| Marina01 a întrebat:

Sunt extrem de stresata...astazi se fac 28 de zile de cand imi intarzie menstruatia si nu mai suport, am avut un contact neproteat pe 17 iulie insa nu a ejaculat in mine plus ca am facut doua teste de sarcina si ambele sunt negative, nu am greturi, stari de voma sasmd...ma tot doare dimineata burta pe jos exact ca la menstruatie insa nimic, am avut si o infectie urinara care a trecut acum o saptamana, astazi ma dor foarte tare sanii si spatele, nu stiu ce sa zic, poate o venii, mentionez ca nu am un ciclu regulat, mereu imi intarzia dar nu atat de mult, credeti ca e vorba de o dereglare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa toate calculele data de 17 iulie se pare sa fi fost cam a 8-a sau a 9-a zi a ciclului respectiv cand probabilitatea instalarii unei sarcini este mica mai ales in cazul in care nu s-a ejaculat in vagin.Deoarece menstruatia ar fi trebuit sa-ti inceapa in data de 7 august, rezultatul oricarui test de sarcina efectuat dupa data de 15 august poate fi considerata ca fiind corecta/valida. Daca cele 2 teste au fost facute dupa data de 15 august si rezultatul lor indica ca sunt negative rezulta ca nu poti fi insarcinata, mai ales daca se ia in consideratie si faptul ca partenerul nu a ejaculat in vagin. Se pare ca sunt prezente si semnele premenstruale deci s-ar putea ca in zilele acestea sa se porneasca si menstruatia. Sunt convins ca nu te prezinti la medicul ginecolog din motive lesne de inteles, insa in asemenea cazuri cu intarziere atat de mare consultatia ar trebui sa fie deja obligatorie deoarece se pare ca este vorba de o severa dereglare hormonala. Multa sanatate.

| Marina01 explică (pentru corbulalbrosu):

Testele de sarcina sunt afcute recent deci au trecut mai mult de 3 saptamani d ela intarziere atunci cand le-am facut, mereu am avut ciclul neregulat, dar acum e prea mult, cred ca am sa ma prezint in data de -3 octombrie la ginecolog pentru ca atunci incep facultatea si pot merge la un doctor mai bun, multumesc pentru raspunskiss.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Marina01):

Te-as sfatui ca inainte de a merge la consultatia ginecologica sa-ti faci o analiza de sange in vederea determinarii hormonului de sarcina hCG. Este metoda cea mai precisa cu un grad de precizie de peste 98%, ai rezultatul in maxim 24 de ore. Se poate efectua in cadrul oricarui laborator de analize medicale contra sumei de 40-45 de lei.Cu acest rezultat la indemana, te vei putea prezenta la medicul ginecolog usurand munca acestuia. Aproape sigur ca va solicita sa efectuezi acest test in cazul in care nu-l vei face.

| Marina01 explică (pentru corbulalbrosu):

Merci pentru raspuns, astazi mi-a venit si mie menstruatia dupa doua luni de asteptare sad. Voi merge la un doctor sa imi recomande ceva pentru reglarea menstruatiei.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Marina01):

In primul rand multa sanatate si liniste deplina dupa atat stres.In cazul in care menstruatia va fi la fel/comparabila cu cele anterioare, ca durata, cantitate, culoare, flux zilnic de menstra, etc., inseamna ca totul decurge in mod normal.Trebuie neaparat sa te prezinti la o examinare ginecologica.Si inca o data, Multa sanatate si sa ne reauzim cu bine.

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ţi-ai început recent viaţa sexuală, când/cum ai făcut testele de sarcină, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt NORMALE astfel de dereglări/întârzieri şi NU ai de ce să te îngrijorezi!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de întârzieri!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Ori ceai sau tinctură/extract din/de mlădiţe de zmeur - vezi detalii la linkul :
http://magazin.remediu.ro/ceai-zmeur-frunze-50-gr-dacia-plant-683.html

http://www.naturaplant.ro/produse/591/Extract_din_mladite_de_Zmeur

http://www.sanatate-si-frumusete.ro/....../index.php

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune!

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Sunt sanse foarte mici sa fie vorbadespre o sarcina, daca cele doua teste au fost facute dupa cel putin 21 de zile de la contactul sexual, rezultatul lor este valid. Poate fi o dereglare hormonala destul de severe, pentru tratament este absolut necesar consultul ginecologic. Mergi la un ginecolog, el iti va spune ce ai si cum se trateaza. Bafta! happy

| qCrazyMan a răspuns:

Este posibil sa fi mamica... mai bine la un ginecolog. ca eu nu ma prea pricep :3