| scorpiaX a întrebat:

simt nevoia sa fiu iubita de cineva... si din acest motiv a inceput sa-mi placa de un baiat de la acelasi liceu cu mine, as vrea sa intru cumva in vorba cu el dar nu stiu cum... e cu un an mai mare si pare un baiat ok.
stiu ca poate sunt prea mica sa am un prieten... dar chiar simt nevoia unei persoane care sa ma imbratiseze in fiecare zi sa ma sarute pe frunte si sa ma iubeasca.
va rog... nu radeti / va bateti joc... vreau raspunsuri serioase

5 răspunsuri:
| George1510 a răspuns:

Îți dau un sfat: niciodată când ești într-un moment de slăbiciune sau tristețe să nu ții morțiș să fii cu cineva. De ce spun asta?! Pentru că vei avea tendința să accepți anumite lucruri (nu tocmai ok) la persoana cu care ești tocmai din această nerăbdare de a fii cu cineva, lucru pe care îl vei regreta mai târziu. Bun, ești la liceu, nu se pune problema să fii prea mică pentru așa ceva în aceste vremuri, după părerea mea cel mai indicat e să-i faci ochi dulci, eventual să vorbești cu el dar nu neapărat despre dragoste ci despre cele mai banale lucruri, în general pe perioada liceului au loc multe „combinații" care pleacă practic de la nimic. A, și dacă tot veni vorba, fă puțin pe fata pentru care trebuie să lupți, băieților le place asta (cel puțin miewinking ) Succes!

| RealFriend010 a răspuns (pentru George1510):

Foarte bun sfatul tau George. Am si eu aceeasi problema.

Dar eu cred ca problema ei vine si de undeva din familie nu doar de la ea. Daca ai o familie sanatoasa ( foarte greu pentru multi in Romania acesta foarte putin educata) aceasta timiditate si / sau tristete a nu prinde radacini.

Foarte multi nu stiu diferenta dintre un iubit/a si un/o prieten/a foarte bun/a. Recomandat este ca un/o iubit/a sa fie si un/o prieten/a foarte buna. Trebuie ca fiecare din noi sa avem acel/a prieten/a foarte bun cu care ne sfatuim. Desigur si TPU este bun dar de obicei oamenii ( mai ales seniorii) nu au incredere si nici nu prea stiu cum sa iti faci prieteni pe internet in siguranta.

Ei cred ca ii lipseste acest prieten/a foarte bun/a ce recomandat trebuie sa fie mama, tatal, unchi, matusa, ruda de a ei sau macar un coleg/a de scoala sau prieten/a.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Parintii tai unde sunt?

| Devilgrim a răspuns:

Primul pas cred ca e sa-l saluti ca sa poti intra in vorba cu el si de acolo al intrebi ce mai faci etc cred ca stiiwinking
Nu pot sa zic la ce varsta sa-ti faci prieten doar cand timti tu si nu e vreo eroare. laughing
Si cu partea "sa ma sarute pe frunte " a fost dragut ^_^
Eu zic sa incerc sa-l saluti poate ca si el vrea sa vorbeasca cu tine si ie rusine.
Baftawinking

| RealFriend010 a răspuns:

Sa stii ca te ajuta sa vorbesti de cateva ori pe saptamana cu oamenii chiar si necunoscuti pe internet care iti spun vorbe de incurajare.

Trebuie doar sa nu iti dai intalnire cu persoane necunoscute si sa le spui parintilor tai si cum crezi tu ca trebuie sa fii ajutata.