| yourprincess a întrebat:

Bună TPU! Sunt fata si am 25 de ani. Am o relatie cu iubitul mei de 1 an jumate. Am trecut prin multe dezamagiri, dar am ales sa merg mai departe. Ideea e in felul urmator. L-am prins cu multe minciuni de la inceputul relatiei, am descoperit inclusiv ca s-a vazut cu alta, plus mesaje cu altele, reactii pe retelele de socializare. De cand am descoperit, am verificat mereu ce face pe internet. Tot timpul mi-a jurat ca ma iubeste si nu mai face lucrurile astea. M-am atasat de el. Am ramas traumatizata, in ideea in care mereu ma gandesc de 2 ori si analizez situatiile sa vad daca nu cumva ma minte. Mereu da vina pe mine si spune ca, caut scandal din orice. In ultimul timp relatia a fost ok, am fost draguta cu el, deschisa, i-am fost alaturi. A plecat cu colegii intr-o delegatie si atunci am descoperit ca m-a mintit, in ideea in care mi-a spus ca e un local si de fapt era la altul.S-a si imbatat. Nu a recunoscut ca m-a mintit nici atunci, nici cand s-a trezit din betie in urmatorea zi pana cand am ales sa nu ii mai raspund. Tot eu am fost vinovata si aici pe motiv ca eu caut cearta si nu eram inclusa in programul lui in seara aia. Ma face sa ma simt vinovata, pe motiv ca el e sfant, nu a facut nimic grav si eu sunt prea geloasa. Altadata m-a spus chiar si familiei lui ca sunt geloasa. El si-a dorit mereu sa ma monitorizeze, mereu ma suna si ma intreba ce fac si unde sunt. La inceput m-am suparat, dar dupa aia am acceptat. La fel imi spunea si el, fara sa il caut atat. In seara aia s-a justificat prea mult ce face, am simtit ca ceva nu e in regula si am facut o cercetare ca sa aflu ca m-a mintit. In situatia actuala, eu am luat decizia de a avea libertate amandoi sa nu dam raportul cand mergem, unde mergem. Mai ales ca nu am incredere, nu vreau sa imi mai fac rau, mai bine sa nu stiu. El nu vrea, mereu vrea sa stie, ma suna continuu si se supara ca nu raspund. Ce parere aveti? Mai pot recapata incredere in el? Acum nu mai cred, orice zice. Ce ar trebui sa fac?

21 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Ce ar trebui sa faci? Sa pui punct relatiei...ACUM!winking

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce nu te desparti de el? I ti place asa sa stai cu un betiv? Ce varsta ai?

| RAY a răspuns:

Mai stai cu el, nu îl lasă, crezi ca e ușor sa agăți fete pentru sex? Fii fericita pentru el

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cate probleme ai cu el, inca mai sunteti imperuna?
Ce Dumnzeu, chiar iti place sa traiesti drama dupa drama, sa fii tot timpul in cearta si minciuna... pentru ce?
Relatia asta este sortita esecului si este una extrem de urata, cu atata minciuna, vanatoare unul dupa altul, betie samd.
Da-i liber si cauta-ti altul, fiindca esti destul de mare si ar trebui sa nu mai pierzi timp inutil cu un betiv, mitocan si mincinos.
Un om NU se schimba (niciodata), fiindca asta este natura umana.
Oricat iti promite, sunt doar minciuni si prefacatorie, pana trece momentul si daca faci gresela vietii sa te mariti cu el, probabil ca va trece si la baiate, dupa cat de urat se comporta acum cu tine.
Sincer, da-i liber sa-si caute alta femeie, ca relatia asta nu are viitor fericit si nici de lunga durata!

| yourprincess explică (pentru Violleta2022):

Am gresit eu ca l-am supravegheat prea mult din lipsa increderii?

| Violleta2022 a răspuns (pentru yourprincess):

Fetita draga, daca nu-ti spune omul adevarul in fata, ca nu ai gresit desi ceea ce faci acum este sa-ti gasesti tie vina, cand tu nu ai vina pentru betiile lui, pentru minciunile si dezamagirile lui, vei face pasul cel mare si in cativa ani ajungi probabil divortata.
Asta nu este o relatie fericita, cel putin nu asa arata una.
Ma rog, poate esti disperata sa te mariti cu asta, dar ceea ce tu acum nu vezi de furie si nervi, noi vedem... si crede-ma, ca nu te va incalzii cu nimic sa-ti spunem vorbe bune, cand adevarul este la polul opus, fiindca nu te ajuta.

