. Daca dupa acea despartire vei suferi mult, inseamna ca a fost obisnuinta sau probabil urmatoarea data cand veti fi impreuna, vei simti ceva special, daca e tot asa, lipsa de interes, inseamna ca a fost obisnuinta si nu merita. Intalnind fata pe care o vei iubi oricat timp ar trece, atunci vei scapa si de starea asta de depresie, tristete, monotonie pe care o ai.

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Probabil ce ai tu se numește depresie.
Ar fi bine să mergi și la psiholog precum și să ieși mai mult pe afară.

| qwertpro a răspuns:

Salut,ei bine multe relatii de pe internet ajung in asemenea situatie.Nu e nimic greu de inteles, pe internet o considerai o persoana, dar in realitate ai inteles ca e cu totul alta persoana.De foarte multe ori cand conversam cu cineva doar in mediul online, ajungem sa fim dezamagiti cand cunoastem persoana data in lumea reala.Cel mai probabil iti este greu sa te acomodezi cu ea din cauza faptului ca pana acum o simteai doar la nivel psihic prin mesaje, acum o poti simti si la nivel fizic. Daca iubirea s-a terminat, inseamna ca ea nici nu a existat.Mediteaza atent asupra propriile sentimente.E posibil sa iti fi format un "zid in jurul inimii" cu scopul de a te proteja de sentimentele de singuratate sau de ura reciproca, de aceea nu mai simti nici o emotie avand inima inconjurata de un Țzid de piatraȚ. Incearca sa te gandesti ce evenimente din trecut te-au adus la o asemenea stare, ce anume nu iti place la tine, si evident fa unele schimbari.De ce nu ai incerca sa cunosti persoane noi? Odata ce vei avea mai multi prieteni nu te vei mai simti atata de singur. Faptul ca nu ai stabilite niste valori personale la fel ar putea fi un motiv care te-a dus la aceasta stare.Incearca sa te cunosti mine pe tine insuti, mediteaza asupra propriilor stari interioare.E posibil sa fi avut anumite evenimente in trecut peste care inca nu ai trecut, dar care si-au lasat amprenta si au format niste emotii captive de care nu esti constient, dar care inca te deranjeaza.Ai mai multa incredere in tine, fii gata de o noua schimbare. Pishologul ar putea sa te ajute sa treci peste perioada data.

| bartsimp a răspuns:

Încearcă să ieși cu prietena ta prin oras..sa aveti amintiri faine..si sigur o sa te simti bine