| oookrstaooo a întrebat:

Buna TPU! Ultimul contact sexual l-am avut pe 2 august, protejat. Dupa aplicatia calendarului pe care o am pe telefon, ciclul ar fi trebuit sa imi vina pe data de 9, ceea ce inseamna ca sunt 3 zile de intarziere. Nu stiu daca sa imi fac griji in legatura cu o sarcina din moment ce am ciclul foarte neregulat, uneori imi vine de doua ori intr-o luna. Ar trebui sa ma ingrijorez?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Aplicatia aceea este total inutila atat vreme cat ciclul tau este de TIP NEREGULAT atata vreme cat spui aici ca-ti vine ciclul uneori si de 2 ori in aceeasi luna.
Un ciclu regulat se succede intotdaeuna la acelasi numar fix de zile.
Cum la tine se succede cand vrea el, inclusiv de 2 ori pe luna, dovedeste clar ca-i un ciclu de tip NEREGULAT care nu poate fii masurat, apreciat, estimat sau calculat de nici o aplicatei dupa fata pamantului, pentru ca orgasnimsul tau nu este regulat.

In acest caz, cand cilul este neregulat, nu ai nici o sansa sa te protejezi decat cu PREZERVATIV sau anticonceptionale.
Recomand prezervativele, fiindca nu au efecte secundare precum anticonceptionalele si apoi, nu costa mai mult decat 1 guma de mestecat.

| ywar a răspuns:

Devreme ce ai ciclu neregulat, trebuie sa te astepti ca perioada de maxima fecunditate sa fie diferita de la luna la luna. E bine ca te-ai protejat daca nu vrei sa ai urmasi. Sau cel putin acum. Nu ai de ce sa-ti faci griji. Daca iti intarzie doua saptamani/o luna atunci poti sa-ti pui intrebari.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Nu! Dacă e neregulat, în primul rând nu poate "întârzia", fiindcă nu există o dată clară stabilită pentru venirea lui.