| Maddine a întrebat:

Buna TPU... Sunt destul de noua pe aici (stiam de site, dar nu l-am folosit) si m-am gandit sa va cer ajutorul big grin
Bun, am o 'poveste' destul de lunga, deci multumesc de pe-acum pentru rabdare. big grin
Acum 3 ani am cunoscut un baiat pe un joc multiplayer.Eu imi foloseam alta 'identitate' pentru ca imi era teama sa nu fiu luata in ras. Ne-am imprietenit, apoi am inceput o relatie de copii (relatia cuprindea doar "buna uby; tbx; pa uby). Dupa cateva luni, ne-am cam indepartat, nu am mai vorbit intr-un final. In Decembrie 2011 ne-am gasit din nou pe messenger, am inceput din nou sa vorbim frecvent, sa radem impreuna, ne simteam bine.Eu, fiind din Galati, iar el din Iasi (diferenta de varsta intre noi:2 ani; eu aveam 17 iar el 14-15, actual 19, respectiv 17), iar ulterior mutandu-ma in Italia. Revenind, dupa ceva timp am inceput sa tin la el, sa ma gandesc tot timpul la el si intr-un final sa ma indragostesc de el. Relatia si iubirea noastra a crescut treptat, pana cand dragostea dintre noi nu ne-a mai putut tine departe unul de celalat. Astfel, am hotarat ca eu sa revin in Romania, dar, de data asta in Iasi, pentru a-mi continua studiile si a fi impreuna intr-un sfarsit. Pentru a face asta, aveam nevoie de aprobarea si ajutorul tatalui meu, ce nu a fost de acord la inceput. In martie 2013 a fost prima 'programare' de a pleca, dar s-a amanat, la fel si in mai, ulterior iulie. Toate bune si frumoase, el imi jura dragoste si fidelitate, insa la un moment dat, prin luna August, el a inceput sa se indeparteze de mine, sa devina distant si sa nu-mi mai arate aceeasi dragoste ca inainte. In septembrie mi-a aflat adevarata identitate, intr-un mod nu tocmai placut, ceea ce lui i-a produs o multime de suspiciuni si ne-a facut sa ne despartim pentru o perioada limitata. Totusi, la cateva zile, iubirea dintre noi a revenit si a reusit sa treaca peste toate astea. In luna Septembrie, Octombrie, certurile au devenit tot mai dese, despartirile scurte la fel. La ceva timp am descoperit ceva pe contul lui de facebook: la mesaje, era o fata cu care vorbise (eu numesc acea conversatie 'flirt') + o intreaga lista in care vorbise, cele mai dureroase si importante mesaje erau de cand era el la mare, chestii de genul : "Ce faci ba, ai gasit si tu pe acolo niste p***e?"; "Ce p***e sa gasesc aici? E plaja privata, numai babe si copile, mai e cate una, doua [...]"; toate astea in timp ce vorbea cu mine si imi repeta ca sunt totul pentru el si ca ar da orice sa fiu in acel moment cu el, acolo. L-am intrebat ce inseamna alea, el a raspuns simplu si calm :Trebuie sa para ca sunt singur in cautare, nu gay. (A spus asta pentru ca timp de 2 ani el nu a mai avut nici o relatie, din cauza mea). Okay, am inteles asta... Relatia a continuat, certurile la fel. Intr-o seara, in timpul unei certe, ne-am despartit, si a zis el ca este definitiv, pentru ca nu sunt ceea ce isi doreste si ca nu ii pot oferi nimic (toate lucrurile astea dureroase le-a spus pentru ca este foarte orgolios si razbunator, dar le-a zis la nervi). Motivul a fost unul...idiot: I-am 'cerut' sa-mi arate afectiune, sa ma alinte, etc; iar el a spus:"Nu iubesc la comanda!" si apoi m-a ignorat pentru cateva zile bune.Ne-am impacat, insa am ramas doar prieteni pana cand as fi mers in Iasi. Zilele au trecut, iar o noua cearta s-a ivit, asta spre sfarsitul lui Octombrie. Nu ne-am vorbit pentru o saptamana, eu am incercat sa iau legatura cu el, dar fara rezultat. Intr-un final, imi da mesaj : "S-a intamplat sa cunosc o fata si sa ajung sa fiu cu ea, si nu vom putea fi impreuna, cand vii in Iasi, decat dupa ce voi termina aceasta relatie". Eu m-am enervat, ne-am certat rau, dar aveam motiv...Cum sa uite 3 ani in mai putin de 24h? Pentru ca il iubesc foarte mult, am trecut si peste asta si am continuat sa vorbim, ca prieteni doar.Acum 1 zi, ne-am certat din nou, dar de data asta eu am vrut, pentru a bloca orice mod de comunicare cu mine si pentru a-l face sa-si aduca aminte de mine si sa inteleaga situatia.
Acum, incheiand toata povestea, vin intrebarile: Poate fi asta numita dragoste? Cine este vinovat intre noi doi? (eu, pentru ca "cica" am fost foarte cicalitoare, geloasa si neincrezatoare?
Am procedat bine, indepartandu-l de mine intentionat? Merita sa merg mai departe si sa nu iau in seama faptul ca el a facut ceea ce a facut?
Astea sunt intrebarile mele, multumesc inca odata pentru atentie si rabdare. Eu chiar il iubesc cu adevarat si imi doresc o viata alaturi de el... Multumesc anticipat.
PS:Funda!

