| MimiiPDI a întrebat:

Va rog sa cititi toata intrebarea. Am 23 de ani si un iubit de cativa ani. Problema este ca eu nu ma simt comod in preajma lui. Mereu sunt incordata si abia daca il las sa ma atinga atunci cand ma saruta. Aceasta problema am avut-o de fiecare data cu orice iubit anterior. Din aceasta cauza sunt si virgina. Nu este vorba ca nu imi doresc sa fac sex cu el deoarece vreau, acesta fiind motivul pentru care postez aceasta intrebare pe TPU. Vreau sa fac sex cu el, dar de fiecare data cand el incearca eu il resping simtindu-ma jenata. Il iubesc enorm si vreau sa fac sex cu el. Ce as putea face sa ma simt bine in preajma lui? Tin sa mentionez ca am incercat si cu lumina stinsa crezand ca o sa imi fie mai bine, dar tot nu l-am putut lasa sa ma mangaie. El a incercat sa ma detensioneze, sa imi faca sex oral, dar tot nu l-am lasat. Aceasta timiditate excesiva ma afecteaza enorm. Cum as putea sa scap de ea?

Multumesc ca mi-ati citit intrebarea si pentru eventualele raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| trixiiie a răspuns:

Sincer? Și nu zic la mișto.
Părerea mea e că ar trebui să bei înainte. Alcoolul ăsta e bun la ceva. În momente ca astea chiar e bun.
O dată nu mori... Și după ce vei realiza că gata, ai trecut de primul și cel mai greu pas, va fi din ce în ce mai ușor.

| MimiiPDI explică (pentru trixiiie):

Merci pentru raspuns big grin Am reusit sa trec peste problema mea cu ajutorul sfatului tau happy

16 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Tu trebuie sa lucrezi mult la psihic. incearca sa stai in preajma lui mai mult timp, sa aveti activitati impreuna.luati tot pas cu pas. nu dintr-o data la sex, ci treptat. la piramida ii pui baza si apoi varful. bafta mare!

| neutrino a răspuns:

Nu stiu de ce incerci sa faci sex cu un partener langa care nu te simti comod, si pe care tu, totusi, il numesti iubit. Totusi, aceasta incordare a ta nu este deloc normala si poate ca ar trebui sa te vezi cu un medic de specialitate.

| Alcyon a răspuns:

Ai incercat sa te masturbezi? Sfatul meu e sa faci asta. Asa te vei cunoaste mai bine dpdv sexual si vei scapa de inhibitii. Trebuie sa-ti dezvolti mai mult latura senzuala. Daca tu singura nu stii ce-ti place, in mod sigur n-o sa reusesti sa ajungi la satisfactie in pat, alaturi de o persoana straina. Imprieteneste-te cu propriul corp.

| pietrean a răspuns (pentru Alcyon):

Astfel de sfaturi, recomanda o adepta a religiei, o credincioasa?
Se cam bate cap in cap, ceea ce propavaduieste si simti pentru credinta ta si ceea ce recomanzi.

| pietrean a răspuns:

Ca femeie mai matura,banuiesc ca totul tine si de ceea ce ti s-a intiparit in minte:rusinea actului sexual,facut inainte de casatorie(religia este impotriva acestui lucru,chiar si acum in secolul XXI,chiar daca toate bisericile,beneficiaza din plin si cu folos material,de tehnologia moderna!),poate "iubitul"(care cred ca mai mult,este ca pe un fel de prieten)nu stie cum sa te faca sa doresti acest lucru,poate preludiul este facut cu stangacie,poate nici mediul in care vreti sa faceti dragoste,nu este unul relaxant,poate,poate...
De ce dai vina numai pe tine? Poate si asta sa fie un motiv al inhibarii tale.
Daca tu esti convinsa,ca aceasta persoana,merita daruirea ta trupeasca,incearca sa faci tu acel mediu sa fie prielnic:un pahar de vin rosu,o prajitura cu ciocolata,niste capsuni trase in ciocolata,o muzica ambientala linistita,romantica si poate asa,ajutata si de partener(daca tot spui ca el este iubitul pe care-l doresti) si ce este mai important,sa nu te mai gandesti tot timpul, ca "ce o sa fie", deoarece gandul iti zboara in alta parte si uiti despre povestea in care esti.
Nu mai esti un copil, pe care-l poate certa mama sau tata, ca si-a inceput viata sexuala.Si daca esti convinsa, ca trebuie sa faci si acest lucru cand iubesti pe cineva, fa-o! Cand afirmi ca iubesti, sincer nu te mai gandesti la nimic altceva, decat cum sa-i arati acest sentiment! Totul depinde de tine ce si cum gandesti, despre actul sexual in sine si nu despre ce va fi!

| baf a răspuns:

Dar ce simti in momentele alea? te rusinezi sau ce? ar trebui sa discutati sa ii spui chestiile astea..nu inteleg cum dupa atata timp nu reusesti sa te relaxezi in prezenta lui, desi te inteleg intr-un fel//

| MimiiPDI explică (pentru baf):

Da ma rusinez. Am avansat foarte greu in aceasta relatie. Abia dupa un an ne-am sarutat. Sunt foarte rusinoasa. As putea spune ca sunt pudica. Am duscutat cu el, dar nu el e vinovat pentru asta. Mi-a spus ca atunci cand voi fi pregatita sa ii zic. Imi doresc foarte mult sa fac pasul acesta, dar nu pot sa trec de aceasta bariera pe care totusi eu mi-o impun. Ma rusinez in fata lui cand ma atinge.

| baf a răspuns (pentru MimiiPDI):

Inteleg.dar pe el cum il simti? tine la tine? incearca sa faca lucrurile prea brusc? daca te-a asteptat un an pentru un sarut banuiesc ca tine la tine...ar trebui sa incerci mai mult ..cred ca tine de tine chestia asta.

| sirD a răspuns:

Psiholog, ai ceva problemute si probabil doar un medic te ajuta.
Ar mai fi varianta ca poate nu e cine trebuie

| Miladincaa a răspuns:

Inainte de toate te sfatuiesc sa vorbesti cu el, sa ii spui ce simti pentru el si totodata sa ii explici ca de fapt iti doresti un contact fizic cu el, dar esti rusinoasa si timida. Cea mai buna cale de a rezolva o problema este prin comunicare, indiferent de problema. Daca tine cu adevarat la tine o sa te inteleaga si va fi alaturi de tine, ajutandu-te sa treci peste acest prag.

| MimiiPDI explică (pentru Miladincaa):

Am discutat cu el despre asta dar tot nu am putut sa scap de aceasta stare. I-am spus ca si eu vreau sa fac dragoste cu el si ca nu il resping din rautate, dar mereu cand incercam sa facem dragoste ceva ma opreste...

| Miladincaa a răspuns:

Poate ca suna crud sau prostesc, dar exista si acel proverb " cui pe cui se scoate". Nu am de unde sa stiu cum va fi prima data pentru tine, dar cu siguranta pana la urma va fi bine. Trebuie sa te obisnuiesti cu gandul, iar dupa asta va fi mai simplu.

| msKat a răspuns:

Incerca sa ii spui problema. sunt sigura ca o sa inteleaga si o so rezolvati pana la urma. comunicarea e cheia. FUNDA?

| msKat a răspuns:

Relaxeaza-te si ai incredere in el... o sa fie totul bine

| sokeres1993 a răspuns:

Ati incercat sa faceti dupa 1paharel2?