| yourprincess explică (pentru Violleta2022):

Multumesc tare mult pentru raspunsuri!
Am ramas cu el pentru ca am petrecut si multe clipe frumoase impreuna. Am vazut si parti bune. Sunt doar amagita de acele clipe, oare?

| Violleta2022 a răspuns (pentru yourprincess):

Cu cat trece timpul cu atat cunsoti omul real, fiindca isi arata adevarata fata si metehnele. Abia cum potis pune ca l-ai intalnit pe el, cel real, cel care si-aa scuns obiceiurile proaste si crede-ma ca nu vrei sa traiesti o viata austera cu un asemenea om, care va continua sa se relaxeze dupa ce va casatoriti, probabil sa bea mai mult, sa minta mai mult samd.
Esti superfericita de cum se comporta acum cu tine?
Gandeste-te foarte bine daca asta este omul cu care vrei copii, care te va lasa in casa cu copii si va iesi la baut cu pritenii, mintindu-te ca este cine stie unde.
Nu inteelg de ce te legi cu disperare de el, cand sunt pe lumea asta bilioane de barbati mai buni ca asta?!

Am avut o relatie aproape perfecta pentru 3 ani cu un barbat care ma iubea si ma rasfata, dar mi-am promis mie insami sa nu ma marit niciodata cu un betiv sau gelos, findca vazusem la vara-mea ce batai lua cand el se imbata si o batea "preventiv", evident dupa ce s-au casatorit au inceput bataile. Am vazut-o dupa la spital de nenumarate ori, dar ea continua sa se minta, ca il iubea, ca aveai deja 2 copilasi, pana in ziua cand i-a rupt 2 coaste fiind batuta animalic, fara motiv. A bagat divort si a scapat de el, dupa 5 ani in care o batea animalic cand bea si o umplea de flori si cadouri a doua zi cand regreta ce a facut.
Ma rog, eu am fost martora la aceste batai ale ei si prima data cand acest baiat cu car am fost mi-a facut un atac de gelozie, fiindca dansasem la un revelion cu prietenii lui, desii el le daduse voie, am rupt relatia. Urma sa ne casatorim dar nu am vrut sa mais tiu de el. A fost jale, plansete cu maica-mea, maica-sa, el de asemenea, adr nu am fost induplecata si am rupt relatia.
Doar 3 luni mai tarziu am intalnit un alt barbat si 6 luni mai tarziu m-am maritat cu el. Am peste 35 de ani de casatorie si una foarte fericita. Un om inteligent, care ma respecta si ma rasfata, care iese impreuna cu mine sau iesim impreuna cu familiile prietene, un om care nu m-a jignit si lovit niciodata, desi ar putea sa ma puna la pamant usor, fiindca area peste 1.90m.
Crede-ma, nu merita sa suferi epntru nimeni si nimic in lume!
Analizeaza-ti situatia si vezi daca poti in viitor, cum va fi viata ta cu el si cu copilasi, cu un asemenea om! Deschide ochiia cum, acnd inca nu esti legata de el, dar esti supermanipulaat de el, odata ce a ajuns sa te convinga ca tu esti cea rea in relatie, cand el de fapt este betiv, mincinos si uracios.

| Emma30555 a răspuns:

Dacă nu vrea control atunci sa nu controleze. El nu știe sa joace corect ca să zic asa iar tu nu trebuie sa cedezi. Fii mai indiferentă cu el, detașează te, dar fii mai determinata

| 1997onur a răspuns:

