| amc a întrebat:

Totul a inceput in octombrie, in prima zi cand m-am inscris la camin. Era o gramada de lume si prietena de-a mea mi-a atras atentia spre un tip frumusel dar nu am bagat de seama. A doua zi in fata caminului era el si spre surprinderea mea mi-a deschis usa si s-a uitat lung la mine iar eu i-am multumit. Dupa cateva zile mi-a cerut cerere de prietenie pe facebook. Am inceput sa vorbim pe facebook si ceva timp mi-a spus sa ne vedem. Atunci am vorbit mai multe chestii despre camin, facultate si el fiind din acelasi oras ca si mine si abia acum ne-am cunoscut laughing. La sfarsitul lui noiembrie m-a chemat in camera la el si am vorbit mai multe chestii dupa care mi-a zis sa dorm la el. Prima data nu am fost de acord dar am acceptat pana la urma, nu mi-a facut nici un avans toata noaptea dar spre dimineata am facut sex. Nu m-am asteptat sa fac chestia asta dar asta e, s-a intamplat. Am vorbit in continuare au mai fost nopti in care am dormit la el si evident ne-am si culcat, nu chiar in fiecare seara.
Dupa un timp a inceput sa se raceasca, erau zile in care vorbeam si zile in care nu vorbeam deloc si l-am intrebat ce relatie exista intre noi si daca a vrut doar sa se culce cu mine iar el mi-a zis : "Fireste ca nu am vrut sa fac sex si atat, astfel ar fi fost o data si cu siguranta nu as fi fost asa dragostos cand ne vedeam. De la inceput am inceput sa vorbesc cu tine pentru ca ai ceva al tau care ma atrage insa am lasat sa vina totul de la sine. M-am grabit de multe ori si am luat decizii proaste. Vreau sa te cunosc atat de bine incat sa stiu ca nu pot avea alte surprize. E adevarat ca sunt zile cand vorbim, ne vedem iar alte zile de parca nu ne cunoastem. Asta pentru ca nu am vrut sa grabesc lucrurile si nici sa te atasezi prea tare de mine. Tu ai vazut cum sunt desi uneori par nepasator imi place sa alint si sa fiu alintat, sa ofer atentie si sa mi se ofere. Tu ai un caracter plin de surprize in sensul pozitiv dar uneori il ti blocat. Din punctul meu de vedere eu sunt inca in faza de cunoastere pentru ca vreau sa iau o decizie buna si nu una in graba. Cand ma voi convinge va fi totul clar si perfect. Scuza-ma ca sunt asa, probabil vrei sa stii una buna si sigura, probabil ai si alte oportunitati si sa stii ca nu te voi retine niciodata din asta, intotdeauna vei fi libera sa-ti faci alegerile, eu doar te voi sfatui. Iar daca ai treburi mai concrete din partea altcuiva si tinzi sa alegi pe altcineva nu ma impotrivesc dar eu nu vreau sa ma grabesc. Concluzia este ca nu am vrut doar sa ma culc cu tine ci am plecat cu ganduri bune de la inceput.".
Dupa discursul aceasta pe care mi l-a dat, au mai fost zile in care ne-am vorbit, vazut si dupa alte zile in care iar ne-am ignorat. A inceput sa nu se mai comporte ca la inceput, simteam ca ma minte. Nu stiam ce sa cred dupa care l-am intrebat daca noi suntem prieteni cu beneficii iar el mi-a spus ca "asa pare", l-am intrebat "vrei asta?" si el mi-a spus ca "nu, vreau sa ne cunoastem mai bine". Ultima data am dormit din nou la el si m-am hotarat sa fiu mai indiferenta sa nu il mai bag in seama sa vad daca ma cauta. De atunci nu a mai spus nimic.
Cand suntem impreuna se comporta foarte frumos cu mine, e dragastos, atent si de aceea nu stiu ce sa cred.
El a mai avut o relatie in care ea era foarte posesiva si geloasa, chiar sufocanta si ma gandesc ca ii este frica de chestia asta.
Am impresia ca inca nu a uitat-o. Nu am mai vorbit de 4 zile, nu vreau sa il bag din nou in seama sa nu par disperata si vreau sa ii dau timp sa se gandeasca dar sper sa nu ma ignore total.
Deci? Ce e de facut? Pareri?

