| dincolodevise a întrebat:

va rog sa ma ajutati. sunt intr-o stare de confuzie, nu stiu ce sa fac. vreau sa va spun ca am trait o poveste de iubire superba chiar daca eram despartiti de distanta. ne iubeam. intr-o zi el s-a suparat pentru ca eu nu am vrut sa fac ceva ce el isi dorea enorm.si m-a pus sa aleg. sa fac acel lucru sau sa ne despartim.si eu am ales sa ne despartim.acum el regreta si vrea sa fim din nou impreuna. eu tin mult de tot la el, dar intre timp eu mi-am facut prieten care este aproape de mine, insa nu tin cine stie ce la el. imi este doar simpatic.acum ce as putea sa fac? nu vreau sa-l ranesc pe actualul. o sa ma intalnesc in fiecare zi cu el la scoala. imi este coleg si va dati seama ca este o situatie complicata, dar tin la fostul.va rog mult ajutati-ma. orice sfat este binevenit.va multumesc

Răspuns Câştigător
| liz23 a răspuns:

Bine nu are cum sa se termine indiferent de situatie,cineva va fi ranit.Tu acum esti cu cineva care din spusele tale iti este aproape,crezi ca se merita sa renunti pentru cineva care a renuntat la tine pentru ca nu ai vrut sa faci ceva? Eu zic sa iei o decizie cu capul,pune in balanta ce ai si ce iti ofera fostul si vezi unde inclini mai mult,unde se merita sa mizezi.E greu pentru ca daca te hotarasti pentru trecut vei rani pe cel care nu ti-a gresit cu nimic,daca te hotarasti sa lasi trecutul pe principiul ca el si-a ratat sansa,acum ai pe cineva care merita, e posibil tu sa fi cea in dubii cu ideea "ce-ar fi fost daca". Ce sfat iti pot da, nu da vrabia din mana pe cioara de pe gard.

5 răspunsuri:
| Anemona a răspuns:

Avem o situatie asemanatoare. Incearca sa iti dai seama daca intr adevar merita relatia la distanta. eu m am incapatanat sa am o astfel de relatie la distanta; prietenul meu de departe fiind destul de posesiv si vrand ca vointa lui sa se impuna mereu[ am impresia ca si fostul tau prieten era ceva de genul asta...ma rog nu stiu in ce masura] Ideea e ca in situatia mea eu am acceptat sa continui relatia la distanta, care pana la urma s a prabusit si acum regret destul de mult ca nu l am acceptat pe baiatul care era aici langa mine. imi pare rau ca nu puteam sa vad decat cu inima happyoricum, inca tin intr o oarecare masura si la cel de departe dar imi impun sa scap de sentimentul asta pentru ca oricum nu prea duce nicaieri.el nu o sa se schimbebig grin am incercat sa iti vorbesc din proprie experienta pentru ca intr un fel sau altul am fost in locul tau :* Gandeste cu inima dar acelasi timp si cu capul ca sa iti iasa bine :* Mi ar placea sa imi zici ce ai decis. Succes :* pupici

| Deeaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Complicat, dar totusi daca tu tii la fostul, esti tu sigura ca si el tine atat de mult la tine? Pentru ca te-a pus sa alegi ceva care pentru tine era imposibil, eu prima data m`am gandit ca te-a pus sa faceti dragoste si tu ai refuzat.si daca ar fi asa este cam aiure pentru ca el nu a inteles lucrul asta, va`ti despartit si acum este prea tarziu, pentru el si ii pare rau pentru ca a pierdut o persoana care il iubea enorm happy daca tu spui ca la actualul nu tii foarte mult, eu cred ca ar fi mai bine sa ii spui acum, pentru ca mai tarziu isi va da seama singur de situatie si va fi mai suparat si mai dezamagit happy sper ca sfatul meu te-a ajutat si stiu ca nu ti-am sp pe cine sa alegi sau poate da...dar o sa iti dai seama singura ce este mai bine pentru tine mai intai, lasa inima sa gandeasca si apoi creierul happy pentru ca asa va fi mai bine gandeste-te cum iti va fi tie mai binehappy succesbig grin

| anniebox16 a răspuns:

Pff, e o situati destul de uratica, dar daca ti foarte foarte mult la fostul tau prieten ii poti spune actualului ca nu mai puteti fi impreuna. dar incearca sa o faci fara sa il ranesti...straight face bafta:*

| IMHERETOHELP a răspuns:

Relatiile la distanta nu sunt bune.O sa intervina mereu neincrederea, gelozia.Cand va bagati intr-o relatie cautati persoane care va pot fi alaturi atunci cand aveti nevoie, nu la 200, 300 km.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca te pune iar in aceeasi situatie? tu trebuie sa stii cel mai bine. numai simplul fapt ca ai indoieli in privintza impacarii cu fostul inseamna ca ceva nu e in regula. gandeste-te bine ce vrei cu adevarat si apoi fa exact ce doresti. Bafta!