Pai normal ca o sai ai încredere în el pe voi va atrage așa băieți si tot Voi îi alegeți și tot voi va plangeți de ei ca se comporta cu voi așa și va tratează așalaughing)) mai mult ca sigur ca ai încredere și acum în el dacă ești proastă ce? Vrei sate mint? Mai bine spun adevărul și asa vezi adevărul ăla nu te iubește cu adevărat te înșelă când vre el cu cine vrea el vorbește cu tine de parcă ai fi o ultimul om în fața lui si te tratează ca pe un nimic mai este și toxic și o mizerie de om mereu tu ești de vină este alcolist te minte pe față fără ca săi pese de tine cu adevărat și tu spui ca ai loat decizia de a avea libertate amândoi laughing))))pai oricum cu voia ta și fără voia ta tot laughing)) mizerile și rahaturile alea o sa facă ba chiar o sa facă și mai rău de acum încololaughing))) și mai și întrebi dacă mai poți avea încrede în el după tot ce ția făcut ba las-o dracu laughing)) deci dacă unul din noi spune du-te lasa ca nu a făcut nimic saracul te duci sigur 100% glonț și nu mă miră nimic de fapt incep sa vad mai clar totul acum băiatul ăsta chiar nu are nicio vină și ști de ce? Tu ai ales așa om tu ai băgat așa mizerie în viața ta și tot tu te plângi și spui sa te tratează și se comportă așa cu tine el după toate astea mai și întrebi dacă mai poți avea încredere în el laughing)))) pai vezi cine este acum cu adevărat până la urmă? tu ai accepta bro așa mizerie în viața ta nu-ți spun nimic de rău ma jur pe Dumnezeu dar sa accepți așa mizerie în viața ta și după tot ce-ți face sa vi sa spui dacă mai poți avea încrede în așa om este în întrebare prea nu știu cum sa spun prea de tot din calea afară tu sigur ai să-l ierți altfel nu aveai cum sa întrebi așa de mult îți dădeai seama cine este cu adevărat omul ăsta dacă îți deschideai ochi de la început așa că nu va mai plângeți bro ca va place pana la urma ce se aseamănă se adună voi închideți Ochi la așa mizeri de omaneii voi îi alegeți pe așa oamenii în viața voastră după va traziți ca va da în cap și va face in tot felul nu mai va dați pe rănitele și du-te ia-l pe iubi în brațe este singurul săracul atat am avut de spus.

| yourprincess explică (pentru 1997onur):

Sunt si ceruta in casatorie. Nu e atat de simplu! Daca nu poti spune o vorba buna, te rog nu mai scrie! Multumesc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru yourprincess):

Esti proastă ca te mariti cu asa un gunoi

| 1997onur a răspuns (pentru yourprincess):

Bine îmi cer scuze cu adevărat dacă team supărată sau team făcut sate simți într-un fel sunt sigur 100% ca team deranjat îmi cer scuze nu asta am vrut am vrut doar să-ți deschid ochi să-ți arată sa vezi ce om ai lângă tine faci o greșeală mare sa ști ca te căsătorești cu el o sa regreți enorm ai sa vezi uitate ce-ți face acum uitate cum se comportă cu tine acum uitate cum te tratează acum dacă tu crezi toate astea înseamnă să iubești cu adevărat dar cu adevărat te înșeli groaznic de rău crede-mă nu asta înseamnă să iubești cu adevărat sa iubești cu adevărat este cu totul dar cu totul altceva nici măcar în cuvinte sau în vorbe sau în scris nu poți defini vreodată ce înseamnă să iubești cu adevărat deschide ochi puțin și ai sa vezi adevărul ca el nu știe ce înseamnă să iubești cu adevărat altfel nu-ți făcea niciodată ce-ți face acum.

îmi cer scuze față de tine cu adevărat dacă team deranjat și team jignit îmi pare rau cu adevărat și ma simt foarte prost ca am putut să-ți spun acel cuvânt nu trebuia sate jignesc să-ți spun ca ești proastă chiar îmi pare rău cu adevărat și ma simt groznic( si foarte prost Dumnezeu mieste martor la tot 1997onur.

| Jus7t a răspuns:

Multe minciuni la începutul relației, "văzut cu alta" aka înșelat, "mesaje cu altele", depinde totuși de mesaje dar poate fi vorba și de înșelat emoțional ori doar voia să se combine așa pentru o zi, două...adică să te însele așa un pic. da nu mult.
Până aici e și normal să nu ai încredere în el. Întrebarea e : Dacă la începutul relației a făcut lucrurile astea, de ce nu ai pus punct? Răspunsul care îmi vine în cap e că ai stima de sine scăzută. Iar asta se rezolva cel mai probabil la psiholog, trebuie descoperită cauza și e nevoie de multe discuții.

După toate astea te-a mințit iar că e într-un anumit local și el era în altul thinking
De ce a mințit?

