| Ro0xana a întrebat:

Bună TPU happy
Sunt într-o situaţie mai aiurea, pot să spun. Sunt într-o relaţie de 3 ani dar. de ceva timp ne certăm în fiecare zi. De câteva luni,mă înţeleg foarte bine cu un fost coleg de clasă, pot spune că-mi este un prieten foarte bun.dar încep să am sentimente pentru el, de fapt ştiu că am. Poate este doar atracţia fizică..Nici eu nu ştiu ce este,şi aş crede.că şi el are aceleaşi sentimente pentru mine,în timpul şcolii venea la mine.mă tachina,mă lua în braţe, pe messenger vorbea şi vorbeşte foarte frumos cu mine, etc. Ce ar trebui să fac? Să-i spun că-l plac? Sau să nu spun nimic şi să-mi continui relaţia? Ţin să specific, că-mi iubesc şi prietenul...sunt într-o situaţie încurcată..nici eu nu ştiu ce simt...

14 răspunsuri:
| T4ny4 a răspuns:

Sa iei o decizie cu gandul numai la tine! Din moment ce spui ca-ti iubesti prietenul, nu poti avea sentimente pentru altul.Deci mai gandeste-te daca mai simti ceva pentru iubitul tau sau e doar obisnuinta.Eu am renuntat la relatie de 5 ani, pentru un prieten.Ma indragostisem de el si asta a fost! Si pot spune ca a fost alegerea perfecta! Asta a fost in cazul meu! Gandeste-te singura la ce decizie vrei sa iei! Cine te face sa zambesti? sau sa rosesti? pe cine te bucuri sa vezi mai mult? Pune-le in balanta si alege! Dar nu te juca cu amandoi! Cat despre colegul tau, spune-i ce simti! Pt ca este posibil ca el sa nu aiba aceleasi sentimente pentru tine si te trezesti si fara iubit si fara coleg.

| Ro0xana explică (pentru T4ny4):

Cuvintele tale m-au pus pe gânduri! Aşa voi face, mulţumesc!

| valentino52 a răspuns (pentru Ro0xana):

Eu iti recomand sa te gandesti bine si la primele 3 comentarii care le-ai primit sunt exact ce ti-as fi raspuns eu. Poate in cazul lui Tania a fost decizia corecta sa renunte la o relatie de 5 ani pentru altcineva dar nu e intotdeauna cazul. Ea zice ca daca il iubesti nu poti avea sentimente pentru altcineva ceea ce e gresit. Iti iubesti prietenul dar te simti atrasa de altcineva care iti ofera mai multa atentie. Si eu am o relatie de aproape 4 ani si tot acum au inceput problemele. Apare monotonia gen "ce facem azi? ce vrei tu. ba ce vrei tu.mi-e indiferent. si mie. ok", apar certurile etc si cunosti un baiat nou. Vorbiti discutati si parca poti sa stai cu el de vorba zi si noapte. E logic pentru ca abia v-ati cunoscut si aveti o multime de povestit lucruri care nu mai poti sa le faci cu prietenul ca deja le-ai tot povestit numai e nimic nou sub soare. Si e atractia aia fata de ceva nou ai impresia ca primesti mai multa atentie de la baiatul care l-ai cunoscut si ca el te asculta dar de fapt el poate nu e interesat de ce spui tu ci doar e interesat de tine. Daca ai o relatie de 3 ani de zile e o prostie sa renunti la ea daca inca il mai iubesti si nu e nimic grav intre voi doar o perioada mai monotona. Nu te lasa pacalita de iluzia ca iti va fi mai bine cu altcineva ca toate relatiile sunt frumoase la inceput dar dupa o luna noul iubit poate se plictiseste si nu vrea ceva serios si ramai fara amandoi.

| T4ny4 a răspuns (pentru Ro0xana):

Am observat ca foarte multi se gandesc la iubitul tau.Si sa nu-l inseli, sa nu-l minti.Nici nu trebuie! Dar, n-ai de unde sa stii ca e doar atractie fizica! Chestia e ca, vei ramane in unele cazuri regretand ca n-ai facut nimic acum.Sa zicem ca ramai cu iubitul tau, peste cateva luni certurile continua la fel, tie iti va sta gandul tot la tipul ala pe care il placeai.mie nu mi se par normale certurile astea sincer.Eu acum am 2 ani cu actualul iubit.De la o asa zisa ¨atractie¨. Prostia noastra este ca tindem sa fim atrase de dobitoci si nu vedem alti baieti care s-ar purta cu noi altfel.Acum,esti matura. Poti vedea cu ochiul liber care e pe gustul tau.Si tu, in comentariile tale, te gandesti numai la iubitul tau, vai saracul.Si tu? La tine cine sa gandeste? Nimeni infara de tine! Nu te mai gandi la altii! Fa ce e bine pentru tine!

| tuGatita a răspuns (pentru T4ny4):

Tu ai intr-un fel dreptate. si daca totusi e cum zicea cineva mai sus, ca acel coleg poate se va plictisi dupa o luna de ea si ramane singura? tu ai avut parte de un caz fericit dar mai rar se intampla asta. daca il iubeste de ce sa il lase? cu siguranta daca vor trece de perioada asta le va fi bine, vorbesc din proprie experienta. @Ro0xana ar trebui sa lasi mai mult de la tine, sa faci tot ce crezi ca e mai bine pentru tine, poate se va termina cu aceste certuri. fa-i pe plac, faceti lucruri noi, monotonia va disparea in curand la fel si gelozia exagerata, care nu poate veni decat din dragoste!

