| Briannaa12 a întrebat:

Bună TPU! Sper sa nu ma judecați. Am probleme cu gelozia excesiva și un soi de paranoia. Ca sa va dau un exemplu: într-o zi partenerul meu a sunat de la job și printre altele mi-a spus ca un coleg nou e foarte amuzant și ca acel coleg a sunat la o prostituata și a luat-o la mișto cu replici de tipul "mie îmi place să fiu bătut la funduleț". Mă rog, prostii. Iubitul meu îmi relata asta și se amuza de chestia asta. Problema e că mie mi-a picat foarte foarte prost și am început să mă gândesc "în ce context suna ăla la prostituate? Al meu oare se duce?". As aprecia dacă mi-ați spune părerea voastră despre episodul ăsta. Și bărbați, și femei. E normal sa intru la idei sau sunt exagerată? Voi ce ziceți? Mulțumesc. Pentru cel mai detaliat și inteligent și explicativ răspuns, dau fundă.

Răspuns Câştigător
| Shadow136o a răspuns:

Mie îmi suna a probleme de încredere, insecuritati și zeci de scenarii fake pe care ți le faci. Overthinking. Mai sunt și alte faze care ți-au dat de gândit?
Dar stai liniștita, astea sunt glume între băieți ca na..asa sunt băieții, când au ocazia se prostesc puțin și se amuza și chiar e amuzant

12 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Sarmanul bait..esti o posesiva care vrea sa îl transforme în SCLAVUL SOTIEI

suntserios
| suntserios a răspuns:

Au facut si ei glume proaste.
Daca al tau se duce la prostituate fii sigur ca nu iti povestea asta.

| RAY a răspuns:

Bravo lui nu sta dupa vaginul tau, ca barbat trebuie sa ai si alte optiuni

| Briannaa12 explică (pentru RAY):

Femeia ta (dacă ai) sigur are și alte opțiuni... Ești prea nașpa ca să o mulțumești.

| RAY a răspuns (pentru Briannaa12):

Desigur ca are, nu e femeia mea, ca o femeie nu e o proprietate a cuiva, e libera sa facă ce dorește

| sofisis a răspuns:

O parere ar fi ca ceea ce ai spus este foarte corect: ai probleme cu gelozia excesiva și un soi de paranoia.
Trebuie sa intelegi ceva... un om nu e proprietatea personala a nimanui. Nici macar daca ti-e sot/sotie. Este absolut aberant sa ai pretentii de proprietate. Trecand peste asta... omul ti-a povestit o faza amuzanta petrecuta intre barbati. Discutiile si glumele barbatilor in general sunt cretine si in mare parte exagerate. Faptul ca ti-a povestit inseamna clar ca el nu a vazut in povestea asta ceva cu care sa se ascunda de tine. Deci absolut nimic incriminator.
Si ca sa te linistesti : Nu exista barbat pe lumea asta care sa nu fi inselat nici macar o data si cu cat incerci mai mult sa tii inchisa o persoana, cu atat mai rau va fi pentru tine.
Asteapta-te mereu la orice si spera la bine. Bucura-te de momente mai bine atat cat dureaza in loc sa traiesti intr-o paranoia constanta legata de toate prostiile.

| carevaescu a răspuns:

Va trebui sa vorbești direct cu el despre asta.

In general ce oprește un om de la a apela la serviciile unei prostituate sau a insela in general trebuie sa vina din interiorul lui, adică să aibă principiile de asa natura incat sa conștientizeze ca sunt lucruri care nu trebuie facute, și să fie suficient de disciplinat încât să nu-și încalce principiile.

Dpdv moral e gri treaba. Ma refer ca daca sunteți într-o relație oarecum neasumata - ca orice relație extraconjugala - e destul de greu sa mentina bariere morale clare. Ce este clar este ca va permiteti sa întrețineți relatii. Dpdv pragmatic insa, nu poti decat sa vorbești cu el despre asta și ori sa te convingi ca nu e genul de om care ar face asta pentru ca nu-l lasa princpiile, sau nu.

| helpforyou a răspuns:

Ai reactionat exagerat. Astea sunt glume de baieti. In plus nu stii daca chia a sunat sau doar se amuzau. Acest gen de amuzament se practica pe vreme raposatelor telofoane fixe, cand nu stiai cine te apeleaza, noaptea la cele care lucrau in tura de noapte.

Nu cred ca se duce la prostituate. Posibil sa se fi amuzat si el pe aceasta chestiune.

Ar trebui sa ai mai multe motive sa crezi ca te inseala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai scris - mi-a spus ca un coleg nou e foarte amuzant și ca acel coleg a sunat la o prostituata și a luat-o la mișto cu replici de tipul "mie îmi place să fiu bătut la funduleț"

Ca om care am fost la SUTE de prostituate când aveam între anii 21 și 27 pot să îți spun doar

- o prostituată este cam la nivelul PUȘCĂRIAȘULUI ca tupeu sau chiar peste unul ca ăsta

- să NU crezi ce a spus iubitul tău că unul ca colegul lui de tip - ȘOARECE DE BIROU - sună o prostituată și o ia la MIȘTO pe aia

DECI - NU a sunat nimeni la prostituată și prietenul tău a glumit cu tine.

| just4ubr2015 a răspuns:

Sigur a fost la prostituate si el era care era batut

| Briannaa12 explică:

Pana acum toți mi-ati răspuns ok. Merci mult. Alte păreri?

| Anonimus24061 a răspuns:

Buna! Parerea mea este ca niciodata nu esti prea gelos deoarece este un lucru normal asta insesmna ca iubesti acea persoana din tot sufeltul tau di vrei sa fie doar a ta, daca iubitul tau are btiteni care l-ar putea influența adica daca crezi acest lucru sugerez sa te interesezi dar daca ai incredere in el si sti ca te iubes atunci nu trebuie prea mult sa iti bați capu doar incearca sa fi foarte iubitoare si daca el raspune la fel la iubirea pe care i-o dai tu atunci sa fi sigura ca te iubeste enorm de mult si sigur nu ar vrea sa te insele.