| anonim_4396 a întrebat:

Sper ca veti avea rabdare sa cititi tot ce voi scrie aici. Ideea e ca pe cand aveam 16 ani m-am indragostit nebuneste de un baiat cu care am stat 10 luni, si a ales sa ne despartim. (eu treceam in clasa a 11-a). Nu am mai vorbit absolut deloc, i-am dat block si toate cele. Dar mi se intamplau atatea chestii ciudate si coincidente incat fiecare gand ma ducea la el. Nu va dati seama prin cate intalniri "intamplatoare" am trecut, insa intotdeauna am crezut ca cineva se joaca cu sufletul meu si nu vrea sa ma lase sa traiesc. La un moment dat, apele s-au linistit si am cunoscut un baiat cu care sunt impreuna de aproape un an. In luna x a anului acesta, m-am intalnnit cu fostul de care v-am povestit, ne-am sarutat si ne-am raspuns la foarte multe intrebari legate de ceea ce se intamplase intre noi. Stiind ca nu e bine ce fac, am incercat sa stau la distanta, dar efectiv nu pot. Chiar daca baiatul cu care sunt acum ma face fericita (in proportie de 50-60%), eu tot la fostul ma gandesc. Damn, au trecut 3 ani de atunci si eu simt ca il iubesc atat de mult. simt ca exista ceva intre noi ce nu au altii, o conexiune speciala. Ma simt in al noualea cer in bratele lui si sunt atat de fericita, dar nu pot renunta la celalalt, de frica cum o sa faca dupa despartire, de parerea proasta pe care si-o vor face parintii lui, de faptul ca planuiam sa mergem impreuna la facultate anul acesta (chiar daca in sinea lui ar vrea in alt oras, insa eu sunt chitita sa merg pe Tm), si mai ales de faptul ca va fi un imens scandal cand va afla ca m-am impacat cu fostul (el stie cele intamplate). Fostul este la facultate in alta parte, nu unde vreau eu sa merg. Ce sa fac, sa imi ascult inima, care imi spune ca e tot ce vreau in viata, sau creierul care ma conduce la intemeierea unei familii, la amintiri, la facultatea impreuna?

13 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

De unde si pana unde intemeierea unei familii cu actualul? Daca mergeti impreuna la facultate nu inseamna ca va casatoriti. Va puteti desparti oricand (mai ales ca ai spus ca te face fericita doar 50-60%), si sa vezi dupa regrete. Daca esti impreuna cu baiatul cu care vrei sa te casatoresti, nu il inseli cu altul. Ca daca de acum il inseli, nu stiu ce o sa se intample peste 5-10 ani, daca mai sunteti inca impreuna.
Cand e vorba de ales dintre doi posibili parteneri de viata, intotdeauna trebuie sa iti lasi inima sa decida. Pentru ca altfel s-ar putea sa nu rezistati prea mult impreuna si sa il pierzi si pe cel iubit.

| RAY a răspuns:

Tu esti dovada vie ca nu exista fete serioase si doar prosti, fraieri cred in voi pai ala te iubeste, crede in tine tu ce isi pasa tie esti cu fostul, atunci va mirati ca de ce exista misogini, tu nu iubesti fata isi place sasi baiat joc de barbati

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru nimportequi):

Cat de mult la iubit de s-a combinat cu tine 2 saptamanii? nu stiu ce sa mai cred despre fete, rar fete serioase, sincere, eu am patit cu una ne trimiteam mesaje timp de 2 ani era disperata fata ca dupa 2 ani sa aflu ca ea avea iubit in acest timp cool da cica eram un simplu amic pentru ea, n-am cuvinte ce sa mai spun

| RAY a răspuns (pentru nimportequi):

Ce spui de sclavi vaginali care stau dupa una anii intregi sperand, visand ca intr-o zi va face sex cu el? si aia le tine in zona prieteniei ca apoi sa faca sex cu unu frumos ce drama

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

Mi se pare corect sa te desparti de actualul iubit.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca tu te simti mai bine langa fostul, cred ca ar fi bine sa te desparti de actualul iubit. Asta pentru fericirea ta. Incearca sa stai de vorba cu el si sa ii explici. Chiar daca voiati sa mergeti la facultate impreuna..etc, daca tu te simti mai bine langa celalalt cred ca ar fi bine sa te intorci la el

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iubirea nu se măsoară pe proporți. Te-ai desparți de actualul dacă ai știi cum ar reacționa. Nu vă leagă iubirea. Alegi varianta ușoară? Este o alegere importantă pe care trebuie să ți-o asumi. Îl iubești pe actualul pentru ce te face să simți (acea chimie, acele sentimente intense și profunde) sau îți place că îți oferă un caracter corespunzător cerințelor și nevoilor tale? Alegerile pe care le iei te vor duce la finalul dorit. Iubirea se simte, nu se gândește. Nu este vorba, care este mai potrivit pentru tine (care este mai bun), ci care te face să simți, ce n-ai mai simțit pentru nimeni alt cineva. Cred că merită să suporți un scandal mostru (o întâmplare trecătoare) pentru persoana iubită. Alege cu inima, nu iubești cu creierul. Dragostea adevărată nu moare niciodată. Nu trăi cu regrete ('cum ar fi fost dacă'). Scopul vieții tale care este: să nu-i superi pe alții sau fericirea ta? Îți ești datoare ție să fi fericită. Nu te minți singură, încercând să te convingi că ce traiești cu actualul te face fericită (nu trăi o iluzie). Este greu, dar dragostea nu este ușoară. Spune-i actualului tot ce simți. Îi poți spune că-l iubești, în timp ce numele fostului se aude din inima ta. Mai bine un adevăr dur decât o iluzie 'fericită'. Asumă-ți viața. Nu trebuie să rămâi, cu cineva într-o relație, de frica a cum o să reacționeze, dacă îi spui că vrei să vă despărțiți. Ai o viața nu te lăsa controlată, influențată sau manipulată de alții. Tu alegi ce este mai bine pentru tine. Relația cu fostul nu va fi una ușoară (el la altă facultate), dar se va merita când te va ține îmbrațe. Nu rămâi cu părinți actualului. Este viața ta, faci ce vrei cu ea. Nu trăi alegerile altora.

| Costelu a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai si luati o hotărâre inteleapta. It was just a prank, cock is life