| Matei4 a întrebat:

Sunt dependent de masturbare...Ce sa fac? Mereu noaptea cand mai stau pe telefon sau dimineata cand ma trezesc ma masturbez...Ce sa fac?

12 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă nu ai partener/ă - rămâi la masturbare. Dacă ai... asta e. Înseamnă că ești hipersexual. Se întâmplă, vestea bună e că se rezolvă odată cu înaintarea în vârstă.

| doctorandus a răspuns:

Adictie de masturbare nu este un diagnostic valabil. Nu exista nici in DSM-5, nici in ICD-10, nici in ICD-11.

| Holiday a răspuns:

Cel mai mare "dusman" al masturbarii este sexul. Asa ca, daca vrei sa elimini/reduci masturbarea, gasesteti partener/a/i/e de sex.

Răspuns utilizator avertizat
| Seba2013 a răspuns:

Sa mortifici sufletul senzitiv ca sa lasi loc sufletului intelectiv. Este ceea ce spune Sfantul Ioan al Crucii.

Mortificarea poate sa fie interioara sau exterioara.

Atunci cand este interioara trebuie sa ai bine antrenat psihicul.
Trebuie sa o dispretiesti pe Venus asa cum face Tannhauser, sa crezi in dualism Suflet/ Corp a lui Platon nu al lui Aristotel ca asta schimba problema.
Trebuie sa cauti cerescul iar pamantescul sa il contrariezi.

Dupa aceea trebuie sa mortifici somaticul care este partea senzitiva. Asta este atat interioara cat si exterioara cu cele 5 simturi. Trebuie sa te golesti daca vrei sa fii liber, este ceea ce se cheama in mistica drumul apofatic,

Răspuns utilizator avertizat
| Eduard196 a răspuns:

Fa sport. Cauta exercitii de ridicare de greutati sau ceva intens ca o sa iti scada pofta de sex. Asta macar o perioada pana o sa se invete corpul fara masturbare, cam o luna doua

| Gofigi a răspuns:

Dai nainte

| vanilla80 a răspuns:

Nofap.com

| Hellboy96 a răspuns:

Ești obsedat. Asta e tot. După ce o sa iti găsești o iubita cu care sa faci sex, o sa te masturbezi mai puțin sau poate chiar deloc

| Aniodhdh a răspuns:

Nu ai ce sa faci. Daca nu te roade conștiința atunci nu ai de ce. Daca ai voința poți sa îți pui in gând sa te lași treptat la fel ca și cu țigările încerci sa îți faci doar seara și după odată la doua zile, odată la trei, pana nu mai simți nevoia
Te atenționez ca nu o sa fie prea ușor dar cu voința vei reusi