8 răspunsuri:
| R0R0 a răspuns:

Cred ca nu e pregatit pentru o relatie serioasa. Poate ii e frica sa nu traiasca ceea ce a trait cu fosta. Tu lasa-i timp, dar nici nu fi indiferenta cu el.Da-i posibilitatea sa te cunoasca mai bine, sa vada cine esti.

| raluk27 a răspuns:

Daca omul nu vrea nimic de la tine, de ce te duci sa dormi la el?
Tot discursul ala ieftin poate fi tradus "nu am vrut doar sex, dar totusi s-a întâmplat. Din moment ce tu continui sa mi-l oferi din proprie inițiativă, nu am de ce sa imi asum vreo realatie cu tine, iar daca intre timp găsești pe altul, ma doare undeva ".
Ce vrei mai mult de atat? Ai in jur de 20 de ani. Inceteaza cu acel "s-a întâmplat " de adolescenta de 15 ani. Nu, nu s-a întâmplat. Tu ai vrut.
Mare, mare grijă! Asta e genul de "relatie", care te poate tine prinsa mult timp. Azi e bine, facem sex, maine e rau, nu ne mai salutam, continui să te agati de el ca poate poate isi da seama cat de minunata esti, el iti baga textul cu "sunt confuz ", si asta pana il vezi de mana cu alta. Sa nu crezi ca daca o sa continui sa faci lucruri, intr-o zi o sa aiba o revelație si o sa vina "da, acum vreau o relație cu tine ". Cine nu vrea de la început, nu o să vrea nici mai încolo. Nu te interesează povestile lui lacrimogene! Nu esti Mama Dolores. E baiat mare, si dacă era asa precaut si nu voia sa se grabeasca, trebuia sa nu accepte sa ramai la el si sa faceti sex. Tipul asta vrea sa te tina in sah, pentru că simte ca il iubesti. Iti spun din experienta ca e un mare nenorocit si daca mai continui, pe lângă faptul ca te distrugi, iti pierzi stima de sine, o sa te trezești ca nu mai stii nimic de el sau iti spune in fata ca are pe alta si sa nu-l mai cauti.
Nu face sex cu un tip care nu a precizat foarte clar natura relatiei dintre voi. Nu stie? Foarte bine. Incheie povestea si lasa-l sa reflecteze. Nu il cauta, nu il suna.

| sofisis a răspuns (pentru raluk27):

Zici ca am scris eu raspunsul asta. Atat de, de acord sunt cu absolut fiecare cuvinte!

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Oricat de atrasa esti tu de el, deja i-ai oferit totul, acum ramane doar la alegerea lui sa decida daca ii place, sau nu ii place. Totusi continua sa fii rece si verbal cu el, cand te intreaba de ex " Ce faci? " "Ma duc la un date, arat bine? big grin " Fii si tu mai sireata cu el, trezeste-i interesul si mai mult happy

| BeardedSamurai a răspuns:

Salut, terminati sa va mai povestiti viata voastra personala asa fara sens, invata singura si fa ce crezi, ia-ti un moment de gandire si mediteaza la ce ai facut, aveti o viata tare destrabalata si anosta.
Chiar nu conteaza pentru voi sa spuneti ce ati facut fie ca sunteti anonimi sau nu?
Sa ai o zi placuta!

| amc explică (pentru BeardedSamurai):

Decat sa iti petreci 2-3 minute sa scrii mesajul asta mai bine nu raspundeai. Iti multumesc pentru parerea ta. Ar fi trebuit sa nu mai stai sa te uiti pe categoria "dragoste si sex' daca nu mai vrei sa vezi viata tuturor 'destrabalata si anosta". happy

| BeardedSamurai a răspuns (pentru amc):

Dragostea e ceva frumos si nu o da la intors daca stii ca esti un prost

| croitorasulcelviteaz32 a răspuns (pentru BeardedSamurai):

Lasa-i in pace, ei asa percep viata, ca animalele. De aia multi din ei nu traiesc mult, ca oricum traind doar pentru o placere de tip animalic, oricum traiesti degeaba.