| Georgiana123 a întrebat:

Buna TPU siu ca sunt un membru nou pe site dar as avea o intrebare.am avut contact sexual mi-a venit ciclu urmatoarea luna dar dupa ciclu ma durea burta nu stiu ma simteam ciudat mi-a venit siluna asta dar mi-a venit mai putin decat luna trecuta si fata e ca nu a ejacuat in mine dar imi este teama ma puteti ajuta cu un sfat si as vrea sa mentionez ca nu am greturi, stari de omboseala, sani durerosi dar de cand am avut contactul sexual a trecut 2 luni jumatate... mi-a venit ciclu in amandoua lunile dar imi este teama ma puteti ajuta zine ma ajuta are fundita

Răspuns Câştigător
| answer a răspuns:

Georgiana, in primul rand e bine sa intelegi ca aici nimeni nu te poate ajuta in astfel de situatii, ci tu e de dorit sa iti porti de grija sa nu ajungi in situatii pe care sa le regreti!
Daca acel contact a fost unul neprotejat e posibil sa fii insarcinata, chiar daca ti-a venit menstruatia, deoarece spui ca a doua luna ti-a venit mai putin; dar acum, fara sa te minti, adu-ti aminte daca menstra de a doua luna de dupa avea o culoare anormala;
Sfat pe viitor: intai informeaza-te si apoi apuca-te sa faci ceva;
Si gandeste-te si constientizeaza ca in cazul unei sarcini nedorite, doar tu ai cel mai mult de suferit si doar tie iti raman sechelele in cazul unui avort; in general baietii nu fac decat sa iti dea bani pentru un avort, nepunand in balanta dorinta ta de a-l pastra sau nu sau faptul ca fata ar putea ramane sterila pe viata!
Nu vreau sa te sperii pentru ceea ce ti-am zis, dar e bine sa gandesti realist, iar, desi e greu de acceptat, eu aici am transpus o realitate crunta.
Ca sa te linistesti, mergi la farmacie cu 20 lei la tine si cumpara un test de sarcina sure check (e printre cele mai bune) pe care sa-l faci (dupa ce citesti prospectul), dar sfatul meu este sa-l faci dimineata cu prima urina, desi pe prospect scrie ca il poti face oricand.
Inca ceva: o sarcina nu vine intotdeauna cu gretusi si varsaturi sau alte simptome; doar o mica parte dintre femei o patesc inca din primele luni de sarcina; in orice caz, majoritatea nu au astfel de somptome; altfel cum iti explici ca unele constata ca sunt insarcinate abia cand vad ca au burta mare?
Daca e totul in regula dupa test, sa nu uiti ceea ce ai patit acum si sa ai grija pe viitor;
Si nu merge pe principiul ca iubitul tau e diferit fata de altii; pana nu primesti dovada ferma nu ai de unde sa stii! Ceea ce ti-am zis eu aici, era bine daca discutai cu mama ta; e cel mai in masura si e cel mai indicat sa te sfatuiasca in astfel de probleme!

Ai grija de tine!

| Georgiana123 explică (pentru answer):

Da multumesc foarte mult dar faza e ca mama mea mi-a zis ca nu are cum sa fiu insarcinata si mi multe persoane mi-au zis mi-am facut test de sarcina de ala la 4-5 lei ala mi-a trecut prin minte sa-mi-l iau de la farmacie dar nu am greturi diminteata, pofte, nu m-am ingrasat dar eu de obicei mancanc mult shaorma si pizza m-am ingrasat putin in ultima luna dar am mancat si mult. dar nu a ejacuat in mine am facut neprotejat sia facut laba* si dupa aia iesit asta e ciudat eu cred ca am o sarcina imaginara... infine o sa ati urmez sfatul multumesc foarte mult...

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Georgiana123 explică:

Si inca ceva am facut testul de sarcina de ala la 5-6 leisi au iesit amandoua negativa dat alteprietene mi-au zis ca alea nu sunt prea buna dar nu stiu ce sa zic adica nu a ejacuat in mine a sarit de pe mine sia facut 4-5 secunde l**A si dupa i-a iesit spermatozoizi imi este teama oare sunt insarcinata?