| heiii a întrebat:

Se tot spune ca dragostea este fara conditii.Eu sunt confuza.Aspectul fizic nu este o conditie? Mai poti iubi in continuare acea persoana, chiar daca este cea mai urata din lume? Eu mereu am crezut ca iubirea este atractie fizica+prietenie foarte buna.Voi ce parere aveti?

6 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Atractia fizica e primul pas. Asa iti atrage atentia daca nu ai avut nici un moment posibilitatea de a cunoaste cealalta persoana.
Apoi urmeaza cunoasterea si aici incepe sa se lege relatia si devine puternica iar la un moment dat daca iti place persoana nu te mai intereseaza ce defecte fizice are ci o accepti pentru ca iubirea trece mai mult decat fizic.
Dupa ce trece partea de atractie fizica ramane ce ai pus pe langa acest lucru: sentimentele, prietenie, respect, acceptare, daruire. Acestea le oferi neconditionat dupa o vreme pentru ca e partenerul/partenera ta.
Deci nu conteaza cum arata o persoana decat pana in momentul in care vrei o sa cunosti mai mult decat fizic.
Daca ramai doar la cunoastere fizica atunci nu o sa poti iubi neconditionat dupa ce modificarile din timp ale fizicului apar.

| Dvxy97rulov a răspuns:

Nu poti iubii o persoana (adica posibila relatie) daca nu te atrage fizic. In timp o sa simti ca sentimentele pentru acea persoana nu mai sunt ca inainte si pe parcurs se va pierde tot. Poti iubii o persoana, fara sa conteze aspectul fizic, dar nu iubit-iubita. Asta e strict parerea mea.

| Azµre a răspuns:

Oricât de urâtă ar fi sau ar deveni în timp odată ce te-ai ales cu ea, cu ea vei rămâne!

| Oana92 a răspuns:

Eu cred ca poti iubi pe cineva indiferent de cum arata, pentru ca atunci cand iubesti fizicul devine o chestie nesemnificativa.
Si imi pare rau sa iti spun dar esti cam superficiala, cei care iubesc doar ambalajul doar cu ambalajul raman...

| AℓℓeAℓℓexa a răspuns:

Eu credeam ca nu aspectul fizic conteaza ci sufletul. Dar in ziua de azi, toti vor trupuri suple cu forme buna ceva 90-60-90. Si totusi mai exista si oameni care cred ca sufletul este cel care conteaza, deci poti iubi o persoana chiar daca are un handicap sau aspectul sau fizic nu este tocmai perfect.

| Louysse a răspuns:

In primul rand o persoana te atrage din punc de vedere fizic, si da, fizicul totusi conteaza dar degeaba il ai daca nu ai nimic in cap si nu te potrivesti.