| tuGatita a răspuns:

Am trecut prin asa ceva, dar niciodata nu l-am inselat! nu il iubesti pe colegul tau, e doar atractie, disperare.tu te certi des cu iubitul, iar acest coleg iti acorda atentia de care nu ai parte de la celalalt. ai grija! nu calca stramb. mai bine renunta la aceste "sentimente" fata de coleg. cu putina intelegere problemele intre tine si prietenul tau se vor rezolva in timp, la mine asa a fost. exact pe la 3 ani de relatie a cam inceput sa scartaie, acum avem 4 ani si chiar e destul de bine. daca treci de certurile astea va merge ok, voi va iubiti (cred) si nu are rost sa dai cu piciorul unei iubiri pentru o aventura. vei vedea ca vei fi fericita cu actualul tau iubit si nu vei avea nevoie de altcineva! bafta!

| Ro0xana explică (pentru tuGatita):

Nici eu nu l-am înşelat, ceva în suflet mă opreşte să fac asta.Da, dar ne certâm din cauza geloziei..este gelos fără nici un motiv,tot timpul îmi spune că nu va mai fi aşa,dar degeaba! Ştiu,mă iubeşte.şi de aceea este gelos,şi eu îl iubesc,dar niciodată nu i-am pus lesa la gât să nu facă nimica,sau să nu meargă niciunde.dar prietenul meu aşa este,este orbit de gelozie fără nici un motv,niciodată nu i-am dat motive de gelozie,niciodată.dat asta este, iar cu colegul meu.da, asta credeam şi eu, doar atracţie fizică.Voi încerca să las această atracţie pentru el deoparte... Ştiu că nu este bună această atracţie pentru relaţia mea, mulţumesc mult!

| KriSt3n a răspuns:

Wow,tin sa spun ca e nasoala situatia, dar tu deja stii asta. Uite, imagineaza.ti ca te desparti de actualul, ti.ar fii mai bine fara el? Crezi ca ai ajuns la stadiul in care sa numai vrei sa continui relatia sau o sa plangi ca esti fraiera ca v.ati despartit? Eu zic sa nu faci o prostie, sa dai 3 ani de relatie pe apa sambetei doar pentru niste certuri, mai ales daca nu e nimic grav. Noi nu te putem ajuta exact, pentru ca nu stim ce simti tu cu adevarat, dar eu zic sa te gandesti de doua ori. Mai ai sentimente pentru actualul [da] atunci vorbeste cu el in legatura cu certurile astea si daca crezi ca mai are rost sa ramai cu el si nu sa.ti bati joc, okay.
Take care. :*

| Ro0xana explică (pentru KriSt3n):

Am vrut să fac pasul acesta, dar nu pot.Îl iubesc, asta e sigur! Iar pentru colegul meu este atracţia fizică. Sper să fie bine, mulţumesc :*

| Deyush08 a răspuns:

Pune in balanta (asta daca stii ca ai sanse cu colegul).
Cum e mai bine, cu actualul? sau cu colegul?

| AlexanderM a răspuns:

Incearca sa faci lucrurile sa mearga intre tine si prietenul tau, mai ales daca va iubiti! Impreuna puteti sa va rezolvati problemele si nu ar trebui sa lasi pe nimeni sa intervina intre voi. Stay strong and carry on!

| Ro0xana explică:

Da,aveţi dreptate..Cine fuge după doi iepuri, nu prinde nici unul.Dar... ştiu că şi colegul meu simte ceva pentru mine, ştiu asta.În timpul şcolii mă lua în braţe, mă tachina..tot felul de aiureali...iar pe messenger de fiecare dată intră el pe mine, nu eu.şi vb aşa frumos..Grea decizie..defapt dacă ştiu ce vreau, nu este grea deloc.Mulţumesc fetelor!

| T4ny4 a răspuns (pentru Ro0xana):

Da,a fost caz fericit pentru ca asa l-am facut eu sa fie.Gelozia dusa la extrem, deja nu mai e din dragoste.Pe mine nu ma intereseaza nici colegul tau, nici iubitul, ci tu! Eu sincer, un an m-am chinuit sa fac alegerea corecta.Si oricat m-am straduit,am incercat,relatia mea era dusa! Eu stiu cat de greu e sa faci o alegere! Peentru ca te intrebi mereu,oare aia e cea buna? Zicea cineva mai sus, sa te desparti de iubitul tau si sa analizezi situatia din alta perspectiva.da-ti un timp, o saptamana, doua si vezi care iti lipseste mai mult.N-are cum sa se plictiseasca nimeni de tine! Asta e cea mai mare tampenie! Daca tu l-ai facut sa te placa, ceva i-ai facut.Si gandeste-te ca omul asta te place, fara ca tu sa-l fi sarutat, sau atins.Si Roxana de mai sus are dreptate, dar, ea iti cere tie sa-i dai lui o sansa.Da-ti tie o sansa, ca meriti sa fii linistita si fericita.Si invatati sa acceptati, ca ce nu mai e, nu mai e si gata! Eu sunt sigura ca stii ce vrei! Ti-e teama sa actionezi.

| Ro0xana explică (pentru T4ny4):

Aşa este, chiar mi-e teamă. nu ştiu, sincer nu ştiu ce voi face.mă voi gândi pe parcurs, voi încerca să îmi * liniştesc * relaţia.şi voi vorbi şi cu, colegul meu.Te voi anunţa ce-am făcut Tanya.Mulţumesc!