Răspuns Câştigător
| K4sZz a răspuns:

Sincer! Ai procedat foarte bine. Daca el se comporta asa cu tine si a uitat atat de repede o perioada lunga de timp alaturi de tine inseamna ca nu te-a iubit si pretuit.Parerea mea este ca ti-ai irosit 3 ani din viata cu el. Poate ca TU il iubeai dar el nu cred ca o facea.Si eu am relatie la distanta de 1 an dar niciodata nu i-am facut asa iubitei mele.Parerea mea este ca nu trebuie sa renunti la studii si la statul in Italia unde sigur este mai bine decat in Romania, pentru un asemenea specimen.Meriti ceva mult mai bun. Si iubita mea a facut la fel ca tine cu identitatea mi-a zis dupa 3 luni de relatie si uite tot suntem impreuna. Deci trage tu concluzie din asta. Bafta. Sper ca te-am ajutat. :*

| Maddine explică (pentru K4sZz):

Multumesc mult, m-a ajutat. :*

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uau, adevarat roman aici.
ce pot sa zic, un papa lapte.tu vii de la naiba cu carti pentru el si el ce face.te uita cat ai zice peste. vezi ce rai zicem noi cand sunt parinti cand ne ziceau la varsta asta sa lasa ~dragostea~ si sa alegem cartea... stiau ei ce zic. alta data gandeste-te de 2 ori inainte sa faci ceva la fel de prostesc... restul raspunsului citesti mai sus, nu-i nevoie sa repet. ai grija alta data!

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Chiar daca ati avut o relatie mai mult."superficiala" (nu vreau sa sune rece atata timp cat tu sustii ca-l iubesti,dar nu am gasit alt cuvant mai potrivit) totusi trei ani sunt trei ani. E oarecum normal sa se plictiseasca, din cate am inteles voi nu v-ati intalnit niciodata si la varsta voastra nu cred ca o relatie pe internet ii e de ajuns. Tu poate il iubesti dar daca vreodata el te-a iubit nu cred ca mai simte la fel. Cel mai bine e sa te retragi, nu e o relatie "sanatoasa" Tu erai dispusa sa vii inapoi in tara, intr-un alt oras, doar pentru el iar el se pare ca a tintit spre cevamai..palpabil. Nu se merita, parerea mea. O sa-l uiti in timp deocamdata cred ca ai procedat foarte bine.

P.S. conversatiile in legatura cu marea.laughing sunt chestii normale intre baieti.Doar stii cum sunt ei, mai orgoliosi (unii prea orgoliosi). Oricum nu trebuia sa te superi de la atata lucru happy

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Stau ca prostul si ma minunez ca sunt altii si mai si decat mine rolling on the floor cum "mama lui proces verbal", tu fata la 19 ani sa te lasi atrasa de lumea virtuala? Ai procedat foarte bine si daca ai fi langa mine ti-as saruta mainile in semn de respect, asta pentru ca ti-a venit mintea la cap kiss thumbs up

| Maddine explică (pentru SpitalulDeGlumeti):

Da... pe vremea aia aveam 16-17 ani, abia descoperisem acel joc si imi placea, pentru ca imita viata reala... Multumesc, totusi.

| horia98 a răspuns:

Pai e foarte lunga povestea ta, dar de aia a fost facut acest site ca sa ne ajutam intre noi..pai nu este neaparat dragoste deoarece voi doi nu v-ati vazut nu ati stat aproape unul de altul, etc. mie mi se pare putin "nebunesc" ca sa spun asa si sper sa nu te superi pe mine, dar nu e ok sa pleci de langa familie mai ales ca ai spus ca te aflai in Italia si sa mergi la el in Iasi. iubirea nu are distanta, iar el daca ar fi stiut asta ar fi asteptat ori cat de mult ar fi trebuit pana sa va intalniti si sa incepeti o relatie adevarata(daca ar fi tinut la tine), iar eu ca si baiat sincer prin acele cuvinte spuse de el "din cauza ta nu am avut nicio relatie" (sau ceva de genu) a sunat ca si cum ar fi vrut sa spuna : din cauza ta eu nu pot avea pe nimeni si esti ca o lipitoare pentru mine si vreau sa ma lasi impace(sper sa nu fiu prea dur)..concluzia mea este ca mai bine il lasi impace ca poate vei intalni pe altcineva mai bun ca doar sti cum se spune "tot raul spre bine".te pup si iti doresc noroc in dragoste ..bafta!:*

| Maddine explică (pentru horia98):

Mi-as fi dorit sa pot premia mai multe raspunsuri... big grin Multumesc mult!

| Maddine explică (pentru horia98):

Multumesc, as fi vrut sa pot premia mai multe raspunsuri. big grin