| AndreeaDeea2 a întrebat:

Ultimul ciclu l-am avut in data de 20 Februarie, am avut in contact sexual in data de 3 (doua contacte sexuale, neprotejate, primul fără prezervativ ejaculare in afara, al doilea a fost după cam 2 ore el s-a spălat, a urinat, am început cu prezervativ, dar in timp l-a dat jos pe motiv ca îl deranjeaza)

Mi-a întârziat menstruația o zi, câte șanse sunt sa fiu însărcinată, când pot face un test?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Teoretic 0 (ZERO). Bineinteles in cazul in care a urinat dupa ejaculare. Pentru ca rezultatul testului de sarcina sa fie in proportie de peste 98-99% VALID, VALABIL si CORECT, testarea poate fi facuta dupa data de 24 Martie. Sanatate!

| AndreeaDeea2 explică (pentru corbulalbrosu):

Am găsit un test de la clearblue pr care scrie ca îl poți încerca înainte cu 6 zile de menstruație, deci cred ca va avea precizie având in vedere ca mie mi-a întârziat

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AndreeaDeea2):

Acele ''precizari'' sunt valabile NUMAI/DOAR in cazul in care resultatul obtinut este POZITIV. In cazul in care rezultatul obtinut este NEGATIV, acesta NU se ia in considerare. Testul trebuie repetat dupa trecerea celor 6 zile si apio din nou dupa trecerea a inca alte 7 zile. Numai daca si urmatoarele 2 teste sunt NEGATIVE, doar in acel caz in proportie de 100% NU exista hormon de sarcina hCG in urina testata deci nu este formata si instalata o sarcina in uter.

| AndreeaDeea2 explică (pentru corbulalbrosu):

If a Clearblue Pregnancy Test is used from the day the period is due, it is more than 99% accurate in detecting pregnancy. The high sensitivity of Clearblue Pregnancy Tests means that pregnancy can be detected up to 6 days before the missed period for women who wish to test early

Pe asta l-am luat și a ieșit negativ.