Vrei să ai iar încredere într-un om care aparent continuă să te mintă din motive știute (sau nu) de tine.
De obicei oamenii sinceri și loiali câștigă încrederea cuiva. Nu prin mai multe minciuni.
Dacă schimbarea nu e vizibilă și reală nu, nu ar trebui să ai încredere în el.
Ce să faci în rest? Psihoterapie.

| Maraa345 a răspuns:

Deschide ochii bine, vrei sa traiesti in minciuna langa o astfel de persoana? Viata-i atat de scurta sa ti-o irosesti aiurea. Degeaba ceri pareri, etc. Nimeni nu traieste in locul tau, fii desteapta si da-i papucii ca mai repede.

| MotanulAlbastru a răspuns:

Caz clasic de relație abuzivă. Pui punct acum sau mai suferi câțiva ani. Intr-un final tot o sa pui punct, dar ideal ar fi s-o faci acum, cat mai ai creierii întregi și să te vindeci mai repede că ești tânără și să îți refaci viața.

Din ăla nu faci om. Trebuie sa fii foarte manipulată și inconștiență sa te și măriți cu el.

Eu înțeleg relațiile abuzive pentru că și eu am avut una. Știu că e greu. Dar chiar vrei să îți distrugi viața pentru o relație de in an? Un an! Intr-un an ți-a făcut atâtea, iar tu te măriți? Unii au relații geniale și se mărită după 10 ani, te-a cerut în căsătorie sa te poată controla mai mult, sa te simți mai legata de el, să îți fie și mai greu sa pleci.
Știe foarte bine ce face. E malefic.

Pleacă și nu mai întoarce capul, oricât ar încerca să te facă să te simți vinovată și să te demonizeze in fata altora ca sa te simți tu ultimul om și să te întorci.
Pleacă și punct.

Pentru 3 clipe frumoase la începutul relației nu merita sa suferi o viață.
Și tine minte că oamenii nu se schimba, daca continui relația cu el o sa fie tot mai rău, o să învețe să mintă mai bine și o să trăiești în casă cu un străin.

| yourprincess explică:

Avem si momente frumoase impreuna. De asta raman cumva legata si ma gandesc ce sa fac.

| Hammurabi a răspuns (pentru yourprincess):

Îți dai seama că nimeni nu cunoaște situația mai bine decât tine și nimeni nu are cum să știe cât de bine sau cât de rău e.
Tu ești singura în măsură să hotărască dacă vrei sau nu, ca toată viața ta să fie la modul ăsta.
Pentru că poți fi convinsă că el nu se va schimba în bine niciodată.
Dimpotrivă. S-ar putea să fie mai rău odată cu trecerea timpului, dacă ăsta îi e stilul.
Dacă tu crezi că "momentele frumoase" vor putea acoperi tot ce e rău și urât și situația poate fi mulțumitoare pentru tine, e ok.
Dar se pare câ nu e așa. Altfel n-ai fi avut dubii și întrebări.

| LoveSleep a răspuns (pentru yourprincess):

Daca nu ai incredere in el dupa un an si va intelegeti asa acum, cum crezi ca va fi peste 10? De ce alegi sa iti distrugi viata doar pentru ca iti e frica sa pleci si s-o iei de la capat cu altcineva? E un an, nu 20.

| Nina74 a răspuns:

Prin asa ceva am trecut si eu având o relație de 6 ani si un pic era obsedat de mine era o relație toxică nu merita sa stai cu cineva de genul acesta chiar daca tu tii la el si il iubesti nu poti sa iti faci un viitor in felul acesta..Renunta acum cateva nu este prea tarziu dupa nu cei stii el cum o sa fie sau relația voastră...Eu am renuntat la relația acum 4 ani acum sunt cu cineva care ma iubeste asa cum merit si imi este mereu alături. Se poate sa fii si iubita si apreciată acum tu decizi ce vrei sa faci in privinta asta!

| Amvenitsăajutoameniideaici a răspuns:

Nu îți dai seama deja că este toxic? Oricat tragi de tine o sa obosești. Oricat ții la el, cauta pe internet despre sindromul femeii abuzate. Pe scurt, sindromul asta face femeia când este abuzată sa se întoarcă iar și iar la barbat sperând ca o sa se schimbe. Îți zic sincer, nu se schimba și nu are de ce. Fugi taaare! E pentru binele tău pana la urma și daca nu ai fii știut asta, nu ai fii întrebat. Ma bucur ca vorbești. Oricum, daca ai nevoie de ajutor sau vrei să vorbim legat de asta, scrie-mi în privat.